Neděle 15. června 2025, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

AKTUÁLNĚ.CZ: Prožíváme krizi demokracie?

Podle únorového průzkumu agentury STEM, který byl proveden na 1222 respondentech vybraných kvótní metodou, šest lidí z deseti v České republice volá po vládě pevné ruky, je to tedy 61 procent obyvatelstva.

Z bedlivějšího čtení výsledků vyplývá, že příznivci vlády pevné ruky jsou stejně zastoupeni mezi muži a ženami, mezi lidmi různého věku i mezi chudými i bohatými. Rozdíly se ukazují jen v závislosti na vzdělání. U lidí s vysokoškolským vzděláním převládá mírně přesvědčení, že vláda pevné ruky v naší zemi není dobrým řešením.

Profesor Paul Nolte, který přednáší novou historii na Svobodné univerzitě v Berlíně a který před časem vydal velmi diskutovanou knihu Riskante Moderne (C.H. Beck, München 2006), se studiem demokracie zabývá dlouhodobě, nedávno napsal: „Pokud nás některé symptomy neklamou, zažíváme novou nelibost vůči demokracii.“ (Cicero, April 2007). Sice tvrdí, že o nepřátelských postojích vůči demokracii nemůžeme ve starých demokraciích hovořit a pomíjí názory extrémistů, ale upozorňuje, že nastává doba, kdy končí přijímání demokracie jako samozřejmého faktu, o kterém se není třeba bavit, v níž se nekladou na toto téma otázky. Důvod: Demokracie je v nelibosti i u části mainstremu. Tuto nelibost vůči demokracii způsobily nejspíš různé typy nespokojenosti posledních let.

I sociolog Ralf Dahrendorf ve svých esejích hovoří o tom, že demokracie v poválečném Německu mohla být většinou přijata jen díky prudkému hospodářskému růstu a ten už řadu let v Německu není, je to „exportní zboží“. Lidé pak stagnaci svádí na demokracii a přestávají věřit v její budoucnost. To je možné odečítat i z různých projevů politiků zejména z nových spolkových zemí, tedy z bývalé NDR. Například ministerský předseda ze Saska-Anhaltska Wolfgang Böhmer koncem minulého roku dokonce hovořil o rezignaci na demokracii. A církve (katolická i evangelická) vydaly ve stejnou dobu list určený věřícím, který má název: Demokracie potřebuje ctnosti.

Podobný průzkum agentury Forsa, jako udělal STEM v České republice, dopadl v zemích bývalé NDR ještě hůř: Tam jen 38 procent lidí považuje demokracii za nejlepší formu vlády. 41 procent si přeje nějakou jinou formu vlády a je jim jedno jestli by šlo o diktaturu nebo o monarchii. Odborníci to komentují s trochou ironie jako touhu po pohádkové vládě, která by byla bezkonfliktní a zajistila všem jistotu a blahobyt. Lze se proto právem domnívat, že občané bývalé NDR ještě nedorostli k pochopení liberální demokracie a je pro ně příliš složitá. Podle starých průzkumů i v bývalém západním Německu přestal být pro většinu obyvatelstva Hitler váženým státníkem až koncem šedesátých let, tedy za vrcholné konjunktury po pětadvaceti letech, které uběhly od války, a proto se nesmíme divit.

Profesor Paul Nolte uvádí tři důvody pro dnešní nelibost vůči demokracii:

Zaprvé: Za to může fakt, že demokracie ztratila během dlouhodobého trvání svou utopickou tvář a současně samozřejmost a velikost svého vítězství. Navíc Čína ukazuje něco, o čem všichni pochybovali: hospodářský růst funguje i v nedemokratické zemi, kde vládne diktát jedné trany. S tím nikdo nepočítal, to je historické novum. Proto se vynořují i teorie o vládě expertů s odvoláním na flexibilitu a nutnost rychlého rozhodování.

Zadruhé: Lidé si kladou otázku, jak je možné, že demokratické instituce, které vznikaly od XIII. století, tedy v agrární společnosti, nemotorizované, kde komunikaci obstarávaly jen dostavníky tažené koňmi, mohly přežít až do XXI. století, do doby globalizace a tzv.turbokapitalismu, kdy konkrétní místa ztratila svůj původní význam, hranice valem mizí a všichni žijeme ve světovsi (Jiří Gruša).

Nolte se domnívá – a to jistě platí i pro nás – že tam, kde je demokracie nová, je spojena s příliš rigidní představou o tom, jak má fungovat (viz Václav Klaus) a vede k tomu, že se podceňuje její flexibilita. Američané jsou v nesrovnatelnější výhodě, protože elasticitu svého demokratického systému pěstují přes dvě století. Demokracii vnímají ne jako stav, ale jako proces.

Zatřetí: Za nelibostí občanů je cítit, že demokracie je pro ně spojena s hospodářskou prosperitou a sociálními jistotami. Díky tomu jakékoliv hospodářské selhání či malá konjunktura jsou nahlíženy většinou občanů jako selhání demokracie. Místo aby se chyby demokracie nazíraly jako selhání vlád a politických stran, je obviňována sama demokracie. Pro země za bývalou železnou oponou tato představa platí prý ještě víc, protože svoboda byla u nás vnímána převážně jako svoboda konzumu.

Za tento posun ve vnímání základních pojmů podle expertů mohou převážně média (bulvár a popnoviny), která – aby byla srozumitelná pro co nejvíc čtenářů – přepočítávají všechny hodnoty pouze na peníze a prodávají emoce. Tento fakt ale ohrožuje jak starou, tak novou Evropu a je zcela nový. I takový liberál, jakým je bezesporu Timothy Garton Ash o tom delší dobu přednáší a mohli jsme si ho přečíst i v sobotní MF Dnes. V komentáří od následovníka Tony Blaira požaduje zkrocení tiskových magnátů, i když z jiných důvodů: z rozdmychávání nacionálních vášní, což jsou však taky jen levné emoce, které vedou k ovlivňování britské zahraniční politiky, a tím k oslabování Evropské unie, která může být jediným skutečným partnerem Spojených států.

Jednotlivé samotné evropské státy už jedinou globální supervelmoc moc nezajímají.
Německá respektovaná politička Hildegard Hamm-Brücher, která seděla v bundestagu za FDP šestnáct let, jde ještě dál a tvrdí, že politici, kteří dlouhou dobu se pohybují na politickém a mediálním jevišti jsou jen dálkově ovládanými figurkami médií a pro skutečnou politiku jsou nepotřební. Hovoří o tzv. přerostlém stranickém státu a navrhuje změnu parlamentní demokracie pomocí petičního práva v občanskou demokracii. Požaduje větší účast občanů na politickém dění a rozhodování.

(převzato z Aktuálně.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Jan Kovanic
14. 6. 2025

Kdo chodí spát s raketami, nesmí se divit, když se ráno neprobudí.

Gita Zbavitelová
14. 6. 2025

Izrael v noci na pátek podnikl dlouho očekávaný útok.

Aston Ondřej Neff
14. 6. 2025

Izrael udeřil, protože jeho zájmy jsou ohroženy.

Jan Bartoň
14. 6. 2025

Izrael zasáhl cíle, které souvisí s výrobou jaderné zbraně.

Lidovky.cz, ČTK
15. 6. 2025

Tato neděle je zatím nejteplejším dnem letošního roku. V Čechách teploty na mnoha místech...

idh Dominika Hovadová
15. 6. 2025

V neděli podvečer se v pražské Plzeňské ulici stala dopravní nehodě, při které se srazila čtyři...

aoc Adéla Očenášková, ČTK
15. 6. 2025

Tropické teploty odpoledne a večer na některých místech vystřídaly bouřky, aktuálně nejsilnější...

Lidovky.cz, ČTK
15. 6. 2025

Jedovatý oxid uhelnatý unikl v neděli odpoledne v bytě na pražském Smíchově. Nadýchali se ho dva...

Ondřej Horák
15. 6. 2025

Součástí české kultury 90. let bylo i krátké období, kdy se výrazným proudem klubové hudební scény...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz