Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Zubová a meze marketingové politiky

diskuse (151)
Paní Olga Zubová do politiky nepatří, protože je umělým produktem instantní politiky v Česku. Nepatří tam tedy nejen proto, jak řekl místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka, že zradila vlastní stranu a že sociální demokracie proti přeběhlíkům tak vehementně donedávna protestovala, ale i proto, že je její kariéra konstruovaná stejně jako prodej nové značky pracího prášku.

Připomeňme si: Nejprve pomohla svrhnout sociální demokracii vládu, pak si založila vlastní stranu, ale do Evropského parlamentu se nedostala, i když do její podpory Jaromír Soukup nasypal řadu miliónů, takže se na nás dívala v každém městě a na každé silnici z mnoha billboardů. Jen proto teď může Jiří Paroubek suverénně prohlašovat, že je pro stranu přínosem, protože její podpora činí dle průzkumů přes čtyřicet procent. To ale přece není její podpora, to je zcela očividně podpora pana Soukupa, a v tom je rozdíl. Paní Zubová se sama žádnou iniciativou výrazně v politice neprojevila a v parlamentu se naopak chovala zcela nevypočitatelně. Například v rozhodující chvíli při volbě prezidenta se nedostavila na Hrad a nepodpořila kandidáta sociálních demokratů a zelených pana Švejnara. Vždy se chovala jako loutka, kterou řídí někdo cizí.

Vždyť přece i to, že prohlásila, že její Demokratická strana zelených, pokud by se dostala do parlamentu na pátém místě pražské kandidátky, by po jejím zvolení zanikla a ona by působila v sociálnědemokratickém klubu, stvrzuje, že tato strana byla jen berličkou k tomu, aby paní Zubové její manažér mohl popularitu zajistit či přesněji koupit a dostrkat ji do parlamentu. I za to ale bude muset její manažér sociálním demokratům zaplatit: je prý ochoten v reklamní kampani utratit až sto milionů korun. To zase údajně domluvil šéf kampaně ČSSD pan Tvrdík. Pan Jaromír Soukup je totiž šéfem druhé největší mediální agentury Médea v České republice, která má obrat přes dvě miliardy ročně. Majitel agentury jen nesouhlasí s tím, že by se Demokratická strana zelených měla po volbách rozpustit: je totiž místopředsedou této strany a chce vstoupit do politiky a spolupracovat se sociální demokracií, a to i na úrovni odborných komisí. V pondělí však již paní Zubová médiím jasně oznámila, že panu Soukupovi by slušelo místo ministra.

Z těchto veřejně dostupných výstupů lze s velkou pravděpodobností usuzovat na to, že celá akce byla předem domluvená a koordinovaná se sociálními demokraty. I zdrženlivost, kterou projevil pan Soukup okolo rozpuštění strany, může být hraná a být součástí připravené fúze. Její strana by se proměnila jen v zelenou platformu v sociální demokracii.

Je třeba ale dodat: Ze strany pana Soukupa šlo evidentně až doposud o úspěšný kalkul. Otázka ale je, jestli se při současné klesající tendenci preferencí paní Zubová do parlamentu vůbec dostane z pátého místa na pražské kandidátce a jestli chování pana Hulínského a pana Paroubka, kteří to prosadili, nerozkládá soudržnost sociální demokracie zevnitř. To, že sobotní programová konference sociální demokracie potvrdila na kandidátkách jak středočeského hejtmana pana Ratha i paní Zubovou v Praze, totiž může mít bumerangový efekt. Jestliže v pátek pan Paroubek hrozil, že bez Ratha končí, v případě neúspěšných voleb mohou skončit oba a s nimi i paní Zubová.

Takový konec by signalizoval ale i něco podstatnějšího: Vymezil by hranice úspěšnosti marketingové politiky v Čechách. Sto milionů za takové zjištění je ještě přijatelná cena.

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

miv Michal Voska
21. 7. 2024

Srážka tramvaje s osobním vozem BMW uzavřela Chotkovu ulici a omezila provoz. Zkomplikoval...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Česká národní banka (ČNB) ve druhém čtvrtletí nakoupila téměř šest tun zlata. Na konci pololetí...

Josef Mlejnek
21. 7. 2024

Premiér Petr Fiala pozval zvolené české europoslance na setkání do Kramářovy vily. Hnutí ANO...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz