POLITIKA: Svobodu čeká boj ve straně
Přesně za dva týdny budou občanští demokraté rozhodovat, zda dokončí mocenský převrat v hlavním městě, který smetl koalici se socialisty na magistrátu a katapultoval vzhůru primátora Bohuslava Svobodu s jeho spojenci. Třicátého ledna se na sněmu pražské ODS ukáže, zda bude dokonána porážka křídla okolo šedé eminence Tomáše Hrdličky.
Konání sněmu svojí rezignací umožnil po převratu na magistrátu dosavadní šéf pražské ODS Boris Šťastný z Hrdličkova tábora. Je přitom zjevné, že u samotné volby nového předsedy nezůstane, ale obmění se celá rada. V té měla dosud většinu Hrdličkova skupina, když kromě Šťastného byli místopředsedy ještě Pavel Klega, Rudolf Blažek a Tomáš Chalupa. Druhý tábor zastupoval kromě prvního místopředsedy a primátora Svobody už jen radní Josef Nosek.
Vše se bude odvíjet hlavně od toho, kolika hlasy ze stovky delegátů budou nyní hrdličkovci disponovat. Po převratu na magistrátu a bleskurychlém vytvoření koalice s TOP 09, k níž Svoboda se svými lidmi protistranu de facto donutil, totiž od dlouholetého hybatele zákulisních dějů začali přebíhat lidé i v zastupitelském klubu. Jako první členka výkonné rady Andrea Vlásenková, následovali zástupci Prahy 13 Gabriela Kloudová s Davidem Zeleným. Šéf Prahy 13 a dlouholetý Hrdličkův spojenec David Vodrážka (s Hrdličkou v zádech to kdysi dotáhl na post prvního místopředsedy celé ODS) zase zůstal po nedávné čistce v představenstvu Dopravního podniku. Jenže v rámci patnácti oblastí ODS v Praze může být situace jiná.
Na straně Svobody by měli jasně být zástupci Prahy 2, 3, 4, 5, hrdličkovci by naopak měli disponovat Prahami 6, 7, 10, 11 a zřejmě 15. U ostatních částí bude záležet, jací konkrétní delegáti budou na sněm vybráni. Za této situace (a na základě zpřesňujících se počtů vybraných delegátů po oblastních sněmech) tak budou lidé okolo Tomáše Hrdličky vybírat ze dvou variant. Buď Bohuslavu Svobodovi a jeho lidem nechají vše, tedy i regionální radu, a budou čekat na jejich chyby. Anebo se pustí do boje a zkusí do rady navolit vlastní lidi a prostřednictvím stranického orgánu budou ovlivňovat dění v radě. To se ale dosud ukázalo jako nefunkční, protože na to primátor ani jeho lidé beztak nepřistupovali.
V prvním případě by se měl stát šéfem pražské ODS Svoboda bez protikandidáta a obklopit se lidmi, jako je Jana Černochová (Praha 2), Zdeněk Zajíček (Praha 5) či třeba Pavel Horálek (Praha 4). Ze zástupců Hrdličkova tábora by měl být v radě pouze ministr Tomáš Chalupa. Ten už podle informací týdeníku Euro Svobodovi slíbil, že proti němu kandidovat nebude.
Týdeník EURO 2/2012, 9.1.2012