6.4.2020 | Svátek má VendulaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠUMAVA: Vyschl pramen VltavyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 32, poslední: 13.8.2015 23:38, přehled diskusí

xxx:
Autor: R. Gramblička Datum: 13.8.2015 11:45

Tož co, tak si za pramen Vltavy ustanoví některý z dalších :-)

A který pramen že to vyschl?:
Autor: V. Vovák Datum: 13.8.2015 9:42

ten původní, nebo ten nově vynalezený ekology poté, co kůrovec sežral les kolem původního a z bezpečnostních důvodů nebylo možné k tomu původnímu chodit?

Duha je nejchytřejší. Nebo nejzfanatizovanější ? To bývá,:
Autor: K. Janyška Datum: 13.8.2015 8:53

posuzováno jimi, jedno a totéž... Dzp.

Pane senátore,:
Autor: Š. Hašek Datum: 13.8.2015 6:48

změňte tema, přírodě moc nerozumíte.

Jinak s tím, že Kateřina Jaujau, Bursík a jiní tomu také moc nerozumějí, jen souhlas. Ale Vy si s nimi můžete podat ruku, protože Vy a oni jste jen budovatelští svazáci jiných odstínů. Stran přírody. Vy máte strach z kůrovce v přírodním parku? Nepleťe si rozsáhlé krajinné oblasti s maličkou zahrádkou u svého domu, případně řepkovým lánem. Zjednodušeno, zkráceno.

Re: Pane senátore,:
Autor: Z. Švrček Datum: 13.8.2015 7:21

Tohle je jako protiargument?

Re: Pane senátore,:
Autor: O. Horák Datum: 13.8.2015 7:57

Dnes již argumentů netřeba, dnes jsme dál. Stačí zesměšnit postavu diskutéra a pak můžete plácat co chcete, maltu, blbosti, povidla a nikdo na to nepřijde.

Re: Pane senátore,:
Autor: I. Schlägel Datum: 13.8.2015 7:37

O jakém "přírodním" parku mluvíte? O těch monokulturních, stejnověkých porostech, po dlouhá desetiletí sloužící k průmyslové těžbě dřeva, které jsou náchylné na devastaci čímkoliv v přírodě se vyskytujícím? Humoristo.

Máte i nemáte pravdu, pro normálního člověka se:
Autor: P. Vaňura Datum: 13.8.2015 18:20

monokultura smrků nazývá les, stejně jako přírodní prales. Obojí se sobě podobá více, než holina, sežraná kůrovcem.

Ale pokud máte pravdu, je to argument proto, aby tzv. přírodní park byl ZRUŠEN a nazván lesní půda!

Re: Pane senátore,:
Autor: T. Kubín Datum: 13.8.2015 7:44

Plácáte nesmysly, Hašku.

Re: Pane senátore,:
Autor: M. Vondráček Datum: 13.8.2015 9:19

Pane Hašku, změňte téma , přírodě moc nerozumíte .

Re: Pane senátore,:
Autor: J. Vintr Datum: 13.8.2015 9:24

Kůrovec škodí v lese mnohem míň nž motorové pily a těžké mechanismy ...

Re: Pane senátore,:
Autor: V. Vovák Datum: 13.8.2015 9:43

Hahahaha, to je dobrý! To je fakt dobrý!

Re: Pane senátore,:
Autor: J. Vintr Datum: 13.8.2015 10:31

Nevím, jestli je to dobrý, ale je to pravda. Lesy i kùrovec tady byli miliony let před tím, než byl člověk schopen porazit první strom a lesy rostly a prosperovaly. Zato těžké stroje, které přeorávají a udusávají lesní půdu, takže nemůže vsakovat dešťovou vodu a buldozery vyhrnuté cesty, takzvané svážnice, aby si lidé usnadnili přístup do lesa a odvoz dřeva, které odvedou vodu z lesa pryč, jsou záležitostí několika posledních desetiletí. Tohle je příčina vysychání pramenů.

Re: Pane senátore,:
Autor: R. Gramblička Datum: 13.8.2015 11:43

ještě doplním, že Kůrovec neškodí přírodě, ale lidským zájmům, stejně jako divočáci, srnky, hraboši, lišky či kormoráni.

Za humny mám Krušné hory - jedna monokultura se tam střídá s jinou, každých 100m je tam lesní cesta a na náhorní plošině každých 50m meliorační strouha, aby to tam lesáci mohli prznit snáze. A voda taky snadněji odtéká

Re: Pane senátore,:
Autor: M. Pavlíček Datum: 13.8.2015 16:22

Zase "odborný" názor. Dokud tu byl les i kůrovec bez zásahu člověka, byla lesnatost úplně jiná a když chvíli les někde nerostl, bylo to každému jedno. On za pár set let tam zase nějaký začal růst.

Pak se tu začalo lesnicky hospodařit - mimochodem na úrovni, o jaké většina světa dodnes nemá ponětí - a lesníci se naučili si s kůrovcem poradit. Pak ale přišli chytrolíni, kteří si usmysleli, že můžou kecat do všeho. 150 let zkušeností s kůrovcem hodili do stoupy a začali prosazovat svoje nápady, že to půjde i jinak. Nepodložené, nevědecké a naprosto nesmyslné teorie. Mediální masáž, zaštítění několika tzv. vědci, kteří se možná zabývali hmyzem, ale úplně jiným a s kůrovcem neměli nejmenších zkušeností. Ale byznys je byznys, že. Za granty na kůrovce se tak krásně jezdilo bádat do Afriky.. no a máme to.

Re: Pane senátore,:
Autor: J. Jurax Datum: 13.8.2015 20:51

Přesně popsáno.

Re: Pane senátore,:
Autor: J. Vintr Datum: 13.8.2015 23:38

Kůrovec (stejně jako v jiných končinách světa třeba požáry) patří do přirozeného mechanismu obnovy lesního porostu. V hospodářsky využívaném lese plní tuto roli (poněkud problematicky a nedokonale) člověk s pilou a dalšími zásahy při obnově lesního porostu, ale v lese, který je deklarovaný jako přírodní rezervace bez těžby, se les bez kůrovce neobejde. Pod vzrostlými stromy je stín, v němž nemají šanci narůst mladé stromky a kdyby vzrostlé stromy odcházely porůznu stářím, tak by to nad mladými semenáčky stromů vyhrála spíš tráva a křoviny. Pokud většinu starých stromů zlikviduje v krátké době kůrovec, poskytují stojící odumřelé stromy ještě dostatečné zastínění, aby mladé semenáčky stačily narůst do velikosti, kdy už je neudusí tráva a mlází, a vznikne mladý les

Re: Pane senátore,:
Autor: F. Navrátil Datum: 13.8.2015 18:55

Pane Vintr, mám takový dojem, že kdyby všechny ty odrůdy ekologů, zelených a dalších dobrodějů mohly pracovat již v době kdy Šumavská příroda a lesy vypadala tak jak o ní psal Karel Klosterman, tak by jeho nádherné knihy byly spíše horory.

Re: Pane senátore,:
Autor: J. Jurax Datum: 13.8.2015 20:49

Vskutku velmi zkráceno a zjednodušeno až přesmíru.

Ve Vltavě voda je:
Autor: P. Hřebíček Datum: 13.8.2015 6:17

V neděli 9.8.2015 jsem byl v Českém Krumlově a ve Vltavě voda je, sice je jí tam méně, ale je. To znamená, že prameny vyschnout nemohly. Považuji článek za šíření poplašné zprávy. S tím že je Bursík velký pitomec a zloděj a lhář a gauner souhlasím. A navíc nepěkně píše o svých bolševických kolegyních a nazývá je domácím skotem!!!

Re: Ve Vltavě voda je:
Autor: P. Dvořák Datum: 13.8.2015 6:42

Jste si jist, že "Vltava" je totéž jako "pramen Vltavy"?

Re: Ve Vltavě voda je:
Autor: J. Hruška Datum: 13.8.2015 7:40

Pane Hřebíčku, voda zatím je v Lipenské přehradní nádrži, kde však už povážlivě ubývá, a používá se na výrobu elektřiny pro Váš počítač a z vyrovnávací nádrže ve Vyšším Brodě se vyrábí z nutného průtoku 6 - 8 kubíků za sekundu opět elektřina. Bohužel Váš poznatek z Krumlova je zavádějící. Vy banalizujete problém a tím šíříte falešný klídek, což je stejně nebezpečné jako poplašná zpráva. Nesuďte abyste nebyl souzen. Zdař Bůh, Josef.

Re: Ve Vltavě voda je:
Autor: T. Kubín Datum: 13.8.2015 7:45

To je myšleno jako vtip, nebo jste vážně tak hloupoučký?

Re: To znamená, že prameny vyschnout nemohly.:
Autor: B. Volarik Datum: 13.8.2015 8:03

Mohly. Takže je Vltava akorát krapítko kratší, neboť začíná až u prvního soutoku s jiným potůčkem. Ten potůček teď bude novým pramenem. Vody ale bude míň.

Re: Ve Vltavě voda je:
Autor: J. Lepka Datum: 13.8.2015 9:45

Pane Hřebíčku, jste génius. Takhle snadno a rychle se znemožnit v pár větách, klobouk dolů.

Styďte se, bohužel senátore Jirso:
Autor: P. Maleček Datum: 13.8.2015 5:54

Pan dnes senátor Jirsa cudně mlčí, že ta pitomost s ustanovením NP Šumava (tj. nepůvodní přírody z 95% přebudované Schwarzenbergy a komouši ve fabriku na dřevo) je i z jeho hlavy. Pitomost - spíš nenažranost, vzniklá ne z důvodu ochrany přírody, ale pro výnosnější dojení turistů lákaných a omámených značkou NP, prý šumavskými "patrioty" spíš nenažranci, mezi kterými je i Jirsa.

A tak je i pan Jirsa viníkem současné bídy Šumavy a to bez ohledu na to, že později jim NP vyfoukla pražská dřevařská a dotace dojící lobby, krytá Bursíkem a jeho jím manipulovanými ekopomatenci. Ta přes Bursíka prosadila zákaz likvidace kůrovce, aby se pak balíkovala na těžbě kůrovcem oslabeného lesa.

Takže p. Jirso nebýt i vaší nenažranosti, je dodnes Šumava, jen pod značkou CHKO, dál plně zelenou krajinou i s nevyschlým pramenem Vltavy, krytým staletými původně šumavskými velikány.

Styďte se bohužel senátore Jirso!!! Místo vyvalování se v senátu, by jste měl společně s Bursíkem doživotně dřít na obnově původního šumavského lesa.

Re: Styďte se, bohužel senátore Jirso:
Autor: T. Kubín Datum: 13.8.2015 7:49

Človíčku, NP Šumava, ustanoveny zákonem z roku 1992 je i z Jirsovy hlavy? Nojo, nevadí co se píše, hlavně když se muze vynadat, co?

Možná bych jásal:
Autor: P. Scheck Datum: 13.8.2015 5:11

Pane Jirso, připadáte mi jako student autoškoly, který vidí před sebe sotva 3 metry, klepe se, ale přece jen nakonec dostane řidičák. A potom v hospodě je po pár panácích řidič formule F1. To že nějaký les uschnul, ještě neznamená, že skutečně uschnul. Abych tak řekl, vidíte před sebe ty 3 metry. A v tom máte koneckonců pravdu...

Re: Možná bych jásal:
Autor: T. Kubín Datum: 13.8.2015 7:46

To by bylo zajímavé rozvést. Les který uschnul neuschnul..... Bože bože, do kohos to duši dal...

Re: Možná bych jásal:
Autor: B. Volarik Datum: 13.8.2015 8:00

No jistě, pane Scheck. A taky bych rád podotkl, že hlavní město Solnohrad je Solnohrad.