5.7.2024 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


DOPRAVA: Víme do čeho jdeme?

29.3.2006

V červenci tohoto roku začnou platit v Česku nové předpisy o provozu na pozemních komunikacích, což možná trochu zaniká na pozadí blížících se parlamentních voleb, od nichž se odvozují nejrůznější očekávání. Je otázkou, zda všichni uživatelé pozemních komunikací, a tedy nejen řidiči motorových vozidel, ale hlavně oni, vědí, "do čeho jdou" - jak trefně vyjádřil pan Hrušínský kolegovi Lírovi své obavy o jeho další lidský osud ve Vesničce mé střediskové, když mu doporučil návštěvu krematoria v Pelhřimově.
Představme si tedy třeba řidiče, který po prvním červenci požil před jízdou alkoholický nápoj. Řidič samozřejmě hodný odsouzení, jenže kdo jsme nevinní, hoďme kamenem, po ránu je možné mít v krvi zbytkový alkohol, o němž máme jen matné tušení, někdo může dojíždět domů z hospůdky pár set metrů vzdálené od bydliště, neočekávaně je potřeba "někoho hodit někam".
Uvažujme, že má řidič motorového vozidla v krvi třeba kolem 0,3 promile, což mohou zajistit třeba i dvě piva desítky. Modelový postup je pak následný.

Nejdříve činí policista:
- Pomocí dechové zkoušky zjistí orientačně hladinu alkoholu v krvi a při pozitivním nálezu nás vyzve k lékařskému vyšetření, pokud odmítneme, nemá to na další běh událostí žádný vliv.
- Zajistí znehybnění vozidla botičkou, pokud nebrání v provozu, nebo odtažením, což bude častější případ, cena cca 1 300 Kč + parkovné.
- Odebere řidiči řidičské oprávnění
- Sepíše protokol o události a předá jej na místně příslušný úřad
Dále činí místně příslušný úřad:
- Navrhne trestní řízení se sazbou odnětí svobody až do 3 let
- Může dát pokutu od 25 do 50 tisíc Kč
- Vydá zákaz činnosti (řízení motorového vozidla) na 1 až 2 roky
- Přidělí řidiči 7 trestných bodů do registru řidičů

Tím to ale zcela nekončí, po obdržení řidičského oprávnění řidiči zbývá nasbírat dalších 5 bodů (třeba při držení telefonního přístroje během řízení a poté nepřipoutání se bezpečnostním pásem) a příslušný úřad činí dále:

- Znovu odebere řidiči řidičské oprávnění na 1 rok
- Po uplynutí 12 měsíců, musí řidič požádat o navrácení oprávnění a je vyzván na příslušném úřadě vykonat zkoušku ke všem druhům vozidel, na něž má oprávnění, za cenu 700 Kč
- Pokud byť i z jednoho druhu vozidla neuspěje, nemůže nadále řídit a musí dělat opravnou zkoušku, za kterou se rovněž platí
- Pokud neuspěje ani u opravné zkoušky, řidičské oprávnění "jde do koše" a řidič dělá znovu autoškolu včetně zkoušek, cena 8 -10 tisíc

Pokud vše proběhne takto katastrofickým způsobem, znamená to za dvě piva, držení mobilu za jízdy v ruce a jedno nezapnutí pásů řekněme 1 až 3 roky (při opakované opilosti za volantem) odnětí svobody, resp. 2 roky bez řidičského oprávnění anebo finanční ztrátu cca 62 000 Kč.

Nerad bych, aby vznikl dojem, že výše uvedené postihy odsuzuji. Situace je vážná a můj syn, který je dlouhodobě zaměstnán v Norsku, to komentoval lapidárně těmito slovy: "Automobil je v Norsku luxusní zboží a stojí zhruba dvakrát tolik jako v Evropě. Norové mají občas povolenou rychlost 90 km/h. Slovo dálnice tu nepoužívejte, je to sprostá nadávka. Každý má volbu autem nejet a použít nohy, kolo, autobus, loď nebo kolečkové lyže. Česká D1 by byla pro Nora určitě atraktivnější než jízda na řetízkáči po desíti pivech. Často se ptají co je u nás zajímavého, zkusím jim ji doporučit."

A proč nekousnout do kyselého jablka naplno - samozřejmě všem vytane na mysli poměrně velký prostor pro korupci, a to jak vůči zasahujícímu policistovi, tak i vůči příslušnému úředníkovi oprávněného úřadu. Řešení neznám, snad jen jedno se nabízí - nasadit dostatek agentů provokatérů na obě skupiny, pak by asi příslušní státní zaměstnanci volili méně riskantní cestu řádného postihu.

Josef Ptáček