POLITIKA: Paroubek lže a mstí se sociální demokracii
Jenže skoro ve stejné době server WikiLeaks zveřejnil některé diplomatické depeše amerických úředníků z Prahy, podle nichž Jiří Paroubek při setkání s americkým velvyslancem Graberem v roce 2007 ho ujišťoval o tom, že nemá osobně nic proti projektu radarové základny v Česku a pokusí se pro něj získat podporu v rámci ČSSD. Ve skutečnosti však při tomto rozhovoru voliče zrazoval, protože uvnitř strany hrozil svým poslancům vyloučením z kandidátky v dalších volbách, pokud zvednou ruku pro smlouvy týkající se základny v Česku, a voličům sliboval, že postavení základny na našem území nikdy nedopustí.
Tento týden kvůli lživým útokům bývalého ústeckého lídra za sociální dmokracii Jiřího Paroubka a expředsedy regionální ČSSD Petra Bendy se rozhodlo stranické vedení krajské sociální demokracie poslat na ně kontrolu. Jde například o výrok, že "Marie Benešová vděčí za svůj post té nejhorší politické galerce, která ve straně existuje". V této souvislosti jmenoval Paroubek současného šéfa ústecké sociální demokracie Arna Fišeru. Vzhledem k tomu, že ale Jiří Paroubek chce stranu opustit, je taková kontrola zřejmě bezvýznamná, jen ukazuje na poměry v tamní ČSSD. Přestup podle MF Dnes chystá Jiří Paroubek v den některého významného státního svátku, domnívá se zřejmě, že tím svému kroku dodá větší historický význam.
Jenže, jak se začíná proslýchat, kolem přestupu Jiřího Paroubka do České strany národně socialistické již vznikají první nejasnosti, jak naznačil její předseda Karel Janko, když řekl, že se programově příliš neshodují. Problém je už i v historii vzniku této strany, která byla založena jako protiváha sociálním demokratům a měla silný národovecký punc, který pěstoval hlavně prezident Beneš. Bývalá místopředsedkyně této strany Jessica Horáková dokonce kvůli vyjednávání s Jiřím Paroubkem národní socialisty opustila.
O vstupu Jiřího Paroubka do ČSNS se má na Ústřední radě této strany hlasovat 8. října a strana bude zřejmě uvažovat velmi pragmaticky: Zváží, jestli programové neshody a nesnesitelně lehká slova Jiřího Paroubka budou mít větší váhu než jeho charisma, které by mohlo ke straně přitáhnout pár nespokojenců ze sociálních demokratů. Stále se množící důkazy o Paroubkově levném populismu jeho šance mohou zmenšovat.
Ale i kdyby ho národní socialisté přijali, nic významného by se jistě na naší politické krajině nestalo: do parlamentu by se jen dostala další malá strana a pár jejích poslanců. Tato strana by pak ubrala spolu se Zemanovci sociálním demokratům nějaké hlasy. Rozhodně by tedy nešlo o žádný dějinný zvrat, jak se nám datem přestupu bude snažit Jiří Paroubek namluvit, ale šlo by jen o pomstu sociálním demokratům, která odhalí prázdnotu gesta a nabubřelé ego protagonisty.
(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)
Autor je novinář a spisovatel