Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

REPORTÁŽ: Babiš káže vodu a pije víno

diskuse (19)

Jeho prodavači nevydávají účtenky, dokonce je odmítají dát i na vyžádání!

Před časem jsme byli několika lidmi nezávisle na sobě upozorněni na to, že prodavači ve stánku koncernu Agrofert s občerstvením na akcích „Kolo pro život“ odmítají vydávat zákazníkům účtenky (jednomu pánovi se to stalo už loni, tak to prý letos znovu zkusil a se stejným výsledkem). To nás rozhodně zaujalo – zejména v souvislosti s častými prohlášeními ministra financí a vlastníka Agrofertu v jedné osobě na adresu živnostníků, že podvádějí, kradou, a je třeba je přísně hlídat prostřednictvím EET. Rozhodli jsme se proto tato zajímavá zjištění ověřit...

anofert1

Vypravili jsme se tedy v sobotu 25. července 2015 do pražské Chuchle, kde probíhal jeden z těchto závodů v rámci letní série (šlo o závod Chuchle – Karlštejn). První dvojice zakoupila kolem 14. hod. párek v rohlíku a pivo a požádala o vystavení účtenky. Dozvěděla se, že ji nemůže dostat. Viz originál videa zde.

Další kolega cca hodinu poté rovněž zakoupil párek v rohlíku a požádal o účtenku. Bylo mu řečeno, že ji může vystavit jen pan vedoucí, ale ten zrovna „někde běhá po place“. Viz originál videa zde.

Další pokus jsme učinili v sobotu 15. srpna 2015 na stejné akci v Karlových Varech. Tam se dokonce zájemci o vystavení účtenky dozvěděli od prodavače, že je „nikdy nevydávají.“ (i tento záznam máme k dispozici, bohužel je horší technické kvality).

Všechny platby proběhly hotově a prodávající vždy uložil peníze do obyčejné kovové kasičky, které se běžně prodávají za pár stovek. Tedy, žádná registrační pokladna, která by zdržovala frontu žíznivých a hladových zákazníků. Prostě tak, jak to na takových akcích normálně chodí a nikdo s tím až dosud neměl problém. Až začal ministr financí tvrdit, že přesně takhle ti zlí živnostníci okrádají stát...

Petr Mach: Babiš je pokrytec!

„Ministr Babiš je pokrytec. Po ostatních chce, aby se před jeho finančními úřady doslova svlékli do naha, ale on sám není ochoten zákazníkům vydat účtenku, a to dokonce ani na vyžádání!“ komentoval zjištěná fakta europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.

Svobodní rozhodně nechtějí nikoho popotahovat kvůli účtenkám, protože věří, že živnostníci nejsou zloději a v žádném případě není potřeba zavádět EET, ani další byrokratické nesmysly.

Babišovo ANO: Poctiví podnikatelé vždy účtenky vydávali!

Cože to napsalo hnutí ANO 12. srpna t.r. na svém oficiálním facebooku? „Poctivých podnikatelů a živnostníků se zákon nedotkne, ti totiž účtenky vždy vydávali.“(příspěvek najdete zde)

anofert2

Česká obchodní inspekce: Za porušení zákonné povinnosti jsou sankce

Ing. Zuzana Dvořáková, vedoucí oddělení ochrany spotřebitelenám k tomu písemně sdělila:

Tuto problematiku upravuje ust. § 16 odst. 1 zák. č. 634/92 Sb., o ochraně spotřebitele, dozorovaný Českou obchodní inspekcí: Na žádost spotřebitele je prodávající povinen vydat doklad o zakoupení výrobku nebo o poskytnutí služby s uvedením data prodeje výrobku nebo poskytnutí služby, o jaký výrobek nebo o jakou službu se jedná a za jakou cenu byl výrobek prodán nebo služba poskytnuta, spolu s identifikačními údaji prodávajícího obsahujícími jméno a příjmení nebo název nebo obchodní firmu, případně název prodávajícího, jeho identifikační číslo, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

Požádá-li spotřebitel vydání účtenky a ta mu není vydána, může se spotřebitel domáhat jejího fyzického předání pouze soudní cestou.

V předmětné věci dále uvádíme, že pokud podnikatel povinnost vydat na požádání doklad o koupi nesplní a spotřebiteli na jeho žádost účtenku nevydá, dopustí se správního deliktu, za což v případě prokázání je mu naším úřadem uložena sankce.

Podnikatelé nekradou, jen Babiš je pokrytec

Svobodní věří, že naprostá většina podnikatelů poctivě přiznává své příjmy a nepotřebuje k tomu registrační pokladny, okamžité online hlášení tržeb, ani další byrokratické nesmysly, které se na živnostníky valí od současné vlády.

„Nechceme živnostníky popotahovat kvůli tomu, že automaticky nedají zákazníkům účtenku. Podnikat se dá i bez přísného dohledu státu a zavedení EET. Pokud by opravdu chtěl pan Babiš přispět k větší prosperitě, měl by ze všeho nejdřív snížit daně a nezavádět další regulace. Navíc se chová pokrytecky, když říká, že ti kteří nekradou, účtenky automaticky vydávají, a přitom sama jeho firma nevydá účtenku ani po prosbě. Pan Babiš si měl nejdřív udělat pořádek ve svém podniku, než začal chystat šikanu slušných podnikatelů,“ dodává Petr Mach.

V Praze dne 19. srpna 2015

Autorka je tisková mluvčí Svobodných

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autora

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

sdlk Jakub Sedlák
17. 7. 2024

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Lidovky.cz, ČTK
17. 7. 2024

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

dtt Ditta Stein
17. 7. 2024

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

Karel Oliva
17. 7. 2024

Z důvodů nasnadě (příp. na snadě – u Palackého, Mrštíků, mladého Jiráska) jsoucích se v posledních...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz