18.5.2021 | Svátek má Nataša


FEJETON: Aféra s planetárním dosahem

30.6.2020

Já teď riskuju, že mě budete považovat za úchylu, za takzvaného šmíráka, ale nemohu jinak. Ten případ mě zaujal a musím na něj nějak reagovat. Navíc, šmírákem jsem jenom zprostředkovaně, jelikož jsem na případ nenarazil na ulici, nýbrž při studiu seriózního internetového média.

Jde o to, že na rušné ulici v Tel Avivu si někdo všiml, že v zaparkovaném autě označeném OSN kdosi souloží. Nezaváhal, vytáhl z kapsy mobil, scénu natočil a zveřejnil na internetu. Následovala bouře, která dosáhla až na sám vrchol globální pyramidy označené OSN. Mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric charakterizoval chování těch dvou jako odpudivé a odporující všemu, čeho se snaží OSN dosáhnout při potírání nesprávného jednání. Případ se vyšetřuje a pokud se vyšetřování završí, nastanou opatření. Tohle jsem se o věci dočetl. Případ mě uvedl do zmatku.

Já si vždycky myslel, že odpudivé a nesprávné jednání je především šmírování. Přiznám se, že kdybych se nachomejtl na oné telavivské ulici a zahlédl za oknem auta jakési rytmické mihotání, koukal bych se pak na druhou stranu. Je to sice hodně dlouho, co mi maminka vtloukala do hlavy slušné chování a diskrétnost do toho souboru patří, je to dlouho, ale tohle mi z mysli nezmizelo. Rozhodně bych netahal z kapsy mobil a kdyby mobil potvora, nějak vyskočil z kapsy sám, určitě bych záběr nepublikoval. Ve škále toho, co pokládám za odpudivé, je bonzáctví neboli udavačství na daleko vyšší příčce než nějaké šmíráctví. To bych ještě omluvil. Chápu, že určité výjevy oko přitahují. Ale práskačství se mi opravdu hodně protiví.

Nicméně stalo se, šmírák napráskal a pohoršený António Guteress nařídil přísné vyšetřování. Vyšetřovatelé ale vstupují na tenký led.

Co když se ukáže, že uvnitř auta OSN je jeden z aktérů černoch? A ten druhý je bisexuál anebo příslušník jednoho ze čtyřiceti šesti pohlaví, přičemž obcování v autě je stěžejní charakteristika jeho queer sexuální orientace? Pak se možná ukáže, že onen šmírák je starý bílý muž, možná americký turista ze státu Mississippi, který má stále ještě jižanský symbol na vlajce, a investigativci zjistí, že jeho prapradědeček měl nedaleko Thomastownu farmu napěchovanou otroky? Pak ovšem by bylo zavařeno na aféru velkou jako barák OSN, sám Guteres by musel pokleknout před flotilou aut před barákem seřazeným a ani to by nezabránilo celosvětové vlně nevole.

Snad to ale dopadne dobře. Snad ty dva najdou a tiše je vyhodí a udavač může nadále žít v uspokojení nad dobře vykonanou prací.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.