29.11.2020 | Svátek má Zina


PRÁVO: Tajemství Čapího hnízda se otevírá

15.8.2017

Není dobré předbíhat událostem, proto je lepší neříkat, že Farma Čapí hnízdo a příběh o údajném dotačním podvodu budou hlavním tématem parlamentních voleb, které nás čekají za dva měsíce. V každém případě stojí před rozluštěním rébus, jak to vlastně bylo s padesátimilionovou dotací na rekreační objekt poblíž Olbramovic.

Málokdo má takové možnosti jako policie, aby zjistil i ty nejmenší detaily transakcí, které sporný projekt provázely. Teď policie vyhotovila dokument, ve kterém obvinila tehdejšího majitele koncernu Agrofert Andreje Babiše a jednoho z klíčových manažerů stejného koncernu Jaroslava Faltýnka, a možná i další osoby v souvislosti s tímto údajným podvodem. Babiš a Faltýnek se mezitím stali významnými politiky a poslanci, proto se v pátek sejde ve sněmovně imunitní výbor, aby je trestnímu stíhání buď vydal, anebo nevydal. Tím se otevře možnost úniků zásadních informací ze spisu. Třeba se ale nebude opakovat případ Pelta, a obsah spisu se na veřejnost nedostane. Pak budeme na rozhodující kapitolu příběhu o padesátimilionové dotaci ještě chvíli čekat.

Mnozí vidí na případu jen jeho politický rozměr, který bude s blížícími se volbami ještě růst. Jenže i tento rozměr je odvozen od toho, co se vlastně stalo s dotací na Čapí hnízdo.

Společnost Farma Čapí hnízdo se počátkem roku 2008 oddělila od Agrofertu, aby inkasovala evropskou dotaci, a koncem roku 2013 se do skupiny Agrofert zase vrátila. Pokud byla pod kontrolou Agrofertu i v mezidobí, pak došlo k dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, jak tvrdí žaloba, a podezřelé budou policisté hledat právě v koncernu. Teď ovšem není jisté, jestli právě tímto způsobem mají být obviněni Babiš s Faltýnkem.

Obecně vzato, uzavřením historie o farmě u Olbramovic neskončí pouze jeden případ údajného dotačního podvodu, který na nějakou dobu vzbudí politické ohlasy, bude také epilogem mnohem rozsáhlejšího a také mimořádně pozoruhodného příběhu o tom, jak fungovaly před třemi lety zrušené akcie na doručitele. Odhalit, kdo nade vší pochybnost vlastnil Farmu Čapí hnízdo v období 2008-2013 není snadné, protože se majitelé skrývali za těmito akciemi. Sám Babiš říkal, že akcie a tedy i firma patřily jeho příbuzným, to je ovšem pouze tvrzení bez důkazu. Pokud policisté nenajdou dokumenty, kdo vlastně pověřil právníky, kteří vystupovali na valných hromadách Farmy Čapí hnízdo jako majitelé, tak bude vždy možné pochybovat, kdo je vlastník, i kdyby se k tomu nakrásně někteří lidé sami přihlásili.

Zmíněné dokumenty se prý ztratily, a tak vlastně ani nejde dělat nic jiného, než nechat celý případ dospět až k soudu. Člověku se dá věřit nejspíš v případě, kdy mluví před tribunálem, který může potrestat případnou lež.

Pokud se přesto majitel Farmy Čapí hnízdo nade vší pochybnost nezjistí, tak se aspoň potvrdí, jak užitečný vynález byly akcie na doručitele pro každého podnikatele, který chtěl skrýt svou totožnost, a jak je dobře, že byly zrušeny.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusSOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.