14.12.2019 | Svátek má Lýdie


EKOLOGIE: Škodit a lhát

9.8.2010

V pořadu Události, komentáře na ČT24 si moderátor Železný pozval v pátek 6. 8. 2010 primátora Ústí nad Labem Kubatu. Řeč se točila kolem návštěvy ministra dopravy Bárty v regionu. Ten si prohlédl stavbu dálnice D8 přes České středohoří a poté diskutoval se zástupci dotčených obcí. Bárta se navíc příznivě vyslovil i pro realizaci díla na dolním toku Labe, i když z finančních důvodů spíše až po roce 2016. Stěžejní byla ale dálnice D8.

Podle názoru Kubaty řadí ministr Bárta dokončení dálnice D8 velmi vysoko ve svých prioritách a vyslovil přesvědčení, že se plánované škrty v resortu dopravy nedotknou tohoto díla. Železný neustále dotíral na Kubatu s otázkou, co bude dělat v případě, že Bárta rozhodne o pozastavení stavby dálnice D8. V této souvislosti zmínil i poslední soudní verdikt, který zrušil územní rozhodnutí na výstavbu asi 4 km dálnice D8. Kubata odpovídal, že v takovém případě by stále vedl komunikaci s ministerstvem a přesvědčoval o nutnosti dálnici D8 dostavět.

Poté se do vysílání připojil zástupce Dětí Země, tj. té organizace, která u soudu napadla územní rozhodnutí o stavbě D8. K mému naprostému překvapení (možná i „šoku“) se zástupce Dětí Země vyjadřoval tak, že dálnice D8 by měla být dokončena. Pokud někoho kritizoval, tak rozhodnutí Klausovy vlády z roku 1993 a výstavbě dálniční sítě, které označil za „nekoncepční“! Primátor Kubata byl evidentně také slovy představitele Dětí Země zaskočen a vyzval ho, aby toto sdružení stáhlo další žaloby na stavbu dálnice D8. K tomu se představitel Dětí Země nevyjádřil.

Překvapivé vyjádření zástupce Dětí Země je však nutné posuzovat velmi střízlivě. Pokud tato organizace nestáhne žaloby na výstavbu dálnice D8, vystoupení v televizi podobná tomuto nemají prakticky žádnou hodnotu. Smířlivá gesta mají pouze otupit ostří kritiky, která se na organizace typu Dětí Země snáší dnes už ze všech stran. Politika, kterou Děti Země provozují, je bez nadsázky politikou teroru vůči společnosti. Podobné výsledky má i působení ekologických aktivistů proti uhelným elektrárnám, proti dostavbě Temelína, proti trase R35 Českým rájem. Takových případů lze najít nespočetné množství. Pokud je aktivita ekologů postavena na víře v globální oteplování důsledkem lidské činnosti, existuje řada vědeckých prací, které tuto teorii nepotvrzují. Naposledy to dokládá například rusko-německá studie

Je proto naprosto nezbytné proti aktivitám ekologických aktivistických skupin, které si vynucují pozornost tím, že škodí rozvoji společnosti i za cenu ztrát lidských životů, neustále bojovat. Do toho patří i podpora všeobecné vzdělanosti důležitého článku moderní společnosti, jakými jsou soudci. Pokud i oni budou na úrovni relevantních poznatků, budou moci lépe posoudit aktivity organizací, které společnosti přinášejí více škody než užitku.DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.