EKOLOGIE: Zbourat vzdušné zámky MU
Sociálnědemokratický ministr průmyslu s návrhem zrušit vládní usnesení před dvěma lety neuspěl. Limity se naopak staly součástí státní surovinové koncepce i politiky životního prostředí, jsou zakotveny v územních plánech. Zachovat tuto ochranu severočeských obcí a krajiny se zavázaly také ODS, KDU-ČSL a Strana zelených ve své koaliční smlouvě. Je jasné, že politici i veřejný zájem stojí jednoznačně na straně občanů, kteří se v referendu drtivou většinou vyslovili pro zachování územních limitů.
Poslední pokus těžařů získat alespoň nějaké spojence působí poněkud zoufale. Finanční nabídka - navíc nijak zvlášť vysoká - nenahradí ani nedostatek věcných argumentů, ani chybějící povolení. Firma dokonce zcela opomněla oslovit také třicet tisíc obyvatel Litvínova, kteří by prolomením limitů ztratili tisíce pracovních příležitostí v sousední továrně a od civilizace by je odřízla ohromná jáma s prachem a hlukem probíhající těžby. Stát však chrání nejen domy a pozemky místních obyvatel, ale také poslední zbytky zachovalé krajiny kolem.
Chrání i uhelné ložisko v podzemí - příští generace je jistě dokážou využít účelněji a bez zničení sídel a krajiny na povrchu. Vládní usnesení platí a severočeské obce se bourat nebudou.
Jestli je nyní potřeba něco zbourat - pak to jsou vzdušné zámky Mostecké uhelné.
(MF Dnes, 17. 7. 2006)
Autor je poslanec a ministr životního prostředí