26.4.2024 | Svátek má Oto


POLITIKA: Opencard a Everest

12.6.2014

Jak souvisí nejvyšší vrchol planety s nehlubším sestupem, jakého se politik může dopustit?

Někdejšímu primátorovi Pavlu Bémovi omrzl malíček. Stalo se to 18. května 2008 v 6:45 nepálského času na vrcholu Everestu (8848 m), který Bém pokořil jako desátý Čech v historii. Měl ale smůlu – kdyby mu bývalo přálo počasí, mohl nejvyšší vrchol planety zdolat už o dva týdny dřív.

A smůla dnes pokračuje. Pražský magistrát zvažuje vycouvání z projektu Opencard. Pokud náhodou nevíte, co to je, tak se jedná o plastovou čipovou kartičku, nahrazující dřívější tramvajenku s papírovými kupony. S projektem Opencard přišel v roce 2005 právě Pavel Bém. Doslova ho protlačil navzdory všem tehdejším kritikům. Už na podzim 2009 přitom audit prokázal, že karta je pro Prahu nevýhodná. "Zisky z ní totiž jdou soukromé firmě Haguess a dalším sedmi firmám, které mají neprůhlednou vlastnickou strukturu a z nichž některé mají více či méně přímou spojitost s Romanem Janouškem," dočtete se na Wikipedii.

Mafiánské náměstí

Což byl s vysokou pravděpodobností od začátku hlavní smysl a účel celého projektu. Čím dál víc informací totiž naznačuje, že šlo o dobře promyšlený "penězovod", respektive o způsob, jak pustit Praze pořádně žilou. Pražané proto kartu Opencard spontánně překřtili na Openkrad a Mariánské náměstí (kde na magistrátu Pavel Bém úřadoval) na náměstí Mafiánské.

A primátor pověsti o svém napojení na pohádkový penězovod vydatně přiživoval. Nejen horolezeckými výpravami do Himálaje (na které by si z primátorského platu nemohl ušetřit), ale třeba i bizarním skandálem s pohádkovým bohatstvím na zápěstí. "V rozhovoru pro Magazín MF DNES se dušoval, že jako spořivý člověk by si v životě nekoupil hodně drahé hodinky," napsal iDnes v listopadu 2008. "Z veřejně dostupných fotografií je ale patrné, že na rukou střídá luxusní hodinky. Specializovaní hodináři ve čtyřech z nich rozpoznali modely Omega Seamaster, Breitling Navitimer, Panerai Luminor a IWC Schaffhausen Portuguese. Pokud se sečtou jejich ceny, vyjde souhrnná suma 420 tisíc."

Mazánek a Cestovatel

I výstup na Everest něco stojí. Potřebujete pohorky, kulicha, batoh, spacák, vařič, jídlo, teplé ponožky… Připočtěte cenu permitu, za který nepálská vláda účtuje 11 000 USD (222 000 Kč). Komerční agentury nabízejí výstup z jižní strany za 48 000 USD (969 000 Kč). Není to na primátorský plat trochu hodně? Kde na to český borec všechno vzal, nejspíš naznačily policejní odposlechy jeho telefonátů s Romanem Janouškem. Říkal mu v nich mazlivě přezdívkami "Mazánku" nebo "Kolibříku", zatímco Janoušek Béma oslovoval "Cestovateli". Důkazy, že peníze Pražanů šly na podporu nepálského cestovního ruchu, ale zatím chybí.

Mafiánská karta nikdy pořádně nefungovala – kromě tramvajenky se nepodařilo spustit její další funkce, které Bém od začátku sliboval. Navíc byla totálně předražená, což je ostatně taky hlavní důvod, proč teď možná končí. Projekt stál Prahu 1,35 miliardy korun. Ta částka je tak vysoká, že si pod ní běžný člověk už nic konkrétního nepředstaví. S čím se dá srozumitelně porovnat?
Dopravního podniku hlavního města Prahy (DP) jsem se zeptal, za kolik peněz ročně jezdíme. Tisková mluvčí Aneta Řehková mi odepsala, že loni byly celkové náklady na provoz pražské MHD 14, 8 miliardy korun. Z toho stál provoz metra 5,7 miliardy, provoz tramvají 3, 3 miliardy a provoz autobusů také 3, 3 miliardy.
Jak dlouho bychom mohli po Praze jezdit zadarmo, kdyby nám Bém mafiánskou kartu doslova nevnutil? Když podělíme roční náklady DP částkou vyhozenou za Openkrad a když vezmeme v úvahu, že rok má 365 dnů, zjistíme, že:

1. Nebýt Openkrad, celá pražská MHD by mohla jezdit zdarma 29,6 dne (skoro měsíc).

2. Nebýt Openkrad, metro by mohlo jezdit zdarma 76,8 dne (skoro tři měsíce).

3. Nebýt Openkrad, tramvaje nebo autobusy by mohly jezdit zdarma 132,7 dne (skoro čtyři a půl měsíce).

Příští cíl: klesnout

Ale všeho do času. Letos na jaře policie kvůli mafiánské kartě navrhla obžalovat deset bývalých radních a poslanci k tomu zřídili zvláštní vyšetřovací komisi. "Je vysoce pravděpodobné, že z Opencard profitovali pražští kmotři Janoušek, Rittig, Hurda a jejich prostřednictvím politické figury, které mohly rozhodnutí na magistrátu ovlivňovat, v čele s panem Bémem," prohlásila na jednání komise bývalá pražská zastupitelka Jana Ryšlinková.

Podle humoristického webu Infobaden to ale dobytím Everestu nekončí. Pavel Bém se teď prý pokusí sestoupit na dno Mariánského příkopu v Tichém oceánu ( –10 994 m). Akce bude mít symbolický rozměr – bývalý primátor totiž bude muset čelit nesrovnatelně většímu tlaku, než s jakým se politici běžně setkávají při své každodenní práci. "Odborníci na podmořský výzkum a oceánografové se navíc shodují, že hlouběji už se klesnout nedá," uzavírá Infobaden.

(Autor je redaktorem webu www.g.cz)