17.4.2021 | Svátek má Rudolf


POLITIKA: Za vším hledej ODS

24.6.2008

Kdybyste se Michala Haška, sociálnědemokratického poslaneckého šéfa, zeptali, kdo zavinil ostudné vyřazení českého nároďáku z Eura, odpověď by vám podal jednoznačnou. Shodou okolností stejnou jako na otázku, kdo způsobuje růst cen ropy nebo kdo se má zodpovídat za zakázaný lov velryb. Pro Michala Haška je viníkem všech potíží a nezdarů ODS. A co proradní „modroptáci“ z Jánského vršku nezpůsobují přímo, činí postranně a skrze oblouzněné zprostředkovatele, kteří jim, nebožáci, sedli na lep.

Jsem dalek toho nejsilnější vládní stranu obhajovat, jak se říká, do roztrhání těla, ale zapálenost, s níž elity ČSSD vnucují občanům představu ODS jako neskutečně obludné stohlavé saně, bez které by se nám tu panečku žilo jak ve vatě, přivedla vrcholnou politickou scénu do stavu zákopové války, v ní se obětuje příliš mnoho jinak upotřebitelné energie a vcelku pro nic.

Pojetí vztahu vláda-opozice coby střetu dvou sešikovaných armád, které jinakost ve vlastních řadách po zásluze označují za dezerci a automaticky staví šibenici pro zrádné provinilce, v učebnici dějepisu věrohodněji zapadá do kapitol o třicetileté válce než mezi odstavce o fungování moderních demokracií západního typu.

Haškova reakce na vystoupení Petra Wolfa ze sociálnědemokratického poslaneckého klubu svědčí o sebeklamu, v němž se čelný představitel opozice nachází. Pátrat po příčinách Wolfova odchodu u konkurence je až krok číslo dvě. Nejprve se Hašek a jeho spolupracovníci z vedení strany musí pokusit dopátrat chyb u sebe. Není náhodou toho akcentu na poslušnost a naprosté dodržování stranické linie u poslanců ČSSD příliš? Není přeci jen moudré přijmout společně s vládou opatření, která bychom být ve vládě přijali rovněž (viz radar)? A nakonec, nepřipravujeme si těžké chvilky po příštích volbách, kdy nám opozice (dnešní vláda) vrátí naši neústupnost i s úroky?

Odpověď na tyto základní otázky za pomoci nezbytné dávky „selského rozumu“ ulehčí Haškům a podobným trápení a z poslanecké sněmovny vyvane zápach střelného prachu.

Autor je místopředseda Institutu K.H.Borovského 
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.