9.4.2020 | Svátek má Dušan


POLITIKA: Piráti jsou nová ODS

11.3.2019

Nejsem politolog, ale volič pravicových stran od počátku 90. let oscilující na hřišti ODA, ODS, TOP 09. Nemohu si nepovšimnout základního rysu, který mají všechny tyto strany společné s Piráty. Jsou v zásadě postaveny na intelektuální působení s pozicí čitelného lídra a dostatečného enfant terrible. Duo Bartoš a Michálek dokáže spolehlivě roli Klause, Kalouska, Topolánka, Kalvody, Kalouska, Ježka, Schwarzenberga a vůbec kohokoli v mediálním prostoru, a tedy i u voličů, naplnit.

Bartoš je pevnou skálou rozumných názorů a svoje extrémní působení v levicových sdruženích anarchistického charakteru pro mainstream bagatelizuje důsledným mlčením. Naproti tomu Michálek dokonale reprezentuje figuru za všechny ostatní představitele pravicových stran v dobách jejich největší slávy. Je přímo ohňostrojem nápadů, překvapuje pregnantní formulací svých vizí, dokonalou argumentací a přímo koniášovským přesvědčením o své pravdě. Jeho řešení jsou tak nová, že ostříleným matadorům je zatěžko jim konkurovat, respektive oponovat. Současně se dostávají myšlenkově političtí odpůrci Pirátů do stejné defenzívy, jako představitelé bývalých aparátčíků nebo levicových stran, opět z 90. let.

Piráti jsou hrozně sexy a hezky voní. Ukradli si témata, která jsou moderní, a všechna témata, s kterými souzní střední třída, intelektuálové, podnikaví lidé a ostatní voliči, pro něž je důchod ještě trošku vzdálenou budoucností, tedy dnešní padesátníci. Vždyť jen legalizace marihuany je naprosto pochopitelné téma, které voličsky neoslovuje pouze skupinu starších důchodců. K jejich voličům nepatří xenofobní skupiny, tak jak to bylo u pravicových stran. Reálně mají možnost stát se nastupující politickou silou, která zkonzumuje celkovou skupinu konzervativně liberálních, liberálních a levicově liberálních voličů. Hlásají tak v hodnoty, které mají shodné postavení, jako měli v 90. letech myšlenky ODS. Činí tak i se stejnými chybami, třeba když ODS bojovala za ekonomické reformy a úplně zapomněla, že je potřeba dotáhnout zásadní reformu práva. Hledejme to samé u Pirátů, každý hravě dodá sám párovou dvojici tezí u Pirátů.

Je fascinující, jak Piráti obsadili pozici primátora hlavního města Prahy. Trochu mi jejich kandidát připomíná svým slušným kukučem primátora Koukala. Jeho ochota nosit kravatu je zřejmou schopností pochopit, že přijetí jisté konformity je součástí toho, co očekávají voliči z rodu fandící babička/zodpovědná maminka. Piráti jsou prostě nová ODS, protože ODS se sama sebe zalekla a po masakru způsobeném špatně vybraným lídrem po Mirku Topolánkovi a nastalou špatně prodělanou katarzí nedokázala udržet a zpátky přitáhnout polétavého českého voliče, kterému nabídli možnost volit v jeho očích nepopulistickou a nelevicovou stranu.

Každá prognóza je ošemetná, ale prozatím typuji, že nejreálnější bude budoucí uspořádání, v němž Piráti budou hrát dlouhodobě tak dominantní roli, jakou hrála od 90. let ODS. Po zániku Babišovy hvězdy, kdy dojde k absorpci zhrzených voličů do lektorátu ČSSD a a ostatních stran, bude též hlavní silou při sestavování budoucích vlád. Bohužel hlavní silou, jejímž ideovým základem je prozatím toliko sociální blahobyt jejích čelních představitelů, naivní představy ohledně zprávy věcí veřejných a neschopnost vydržet stát alespoň hodinu v nepohodlném počasí. Piráti jsou totiž pořád mamámci s pohodlným polštářkem pod zadečkem.

Echo24.cz, 6.3.2019
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.