26.7.2021 | Svátek má Anna


ŠUMAVA: Vyschl pramen Vltavy

13.8.2015

Zprávu o vyschnutí pramene Vltavy jsem obdržel od starosty Kvildy právě v okamžiku, kdy ministr životního prostředí Richard Brabec obhajoval v Senátu Rámcovou směrnici Evropské komise o vodě.

On i Evropská komise hezky mluví o nutnosti zadržovat vodu v krajině, ale Plán péče Národního parku Šumava, který ministr poslal minulý týden starostům šumavských obcí, neumožňuje obnovu původních vodních klaus, tedy vodních nádrží pro plavení dřeva, které v minulosti na Šumavě fungovaly a jejichž obnova byla minulým vedením parku dokonce vyprojektována. Ministrem předkládaná novela zákona 114 také navrhuje většinu lesů NP Šumava ponechat přírodním procesům, tedy sežrat kůrovcem. Dnes je na Šumavě takto sežráno či odkáceno cca 15 tisíc hektarů lesa a to jsou plochy, které dříve vodu zadržovaly a dnes tuto funkci neplní.

Vyschnutí pramene Vltavy považuji za symbolickou národní tragédii, neboť ještě před deseti lety byl tento pramen obklopen hlubokými lesy, pralesními zbytky se stromy až tři sta let starými. Všichni si vzpomeneme, jak ředitel parku František Krejčí a ministr Martin Bursík záměrně v tomto území nezasahovali proti kůrovci. Jestliže v širokém okruhu od pramene Vltavy není zelený les, ale suchý polom, není divu, že pramen Vltavy vyschl. Členové Hnutí Duha, kteří jsou za tuto tragédii spoluzodpovědní, mají národu co vysvětlovat.

Autor je senátorLETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.