28.5.2022 | Svátek má Vilém


POSTŘEHY: Okamžiky uplynulého týdne

26.3.2007

12. týden, (19.2.-25.3.2007)

Vzhledem k tomu, že se mi od čtenářů v e-mailu množily dotazy, jak že jsem to myslel s glosou ohledně vystoupení našeho prezidenta v USA v otázce ekologie, pokusím se to uvést na pravou míru. Nejdříve zmíněná glosa:

Moc se mi líbil článek v úterních Hospodářských novinách s názvem „Klaus v USA šokoval kritikou ekologie“. V něm je například citována otázka hostujícího indického asistenta v oboru inženýrství a přírodní zdroje na univerzitě v New Orleans na prezidenta Klause: “Pane prezidente, mám tomu rozumět tak, že klimatické změny jsou podle vás jen hypotézou?“ A prezident Klaus reaguje: “Je to úplný nesmysl. Globální oteplování je prostě nesmysl. Copak je možné, aby to někdo nechápal?“ A z úst našeho prezidenta zaznívaly další, pro americké studenty šokující názory, např. že největší hrozby, kterým čelí dnešní svět jsou různé falešné „-ismy“. A tím nejnebezpečnějším je prý „environmentalismus“, z čehož se stalo náboženství, které se snaží změnit lidské chování a ekonomické systémy. Až sem slyším skřípění zubů a lupání krčních obratlů při nesouhlasném kroucení hlav nejen našich ekologů. Vůbec bych se nedivil, kdyby už nyní zpracovávali čeští zelení, znechuceni prezentací vlastního názoru pana prezidenta, oficiální názor České republiky na příčiny a vlivy globálního oteplování na zeměkouli. No přece není možné, aby náš pan prezident veřejně nesouhlasil s něčím, co je takřka v celém světě pokládáno za bezmála hotovou a jasnou věc? Co si o nás budou myslet??

Dotazy a připomínky se týkaly hlavně toho, zda jsem poslední dvě otázky myslel vážně a zda opravdu já s panem prezidentem nesouhlasím, aby se v zahraničí takto vyjadřoval. Ne, nebyly to moje otázky, pouze jsem je „vkládal do úst“ právě těm našim ekologům či politikům, kterým se prezidentova slova nelíbila a nejraději by stanovili oficiální názor ČR na globální oteplování. Čili to nebyly dotazy ode mne. Mně je naopak velice sympatické, že pan prezident říká to, co si myslí.

S prvními kroky spíše nouzových opatření než reforem přichází ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Ministr se chystá mimo jiné o další roky odložit placení nemocenské v prvních dvou týdnech zaměstnavatelem. Podle této změny by ji zaměstnavatelé měli svým pracovníkům platit až v roce 2009. Doufám, že je to pouze jakýsi „mezikrok“ k úplnému zrušení tohoto nesmyslného zákona. K důvodům, proč by neměly firmy platit pracovníkovi nemocenskou přímo, jsem se ve svých postřezích již vyjadřoval, čili jen zkráceně: poslání firem je zcela jiné než kontrolovat, zda je či není zaměstnanec nemocen, zda se léčí na tu či onu chorobu a jak dlouho by měl či neměl na neschopence být. To by měl být úkol především zdravotních pojišťoven v součinnosti s ošetřujícím lékařem a pojištěncem. Dalším krokem, který se dá uvítat, je zrušení tzv. pastelkovného prosazeného v minulém období sociální demokracií. Nebude to sice bůhví jaká úspora, ale i milion se skládá z jednotlivých korun.

Vzhledem k nadcházejícímu sjezdu ČSSD se Hospodářské noviny rozhodly zařadit na své stránky seriál o změnách, kterými ČSSD za poslední léta prošla a které chce, sjezdem počínaje, nastartovat. V kapitole věnované modernizaci, mimo jiné tolik zmiňované současným předsedou Paroubkem, se hned v nadpisu píše „Paroubek chce modernizovat, ale ne program strany“. Článek srovnává socialistické vlády v Evropě, zejména jejich kroky, s programem české sociální demokracie. Maďarský kabinet, vedený premiérem Ferencem Guyrcsanym, prosadil např. za návštěvu u lékaře i za recept 1,2 €. Od září také vejde v platnost poplatek 400 € za rok studia na univerzitě. Podle maďarského premiéra též opustilo vládní budovy již čtvrtina z osmi tisíc úředníků. Ve Velké Británii hodlá Tony Blair zavést státní příspěvek pro každou rodinu na plat chůvy. Cílem je zajistit práci co nejvíce lidem – aby matky mohly do práce a pečovatelky snadněji našly místa. A co nato program strany Jiřího Paroubka? Na serveru Aktuálně.cz se k otázce poplatků u lékaře vyjádřil následovně: “Ze škály poplatků u lékaře, o kterých se dnes hovoří, bychom mohli poté, až se ujmeme vlády, zrušit téměř všechny a nechat jenom poplatek za stravné.“ A ke školnému? „Za nějakých osm nebo deset let si to umím představit.“ Jsem opravdu velice zvědav, jak a hlavně v čem chce Jiří Paroubek modernizovat ČSSD. Z výše uvedeného je vidět, že v programech ostatních evropských socialistických stran si zřejmě příklad brát nechce.

Čeští klimatologové představili unikátní Atlas podnebí Česka, který mimo jiné dlouhodobým měřením (od roku 1961-2000) dokazuje, že se klima v Česku opravdu mění k teplejšímu. Atlas se připravoval čtyři roky a díky svým informacím je ojedinělý nejen u nás, ale i v celosvětovém měřítku. Čísla předkládá jako faktické důkazy, že se klima v Česku otepluje, ovšem abstrahuje od úvah, jakou zásluhu má na tomto oteplování činnost člověka. Zajímavé je též měření v pražském Klementinu, které ukazuje, že podobně vysoké průměrné teploty, jaké jsou v dnešních dnech, byly již na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Považuji za zanedbané, že se nyní racionálně a bez emocí nediskutuje o tom, čím přesně je oteplování způsobeno a jaký podíl na něm mají přírodní jevy bez vlivu člověka. Ze všech stran zaznívá, co všechno bude nutné udělat, aby se negativní vliv oteplování zastavil. A zřídkakde se masivně debatuje o tom, jak veliký budou mít chystaná rozsáhlá ekologická opatření dopad na změnu klimatu. Připadá mi, že se dnes všeobecně akceptuje teze: může za to člověk a člověk by to měl napravit. Takto interpretovaný závěr mi bohužel připadá přinejmenším účelový.

Autor je místopředseda jihomoravského Regionálního sdružení ODS

www.michalkadlec.comHledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...