2.6.2020 | Svátek má Jarmil


POLITIKA: Vzkaz voličům po jednání ČSSD s ANO

27.4.2018

Současné postoje vyjednavačů ČSSD i senátorů musí nutně na veřejnost i na sociální demokraty působit zmatečně.

Proti koalici s ANO nejsou jen senátoři, ale i mezi vyjednavači jsou velké názorové rozdíly. Jiří Zimola hovoří o nerealistické představě senátorů, naproti tomu prohlášení Martina Netolického je velmi ultimativní: pokud nebude splněna byť jedna podmínka, do vlády nepůjdeme.

Vyjednavači sociálních demokratů si kladou novou podmínku: odchod pana Babiše z vlády do sedmi dnů od demise pěti sociálnědemokratických ministrů, což znamená pád celé vlády, jenže je málo pravděpodobné, že by s tím souhlasil prezident.

Požadavek odvolání členů SPD z vedoucích pozic ve sněmovně při oficiálních jednáních zástupců obou stran zůstává nezměněn, ale je podobně nereálný, ANO bude SPD potřebovat. I když oba návrhy ČSSD jsou pochopitelné, jsou ale nedomyšlené: vyjednavači se snaží zamezit nebezpečí, že by vládu tvořila pouze stínová koalice a skutečnou koalici by ve sněmovně tvořilo ANO s KSČM a SPD, to ale není nic nového.

Na místě je třeba i připomenout, že k voličům ANO přešlo 300 tisíc sociálních demokratů, kteří by v případě evidentně nevýhodné koalici viděli respektování svého rozhodnutí, což by stranu muselo nutně marginalizovat. ČSSD se sama v očích veřejnosti způsobem vyjednávání zesměšňuje.

Naproti tomu z výroků vyjednavačů ANO, které zazněly předem, se dalo usuzovat to, že měli dojem, že už ustoupili dost, i když po jednání se vyjadřovali diplomaticky a říkali, že podmínky ČSSD berou na vědomí, ale musí je probrat s vedením.

Premiér se středečního jednání neúčastnil. Kvůli tomu se jednání nezúčastnil i Jan Hamáček. Z mnoha náznaků se dokonce zdá, že Andreji Babišovi je jedno, jak jednání dopadnou, a bude zřejmě ochoten vládnout i s podporou KSČM a SPD, jak to měl už v úmyslu před pár dny.

Teď bude moci tvrdit, že jinou možnost nemá. To ale nikoho moc po tom, jak nepřesvědčivě jednal doteď s kýmkoliv, nepřekvapí: budeme-li spekulovat, můžeme si dovolit říci, že koalice s ČSSD by jen usnadnila, aby Babišova vláda dostala důvěru ve sněmovně, takže případný krach jednání představuje čistší řešení.

Hlavní vzkaz z mezibilance po středečním jednání a před čtvrtečním jednáním, jehož výsledek v okamžiku, kdy tento text píši, neznám, zní: potíže, které kvůli podpoře s extrémními stranami by Andrej Babiš mohl mít jak doma, kde by se se proti tomu na ulicích protestovalo, i v zahraničí, kde by se na něj mohli dívat skrz prsty, pro něj zřejmě osobně představují menší problém, než případný soud a trestní stíhání nejen kvůli kauze Čapí hnízdo.

A se sociálními demokraty nemůžeme v současné době jako s důležitou stranou počítat. To bychom si měli pamatovat.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusTrápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.