Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ČAS: Co pro nás znamená?

Čas zná každý, dokonce nás honí, nestíháme a dává nám někdy zabrat. Vzácnější jsou chvíle, kdy se naopak vleče, a my jsme nedočkaví. Jsme na něj zvyklí a žijeme v něm. Máme o čase jasný pocit, ale kdybychom to měli někomu vysvětlit, co to vlastně je, tak jsme v koncích.

Moc nepokročili ani fyzikové, je to prostě stavová část časoprostoru a proměnná, na které všechno závisí. Není to nic jednoduchého a i pojem „současnosti“ se ve vesmíru díky relativitě stává neurčitým a závisí na pohybu. O čase v mikrosvětě ani nemluvě. Je kvantovaný a má také své nejmenší nedělitelné části. Ani filozofové na tom nejsou o mnoho lépe a spokojují se spíš s bonmoty. Je to zkrátka pohyb a změna. I nehybné nicnedělání znamená stárnout. Pro lidský život má zásadní význam střídání dne a noci a ročních období. Lidé dlouho vnímali čas jako opakování, tedy cyklicky. Kalendář byl pro ně důležitý. Až s historií začali čas vnímat lineárně jako cestu. Všechno se odehrává v čase, něco dříve a něco pak později. Čas potřebujeme, abychom se dohodli s ostatními lidmi, kdy a co.

Jistě jste zjistili, že na rozdíl od atomových hodin je biologické vnímání času velice subjektivní. Jinak ubíhá deset minut v náručí milenky a na zubařském křesle. Ve školním věku trvalo celou věčnost, než jsme se po zimě dočkali letních prázdnin a ty naopak utíkaly docela rychle, zejména v jejich druhé polovině. Všeobecně v dětství a mládí utíká čas pomaleji, protože stále vstřebáváme nové dojmy a informace a to nás zaměstnává. Ve stáří už „všechno víme“ a tak jsou nové vjemy vzácnější a čas může ubíhat rychleji. Také máme „kratší den“, protože obvykle vstáváme později, než v produktivním věku.

Čas není jednoduchý a jen na naší matičce Zemi máme spoustu časů. My nejlépe známe ten náš středoevropský a pak asi i ten Greenwichský, který v Anglii určuje nultý poledník. Ale zhruba každých 15 stupňů zeměpisné šířky, což představuje hodinový rozdíl, mají svůj místní čas. A že na tom něco je, poznáme, když přeletíme větší část planety a tudíž více časových pásem. Naše tělo zaprotestuje a my jsme ospalí a unavení. Říká se tomu „jet-lag“.

Navíc si to sami komplikujeme zaváděním letních a zimních časů. Pak nebývá poledne ve 12 hodin. I se středoevropským časem to není jednoduché, protože na východě Polska vychází a zapadá slunce, o dvě hodiny dříve, než na západě Španělska. To jen my máme to štěstí, že jsme ve středu Evropy, a když ctíme ten náš pravý astronomický čas (to je ten zimní), tak je poledne řádně ve 12 hodin a slunce je nejvýše na obloze.

Že čas je přece jen objektivní, o tom nás přesvědčuje i naše tělo. Biologické hodiny se nacházejí dokonce i v každé buňce a synchronizují naše tělní pochody, abychom prospívali. Říká se jim cirkadiánní rytmy. Každý orgán v našem těle má svůj aktivní čas v trvání přibližně dvou hodin za den, kdy pracuje nejefektivněji. Pokud trpíte onemocněním některého z nich, příznaky se projevují výrazněji v čase, kdy je tento orgán nejvýkonnější. Právě proto se například nejvíce infarktů vyskytuje dopoledne, tedy v čase, kdy je srdce nejaktivnější. Ti, kteří trpí záchvaty žlučníku, potvrdí, že nejčastěji je pociťují okolo půlnoci, kdy vrcholí aktivita tohoto orgánu.

Jistě jste si všimli, že ani nemoci jako např. chřipka či nachlazení nemají stejný průběh během celého dne. S tímto rozdílem mají co do činění opět biologické hodiny. Horečka přichází především k večeru.

Abychom nebyli vláčeni časem a jeho otroky, je důležité umět čas plánovat. Respektive svoji aktivitu v čase. Raději je udělat dříve než později, neprokrastinovat a dobře si je rozložit, tak aby rozumně navazovaly.

V mládí máme pocit, že máme času nazbyt a vleče se nám líně, zato ve stáří se stává vzácným zbožím. I když na něj někdy reptáme, tak čas je velmi vzácnou komoditou a nikdo ho nemá nazbyt. Každý dostal do vínku svoji porci času jako zapálenou svíci a na světě z ní zanecháváme stopu, jako kapky vosku, které z ní odkapávají. Tak ať je ta stopa k něčemu.

Aston Ondřej Neff
11. 10. 2024

Nejdřív si ministr Marian Jurečka usmyslí, že nejpalčivější sociální případ je manželka prezidenta...

Libor Stoklásek
11. 10. 2024

Zámořské akciové trhy pokračují v růstu, přičemž index S&P 500 dosáhl svého 44. rekordu v roce 2024.

přečetl Panikář
11. 10. 2024

Vedle důrazu na odpovědné hospodaření musí konzervativní pravice přinášet mnohem víc.

Dokument
11. 10. 2024

Neziskovka Fakta o klimatu tvrdí, že Česko může už příští rok odstavit všechny uhelné elektrárny.

David Tolar
11. 10. 2024

Vláda nikdy nebojuje za svobody občanů. Jejich svobody jsou jejich boj

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

svm Matěj Svěrák
10. 10. 2024

Rusko v prvním měsíci konfliktu na Ukrajině plánovalo shodit na sousední zemi jadernou bombu. Ve...

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

V jihoafrickém státě Zambie se vyskytl první případ virového onemocnění mpox. Informoval zambijský...

Karel Oliva
10. 10. 2024

Tak jsme tu měli třídenní stávku soudních úředníků a stávka na státních zastupitelstvích se chystá....

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...

Josef Kopecký
10. 10. 2024

Ministři schválili návrh na povinné zálohování PET lahví a kovových plechovek, řekl po jednání...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz