24.9.2023 | Svátek má Jaromír


RADAR: Mnoho povyku pro nic

2.9.2009

aneb Sbohem, radare exministryně Parkanové…

Jo, kdyby šlo o Radara O´Reillyho alias Garyho Burghoffa z MASH 4077, to by asi nebylo tolik povyku pro nic kolem jeho umístění v českých Brdech, natož v Rusku, na Balkáně či Turecku. Řeč však byla o americkém zařízení z Marshallových ostrovů. O to je jeho konec trapnější a nákladnější…

Dnes je totiž vše v situaci, kdy USA vážně přemýšlejí o opuštění svého záměru postavit radar v Česku a umístit rakety v Polsku. Náhradní variantou jsou základny v Turecku nebo na Balkáně. Američané prý též počítají s úpravou protiraketového systému Aegis SM-3, používaného americkým námořnictvem. Takže si shrňme celou tu pomýlenou historii…

Zatímco v České republice se o radaru vedly hektické debaty a hádky, Izrael už před rokem nainstaloval nový protiraketový obranný systém z USA, spolu s týmem amerického podpůrného personálu, který se tak stává prvními vojáky US Army trvale rozmístěnými v židovském státu.

Vše nastalo 21. září 2008, kdy tucet letounů přistál na letecké základně Nevatim a přivezl radarový systém FBX-T , stejně jako 120 amerických zaměstnanců. Židovskou žádost, aby radar mohli kontrolovat také izraelští vojáci USA rezolutně odmítly.

Systém FBX-T může sledovat objekt menší než baseballový míček na vzdálenost až 4700 kilometrů a též slibuje zajistit včasné varování šestkrát rychleji než současný izraelský systém Zelená borovice (Green Pine) s dosahem 800 až 960 km.

To umožní Izraeli vystřelit rakety Šíp (Hec, Arrow) dostatečně včas, aby dokázaly zničit potenciální přilétající íránský Šaháb-3 během méně než šest minut, což je zhruba uprostřed letové doby íránských střel.

Pak stačilo trošku prozkoumat Obchodní rejstřík firem ČR, členskou základnu ODS či personalistiku české vlády a bylo to…

V Česku, kde odjakživa ani kuře zadarmo nehrabe, se napřed muselo provádět lukrativní lobbování. Na podzim 2007 zadala vláda bez výběrového řízení firmě AMI Communications zakázku na Informační kampaň k protiraketové obraně.

Součástí AMI je firma Pan Solutions, jejímž strategickým partnerem měl být Dutko Worldwide Prague, tedy česká pobočka amerického lobbistického podniku Dutko Worldwide. V praxi to údajně znamená, že Pan Solutions realizuje zakázky Dutka v ČR.

Rozpočet na výstavbu radaru v ČR činil přibližně 4 miliardy dolarů, což je asi 72 miliard Kč. Na stavbě se měly podílet zbrojní koncerny Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman a Raytheon, které jsou či v minulosti byly klienty Dutko nebo společností ve skupině AMI.

Na tom všem by nebylo nic divného, pokud by lidé, spojení s Dutko Worldwide Prague nebo s firmami skupiny AMI, neměli příliš silné vazby na ODS. Například bývalý jednatel pražské pobočky Dutka byl Alexandr Vondra, donedávna místopředseda vlády pro evropské záležitosti a senátor za ODS.

Jana Marcová, jednatelka firmy Dutka a jedna ze tří spoluvlastníků skupiny AMI, byla v minulosti poslankyní a mluvčí ODS. A bývalý neúspěšný vládní koordinátor pro protiraketovou obranu Tomáš Klvaňa v minulosti pracoval pro Pan Solutions.

Jeho asistentka Lucie Mrázová byla až do doby, než přijala toto místo, jednatelkou Dutka. Navíc seděla ve vládní Komisi pro rozvoj Brdska, která rozhodovala o “přídělu peněz” brdským obcím v okolí radaru.

Konzultant Pan Solutions Alan Hopp byl tajemníkem senátního klubu ODS a konzultant Pan Solutions Vratislav Janda pracoval jako zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí, kde byl vedoucím oddělení NATO.

A ještě konzultant Pan Solutions Petr Plecitý, jenž byl zahraničním poradcem ODS a ještě v době, kdy již pracoval u Pan Solutions, byl zastupitelem za ODS na Praze 4 a kandidoval za ODS do Europarlamentu.

Bublina však splaskla a už nám odklidili i ostnatý drát ve Vojenském újezdu Brdy, kde kótu 718 obklopoval ženijní zátaras ze žiletkového plotu. Už to není vojenský prostor se zákazem vstupu. Dokonce tam můžou i Greenpeace.

To bylo slibů, obhajování a vysvětlování za nemalý peníz. A když kvůli radaru přiletěl do Prahy sám tehdejší prezident J. W. Bush, čekal ho skvělý dárek od tehdejší ministryně obrany ČR Vlasty Parkanové. Ta nelenila a s kreslířem Výčítalem pohotově, jako kdysi Gustav Brom v Ostravě narychlo nahrál píseň pro J. Gagarina, vykompilovali a nazpívali kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Za předpokladu, že tato iniciativa byla z čistého srdce, tedy zadarmo jako každý řádný dar, začaly se náklady na přípravu amerického radaru v Brdech počítat až od 15 milionů Kč, které vložil stát do propagační akce.

Na konci května 2007 byla totiž při Úřadu vlády ČR vytvořena funkce Vládního koordinátora pro komunikaci programu protiraketové obrany. Koordinátorem byl jmenován Tomáš Klvaňa, PhD. A besedovalo se, navštěvovalo starosty, hádalo se, přelo i na nespisovné výrazy došlo. Trapnost stíhala trapnost, dokonce se do ní nechal namočit i senátor a herec-dobrák Tomáš Töpfer.

Závěr byl jasný - nic z radaru nehrozí. Ostatně to potvrdily i výsledky měření devítičlenného českého expertního týmu pod vedením hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Radar, který Američané míní přemístit z Marshallových ostrovů do Česka, zdraví lidí v jeho okolí neškodí.

Součástí týmu na Marshallových ostrovech byli kromě zástupců ministerstev obrany a zdravotnictví také dva nezávislí odborníci z Akademie věd a Jihočeské univerzity.

Cesta za romantikou, možná placená americkou stranou, také jistě nebyla levná. Zmíněné ostrovy přece leží v Mikronésii uprostřed Tichého oceánu zhruba mezi Japonskem, Filipínami, Papuye-Nové Guineje, Nového Zélandu a Havaje.

Nakonec z toho byl pro brdské obce závazný slib, že získají na rozvoj svého zanedbaného regionu miliardu a čtvrt korun - 600 milionů prý dostanou plzeňské obce, 400 milionů středočeské, 250 milionů se investuje do oprav silnic. Co to znamenalo pro starosty obcí? Ti museli podrobně rozpracovat návrhy projektů a odevzdali je vládě. Ani tyto projekty nebyly zadarmo.

Měli své problémy – rozbité silnice, chybějící chodníky, nedostatečnou kapacitu ve školách… Ovšem, vláda se změnila, Topolánka vystřídal Fischer a brdské obce, co si už začaly stavět kanalizace či plynovody a kdovíco ještě, jsou teď v rozpacích. Dostanou slíbené peníze nebo ne?

Ke všemu přišlo údajné prohlášení amerického ministra obrany Roberta Gatese o tom, že Pentagon nevylučuje možnost rozmístit prvky protiraketového štítu přímo v Rusku. Při slyšení v americkém Kongresu uvedl, že perspektiva spolupráce s Ruskem na protiraketové obraně se “poněkud zlepšila” v důsledku rostoucího znepokojení ohledně Íránu v Moskvě.

Údajně měl Gates také prohlásit, že mezi nabídkami, o nichž se jedná, je umístění radarové stanice či střediska výměny informací přímo v Rusku. Napsal deník Kommersant.

Některá ruská média za takovými slovy vidí rozpočtové problémy Pentagonu, kterému prý chybějí peníze i na vybudování štítu v Česku a Polsku, a proto je nutná spolupráce s Ruskem. “Bez pomoci Moskvy zůstane americká protiraketová obrana jen drahým projektem,” usoudil vládní list Rossijskaja gazeta.

Zmínky o možnosti postavit prvky amerického štítu v Rusku prý “mohou být dílčími prvky velkého obchodu mezi Ruskem a USA ohledně rozmístění protiraketové obrany ve východní Evropě”.

Inu, krize je veliká, dolarů proklatě ubylo, dvě třetiny soukromých firem v USA už byly zestátněny za několik bilionů USD a je třeba z toho nějak ven. I když jen z louže pod okap…

O Radara O´Reillyho alias Garyho Burghoffa navíc prý projevil zájem Hollywood…

Olser.cz