1.2.2023 | Svátek má Hynek


POLITIKA: VZP aneb Velký Zálusk Po moci

24.11.2005

Dění kolem Všeobecné zdravotní pojišťovny nemůže nechat nikoho chladným. Vidíme, proč ČSSD nemá morální problém chystat se na vládnutí s KSČM. Už nejde "jen" o shodný program, premiérovi lidé se od komunistů učí i metody. Prosazování hesla "všechnu moc Rathovi" nesmí nikdo a nic stát v cestě - zájmy pacientů, nezávislost VZP ani opozice.
O pojištěnce neběží ani náhodou. Nejen podle usnesení vlády ze srpna, ale i podle nezávislé studie Vysoké školy ekonomické nemůže za mnohamiliardový deficit špatné hospodaření VZP, ale "taxativně nastavený systém příjmů a výdajů".
Vyrovnaný rozpočet VZP se začal propadat do dluhů až od roku 2001, kdy ministerské vyhlášky přinutily zdravotní pojišťovny vydávat více peněz, než vybraly. Jak konstatují autoři studie, "špatně nastavený systém veřejného zdravotního pojištění" již dopadá i na ostatní pojišťovny, jenom nejsou pod "politickým tlakem".

Odvést pozornost
Na oněch vyhláškách má podíl i tehdejší prezident České lékařské komory Rath. Kdo je součástí problému, nemůže být jeho řešením. Rath také nic napravovat nechce.
Zaprvé potřebuje odvést pozornost od viny své a svých socialistických předchůdců. Zadruhé již dlouho touží zmocnit se instituce s více než stomiliardovým rozpočtem. Zatřetí chce navzdory faktům prokázat, že kraje nezvládly svou roli při správě nemocnic.
Socialistické kabinety s Rathovou horlivou asistencí přivedly kdysi robustní zdravotnický systém na mizinu. Ministerstvo zdravotnictví prolomilo nezávislost pojišťoven, které do té doby hospodařily vyrovnaně, a nařídilo jim chovat se stejně jako vláda - utrácet nad poměry. Důsledky právě teď sklízíme a můžeme si tak udělat představu, kam socialisté vedou tuto zemi.
Peníze chybějí všem. V problémech jsou nemocnice i ambulantní lékaři, Rath nařizuje odkládat operace a šetřit na nejdražších čili nejpostiženějších pacientech. Tak dopadá socialistická solidarita v praxi -není na ní nic sociálního ani spravedlivého.

Lži a falešné kontroly
Brutální útok na VZP, vedený prostřednictvím lží a falšování kontrol, výhrůžkami, obstrukcemi a nasazením policie, zabíjí dvě mouchy jednou ranou. Snímá vinu z ČSSD a Ratha a zároveň má sloužit k úplnému zničení nezávislosti největší zdravotní pojišťovny. Mění se členové správní rady, na ostatní je činěn nátlak a ve Sněmovně už se chystá osvědčená koalice s KSČM.
Skandální metody však tímto výčtem nekončí. Rath se navíc snaží zavřít ústa nekomunistické opozici. Chce ODS přimět, aby se obhajovala a vyvracela jeho účelová obvinění. Tu radost mu neudělám, nenechám se touto nefér taktikou zatlačit do obrany. On ať doloží svá neuvěřitelná nařčení, mým úkolem jako opozičního lídra je bránit pokusu vlády ovládnout jednu z nejdůležitějších veřejných institucí.

Diktátorské praktiky
Veřejná neznamená státní a VZP je či spíše měla být nezávislá na vládě, aby ta nemohla svévolně nakládat s prostředky, které patří všem občanům. Rath si vzal za rukojmí šest a půl milionu pojištěnců. Opozice má bránit vládě zneužívat moci. Proto se budu setkávat s ředitelkou VZP, jak uznám za vhodné, proto budu protestovat proti diktátorským praktikám.
Nakonec i složité problémy mívají jednoduchá řešení. Vyzývám ministra i jeho premiéra, aby přestali vypouštět kouřovou clonu, schovali si řeči o "palácích VZP" a temné narážky na údajné spiknutí opozice, aby zarazili byrokratickou šikanu, která má zastrašit ředitelku a vyrobit důkazy, jež by zpětně ospravedlnily zásah státní moci. Ať se raději věnují podstatě věci a předloží návrhy, jak chtějí systémově, nikoli jen účelově, řešit problémy, do nichž zdravotní systém dostali socialisté.
Ti, kteří se pohoršují nad miliardovými dluhy, je sami způsobili. Za dojemnou snahou o záchranu VZP se tak skrývá velký zálusk po moci a snaha svést vlastní chyby na někoho jiného.

Mladá fronta Dnes, 23.11.2005