Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VAROVÁNÍ OMBUDSMANA: Změna pohlaví není jen ústavní problém

diskuse (42)

Ústavní soud svým rozhodnutím Pl ÚS 52/23 zejména zavázal zákonodárce, aby nově stanovili podmínky pro změnu pohlaví. Velmi se přimlouvám za promyšlenou změnu právní úpravy, která bude respektovat vztahy mezi zákonnými předpisy. Normy musí jednak chránit právo občanů na jejich identitu, a to včetně úprav právních vztahů dotčených aktuálním rozhodnutím Ústavního soudu, který vyloučil kastraci jako podmínku pro změnu pohlaví. Na straně druhé je důležité vyřešit například to, zda by státní orgány měly nově vydávat dokumenty pouze na základě individuálních přání jednotlivých osob bez ohledu na biologickou realitu. To je jedna z otázek každodenních situací a vztahů, které bude nutné vyřešit. Naléhavě apeluji, aby zákonodárci vyvážili práva lidí na jejich identitu s úplným respektováním reálných skutečností každodenních vztahů ve společnosti. Obdobně jako ústavní soudce Milan Hulmák ve svém odlišném stanovisku (bod 6) upozorňuji, že změna pohlaví nutně souvisí s tím, jak se nejenom právně vymezuje muž a žena. Právní řád pracuje s pojmem muže a ženy v různých případech, přičemž důvodem rozlišení může být i odlišné pohlaví v biologickém smyslu. Nebo budou u jedinců vedle sebe „existovat“ pohlaví právní a biologické? To jsou otázky, které bude muset budoucí český právní řád vyřešit.

Považuji roční lhůtu, kterou Ústavní soud poskytl zákonodárcům na přijetí právní úpravy změny pohlaví, za čas, který se musí využít k celospolečenské diskusi. Ta by se v začátku měla zaměřit na otázky změny pohlaví, která musí respektovat lidskou důstojnost spočívající v právu trans lidí na ochranu tělesné integrity a osobní autonomie. Ruku v ruce s otázkou respektu k lidské důstojnosti je ale nutné vyřešit i nastíněné povinnosti státních orgánů. Mám za to, že by i nadále měla platit zásada, že občané musí být vybaveni úředními doklady ověřujícími skutečnost, nikoliv jejich individuální přání. Uvědomme si, že některá práva mají obě pohlaví společná, jiná jsou individuální: rodičovství, možnost uzavírání manželství, úlevy v pracovněprávních vztazích, důchodové pojištění, vojenská služba, otázky nástupu do ženských a mužských věznic, lékařská péče. Úřední žena s problémy s prostatou či úřední muž s rakovinou děložního čípku? Jak na tyto diagnózy a léčbu budou reagovat zdravotní pojišťovny? Co soukromoprávní vztahy jako oddělené toalety či šatny, vyhrazená dámská kupé či účast ve sportovních disciplínách? Otázkou pak jistě zůstává i snaha odpovídajícího zastoupení mužů a žen ve vedoucích pozicích, k čemuž se nyní na vládní úrovni vytváří podmínky pro vyrovnané zastoupení žen a mužů.

Které pohlaví se bude do statistiky osob ve vedoucích pozicích počítat? To jsou otázky, které zákonodárcům může klást veřejnost, a které musí být srozumitelně a akceptovatelně vyřešeny. Varuji před vytvořením málo přijatelného stavu, který by vedl ke znejistění a ke ztrátě orientace ve společnosti. Ta by mohla spočívat i v destruktivním umožnění přelivných účelových úředních změn pohlaví. Naléhavě se proto přimlouvám za společensky více přijatelné řešení těchto problémů, které by potvrzovalo jistou občanů ve vztahu ke státním orgánům a vylučovalo zneužívání těchto odlišností k vytváření nepřehledných, devastujících a společensky zcela nepřijatelných situací na pracovištích, školách, ve sportu a všude tam, kde skutečnému pohlaví osob musí být dána přednost před jeho volbou.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

jla Jiří Lacina
21. 7. 2024

Více než desítka čínských firem čelí žalobě za to, že údajně měly po uchazečkách o zaměstnání...

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz