7.12.2022 | Svátek má Ambrož, Benjamin


UDÁLOSTI: Rekonstrukce na americké ambasádě

13.10.2015

Tato poznámka se netýká nějakých stavebních prací, ale vykutálené aktivity revolučního občanského sdružení Rekonstrukce státu, která se tentokrát odehraje na výsostném území Spojených států amerických. Původně jsem ji psal jen pro rubriku Co týden dal, ale tam mi připadá dost zastrčená. Pak jsem ji chtěl dát na Svobodné fórum, ale to taky nějak nevyšlo. Tak ji dávám k dispozici aspoň tady.

Občanské sdružení Rekonstrukce státu pozvalo (mailem) na dnešek předsedy poslaneckých klubů, aby jim představilo pracovní verzi hodnocení, jak byly v uplynulých letech přijímány protikorupční zákony (co to znamená, „pracovní verzi“, kdyby se ten i onen politik na místě náležitě pokál, může se podle zásady o účinné lítosti ještě hodnocení jeho strany o fous zmírnit?). Jde zřejmě o pokus zopakovat vydírání v tom nejlepším slova smyslu, které iniciativa provozovala před rozhodujícími volbami v říjnu 2013, kdy předložila všem poslancům jídelníček protikorupčních zákonů s výzvou, aby se zavázali je podporovat: jen málo z nich mělo tenkrát odvahu je poslat do háje. Dnes nejsou na obzoru žádné volby, a tak závažnost setkání, na němž se šéfům poslaneckých klubů nejspíš oznámí, jak bude parlament oznámkován v boji proti korupci, má být zdůrazněna tím, že se bude konat v rezidenci amerického velvyslanectví, prý na „neutrální půdě, kam by neměli mít problém přijít lidé z celého politického spektra“ (kdežto např. s nějakým salonkem v restauraci by asi problém měli). Setkání se pořádá „ve spolupráci s ambasádou USA“. Poslanci dostanou ještě pozvánku od amerického velvyslance.

Není jasné, zda bude Jeho excelence přímo přítomna známkování protikorupční horlivosti (podobně jako císař Zikmund na kostnickém koncilu), ani jaká bude forma postihu za nedostatečnou iniciativu jejich stran. Předpokládám, že aspoň na ohlášené „číši vína s diplomaty, experty a lidmi z podnikatelské sféry“ pan velvyslanec nebude chybět. Jasné je jen, že akce je nebetyčná drzost, a to nejen ze strany Rekonstrukce státu (což nijak nepřekvapuje), ale i – je mi líto – i ze strany amerického velvyslanectví. Proč se takhle plete do vnitřních věcí spojeneckého státu a proč to navíc ještě navíc dělá s tak legrační, humpoláckou neomaleností?

A jasné je taky, že poslanci, tedy předsedové klubu, už zase většinou neobstáli. Lidovec Mihola „neví, jestli se akce zúčastní“, pan Faltýnek „neví, jestli to časově zvládne“, „váhá“ prý i pan Stanjura z ODS, pana Černocha z Úsvitu „zarazilo místo konání“ (problém ovšem není jen místo konání, ale celá akce). Jednoznačněji se vyjádřil jen předseda klubu ČSSD Sklenák (nevidí důvod proč tam chodit, jejich akce někdy hraničí s nátlakem – jak to, že jen hraničí, aspoň pro tento případ je to je hrozně decentně řečeno).

Kouzlo protikorupčního revolučního boje holt pořád ještě funguje. To je tak těžké říci na rovinu, o co jde, a pozvání z těch vyslovených důvodů bez okolků a natvrdo odmítnout?

12. října 2015

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.