Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Vyšetřovat ”pět na stole v českých” není ztráta času

diskuse (42)

Díky změně zákona může veřejnost poprvé sledovat, jak probíhá jednání parlamentní vyšetřovací komise. To je dobře, protože si tak bude moci lépe odpovědět na permanentně kladenou otázku, jak je možné, že komise nikdy nic zásadního nezjistila? A pokud ano, stejně to nestačilo k tomu, aby někdo byl také potrestán.

Vyšetřovací komise je těžkopádné těleso. Většinou vznikne, až když hrnec přeteče, dávno poté, co se darebáctví, které má prozkoumat, stalo. Aktéři mají spoustu času zahladit stopy, dohodnout se na výpovědích a probrat každé slovo před komisí s právníky. Ilustrativním příkladem byla výpověď aktérů kauzy ”pět na stole v českých” minulý týden. Bývalý ředitel kabinetu dvou premiérů, Grosse a Paroubka, plácal páté přes deváté, vršil jeden rozpor na druhý. Věřit mu, že slova ”bude pět na stole” znamenají úplně něco jiného než žádost o úplatek, by mohl snad jen Marťan. Každou větu z přepisu rozhovoru, nahraného televizí NOVA, která ho usvědčovala z nekalého jednání, označil za součást kódované řeči mezi ním a polským lobistou J. Spyrou. A přestože ten označil existenci takové řeči za nesmysl, pan Doležel může být zjevně v klidu. Žádný soud mu ale asi nedokáže, že lže.

Devítihodinový výslech může být tedy označen za přehlídku ztraceného času. Opět se potvrzuje názor na zbytečnost parlamentních komisí.

Nemyslím si to.

Potvrdilo se to, co ví každý, kdo se v neděli 30. srpna díval na televizi. Doležel si říkal o úplatek. Jestli snad někdo ještě ve skrytu duše věřil, že skutečně mohlo jít o nějakou vyšší hru ve státním zájmu, po shlédnutí grotesky při výslechu musel být vyléčen. Stejně tak je zřejmé, že lze stěží uvěřit teorii o provokaci, když ten, kdo měl být vyprovokován, opakovaně žádal ”pět”.

Potvrdilo se rovněž, že policie neuvěřitelně zaspala, když dvě hodiny po odvysílání reportáže nepozatýkala všechny tři aktéry schůzky a nepodrobila je výslechům, konfrontacím a troše toho automatického psychického nátlaku, který působí na každého po chvíli v samovazbě. Jestliže dotyční nebyli schopni věrohodně vysvětlit svůj příběh po třech měsících času na přípravu, lze se důvodně domnívat, že okamžitý zásah by je s vysokou pravděpodobností dostal na kolena. A konečně se také potvrdilo, že úplatkáři budou na všechny dál dělat dlouhý nos, pokud orgány činné v trestním řízení budou nadále přihlížet s opakovanou laxností k případům, ze kterých korupce čouhá jako sláma z bot. Až totiž bude jednou nějaká vyšetřovací komise zkoumat další podobný případ – dr. Klimovičové – dojde patrně ke stejnému poznatku.

Dále se ukazuje, že je na vážné úvaze, zda médiím neuložit oznamovací povinnost, pokud při své činnosti narazí na něco, co lze důvodně považovat za závažnou trestnou činnost. Protože i kdyby policie zatkla uvedený trojlístek minutu po odvysílání, měl by náskok. Jak vyplynulo z výpovědi redaktora televize Nova, kontaktoval tyto osoby ještě předtím. Ne, že by je chtěl varovat, snažil se získat další poznatky, nicméně byli díky tomu předem upozorněni.

Jednání vyšetřovací komise možná nevede k chycení pachatele za ruku. Z povahy jejího fungování to snad ani není možné. Poskytuje však dostatek poznatků k tomu, abychom se vážně zamysleli jak zlepšit činnost státních institucí tak, aby k podobným excesům již napříště nedocházelo.

Webová stránka Martina Římana

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Matyáš Müller
19. 7. 2024

V průběhu pátečních ranních hodin se oba vrtulníky, které Česká republika vyslala do Bulharska pro...

Zbyněk Petráček
19. 7. 2024

Možná jste si v posledních letech všimli posunu. Bývalo zvykem, že armádu a policii nejvíc hájili...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Slovenský poslanec z koaliční Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl ve čtvrtek fyzicky...

dyn Josef Dyntr
19. 7. 2024

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) řeší desítky případů, kdy výrobce porušuje novou povinnost...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump a slovenský premiér Robert Fico se stali terčem atentátů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz