6.2.2023 | Svátek má Vanda


DOKUMENT: Bývalý ředitel heparinové nemocnice chce očistit své jméno

29.5.2009

Havlíčkův Brod - Bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice Josef Pejchl vytáhl do boje za očištění svého jména v kauze heparinového vraha Petra Zelenky. Bývalého ředitele nemocnice, který byl jako jediný v celé kauze vyhozen ze zaměstnání a dlouhodobě stíhán za údajné neoznámení vražd spáchaných v nemocnici, zprostil krajský soud obvinění v plném rozsahu. Soudní spor velmi negativně ovlivnil jeho osobní i pracovní život, proto se rozhodl k ráznému kroku a podal žádost na odškodnění a omluvu od Ministerstva spravedlnosti.

„Jde mi hlavně o očištění mého jména, to je pro mne zásadní záležitostí. Veškeré finanční prostředky, které při tom od ministerstva získám, věnuji na léčbu rakoviny dětských pacientů,“ říká Josef Pejchl. Bývalý ředitel požaduje odškodnění ve výši 1,5 milionu korun, které však v případě úspěchu věnuje nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek.

„Nejde mi o peníze, ale o princip. Přestože mé obvinění a stíhání bylo od začátku vykonstruované a ničím nepodložené, policie a státní zastupitelství ho přesto proti mně vedli,“ vysvětluje důvody k podání žádosti o odškodnění Josef Pejchl.

Pejchlovo stíhání začal „anonym“

Pejchlovo stíhání bylo zahájeno na základě anonymního oznámení podaného e-mailem na Státní zastupitelství v Havlíčkově Brodě dne 13. prosince 2006. Podle všech indicií ho podal někdo, kdo byl s případem detailně seznámen.

„Kvůli bezdůvodnému obvinění je pro mě velice složité najít odpovídající zaměstnání, proto jsem se rozhodl proti němu bojovat. Je to boj za všechny lidi, kterým se stalo něco podobného,“ vysvětluje Pejchl. Ten patří podle dosavadních hodnocení mezi nejlepší české manažery v oblasti zdravotnictví. Po heparinové kauze však má s profesním uplatněním velké problémy.

Vývoj kauzy

- Pejchl byl anonymem obviněn, že o jednání Zelenky věděl a zamlčel je příslušným orgánům. Rada kraje Vysočina ho v prosinci roku 2006 ihned odvolala z funkce ředitele, přestože z případu bylo od počátku zřejmé, že nejde o manažerské pochybení vedení nemocnice.

- Po roce a půl vyšetřování ho 31. července 2008 Okresní soud v Havlíčkově Brodě odsoudil na 10 měsíců podmíněně za neoznámení trestného činu.

- Krajský soud v Pardubicích dne 22. října 2008 Josefa Pejchla osvobodil v plném rozsahu s tím, že odůvodnění odsuzujícího rozsudku nepovažuje za správné. Pejchl se podle soudu nedopustil žádného trestného činu.

- Po uplynutí půlroční lhůty podal Pejchl žádost o náhradu škody na ministerstvo spravedlnosti ve výši 1.500 000 Kč, kterou chce v případě úspěchu věnovat na léčbu onkologicky nemocných dětí

Adam Dušek Tomáš Zdechovský