29.11.2023 | Svátek má Zina


UDÁLOSTI: Akce Tuhý

11.8.2016

Babišovy Lidové noviny věnovaly včera první tři stránky podrobným informacím a komentování případu úniků informací z mobilu, u něhož je údajně jakési podezření, že s ním mohl disponovat někdo z „blízkých“ policejního prezidenta Tuhého. Jedná se o zase údajný únik informace o policejní razii ve firmě, jejíž vlastník měl vazby na ČSSD. K této záležitosti se zřejmě váže nedávné nařčení, které v televizi vznesl proti policejnímu prezidentovi (je prý podezřelý z „brutálního úniku informací“ v kauze, v níž jde o stamiliony korun). Jak se praví v otvíráku, „Lidovým novinám se však nyní podařilo zjistit detaily tohoto temného případu“.

V celé záležitosti nebyl nikdo obviněn, chybí důkazy. Babišův šéfredaktor István Léko k tomu ve sloupku na první stránce píše: „Možná by více světla do této temné komory mohl vnést sám policejní šéf. Jenže Tuhý mlčí. Dokonce útočí: označuje záležitost za snahu destabilizovat policii. Ví, že mu v této situaci nelze prokázat, zda má v úniku informací prsty. Soud mu nehrozí. Může se obávat jedině toho, s čím se chce sněmovní vyšetřovací komisi svěřit za pár dnů bývalý šéf ÚOOZ v Ostravě Jiří Komárek, který Tuhého z brutálního úniku veřejně obvinil.“

V Lidových novinách tedy zveřejňují podrobné informace z policejního vyšetřování, které nebylo ani uzavřeno vznesením obvinění. Případ přitom obsahuje řadu poměrně složitých technických detailů. V této podobě ho Babišovo médium předkládá „všelidové porotě“ čtenářů v úpravě, o níž si rozhodla redakce sama. Už tento postup je křiklavě neseriózní.

Zveřejnění „verze LN“ je politicky účelové: smysl úniku informací z policejního vyšetřování je ovlivnit veřejnost v tom smyslu, na kterou stranu se má postavit v neuzavřeném sporu o reorganizaci policie ČR a v soupeření o to, kdo bude mít jaký vliv v silových resortech uvnitř koalice. Ovlivní taky situaci v nadcházejících volbách do krajských samospráv a do Senátu PČR. Bude mít jistě nějaký vliv i na průběh dalšího vyšetřování vyšetřovací komise PS, před níž má Jiří Komárek v příštích dnech předstoupit (o tom, co se tam bude dít, se ovšem nedozvíme, jednání je neveřejné – což je samozřejmě správné, jen mu předchází tato jednostranná prezentace případu, předložená široké veřejnosti).

Babišovy Lidové noviny navazují na tradici, která se u nás zaběhla brzy po listopadovém převratu a trvala v nedokonalém stavu vlastně až do léta 2013: z „orgánů činných v trestním řízení“ unikaly do médií informace, které ovlivňovaly politickou situaci v zemi, a „orgány“ tak ve spolupráci s některými novináři získaly možnost naprosto nenáležitým způsobem ovlivňovat politickou situaci v zemi – s obejitím zákonodárné, výkonné i soudní moci. Mám na mysli tzv. Virtuální ministerstvo Pravdy a Lásky, o němž jsem už mnohokrát psal. Nyní, po mohutném mocenském nástupu oligarchy Andreje Babiše, byl tento systém doveden k dokonalosti. Obávám se, že se souhlasem a s podporou lidí, kteří se na podobných manýrách už v minulosti podíleli.

V tom prostředí, které nám z demokracie pořád ještě zbývá, je třeba tyto skandální způsoby vždy znovu pojmenovávat a kritizovat.

10. srpna 2017

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.