4.10.2023 | Svátek má František


POLITIKA: Potěšující zpráva o Tomáši Töpferovi

21.7.2010

Jedna zpráva nás o víkendu mohla právem potěšit: senátor, herec, spolumajitel restaurace U Kalicha a Divadla Na Fidlovačce, pedagog a autor Tomáš Töpfer jednoznačně odmítl nabídku Občanské demokratické strany, aby se pustil do komunální politiky, a pomohl tak této straně obnovit její dosavadní nepřerušené prvenství v Praze. Rozumí se samo sebou, že s tím byla spojena i naděje na udržení primátorského křesla, které Pavel Bém už udržet nedokáže.

Tomáš Töpfer tentokrát opustil taktiku z doby, kdy v Praze kandidoval na senátora. V senátních volbách, jak známo, se nevolí strany, ale přímo osoby a Töpfer tenkrát na vrcholu popularity coby četník Karel Arazim z televizních Četnických humoresek se pustil do boje se svým poněkud suchopárným, ale pro tehdejší dobu možná potřebnějším sociálně-demokratickým protikandidátem, jimž nebyl nikdo jiný než rektor Vysoké školy ekonomické profesor Hindls. Samozřejmě, že vyhrál Töpfer, jehož si – jak tomu často bývá – mnozí voliči ztotožnili s onou sympatickou televizní postavou jako kdysi Ladislava Chudíka s primářem Sovou.

Teď tedy Tomáš Töpfer odolal pokušení a zřetelně přiznal, že se na komunální politiku necítí a je rád, když po pár letech dosti pracně zvládl pravidla fungování Senátu v našem ústavním pořádku. ODS na to reaguje klidem možná až trochu předstíraným, neboť není pochyb, že nasazením Tomáše Töpfera chtěla trumfovat konkurenční Top 09, jíž se takto podobně podařilo získat pro svůj boj o politické ovládnutí hlavního města odstoupivšího guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu.

Občanští demokraté však popírají, že jejich pokus s Tomášem Töpferem by se dal s tím pokusem Top 09 srovnávat, neboť jejich konkurenti prý nejsou zatím stranou plně ustavenou, nemusí se ohlížet na mínění tolika pražských členů a voličů jako ODS a mohlo Zdeňka Tůmu nominovat bez podobných zábran.

Faktem je, že ani Tůma není ustrojen na komunální politiku a k jeho rozhodnutí přijmout mnohem méně lukrativní možnosti, než mu nabízela jeho dosavadní funkce, jíž se dobrovolně vzdal, přispěl asi jeho úzký vztah s Karlem Schwarzenbergem, s nímž se třeba už před lety podílel na tak zvané dřevíčské výzvě a snad i na privatizaci karlovarské Becherovky. I tak je to postup politicky čestnější než využívat pouhé televizní popularity, která sice udělala Tomáše Töpfera senátorem, ale za niž už se teď nechtěl dále skrývat. Lidé ho zajisté budou lépe přijímat, když bude nadále zlepšovat Divadlo Na Fidlovačce, které s herečkou Eliškou Balzerovou doslova vydupal ze země, a když ho uvidí v nových rolích, jimiž bude pokračovat ve své už více než třicetileté úspěšné herecké dráze. Ona totiž politika opravdu nemusí být vrcholem lidského života.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6