30.9.2020 | Svátek má Jeroným, Ráchel


POLITIKA: ODS zbrojí na volby

31.7.2013

Události se vrší, a tak zpráva o tom, že mezi špičkami Občanské demokratické strany došlo k celkem hladké dohodě na jménu lídra do příštích sněmovních voleb, částečně zapadla. Přitom může mít zásadní vliv jak na výsledek volebního klání, tak i na budoucnost ODS.

Nepůjde o lídra, ale o lídryni, což nám ukazuje, jak jinak bohatá čeština občas kulhá za realitou. Občanským demokratům došlo, že jejich poslední možný výtah z upadnutí v nemilost voličů se jmenuje Miroslava Němcová. Ona je zdánlivě jediná, kdo se nemusí omlouvat za osobní selhání. Strana tak může ušetřit i za zvažované billboardy, na nichž by se kála za dosavadní prohřešky.

Paní Němcová disponuje něčím, čemu se říká čitelná image. Nejde o charisma, schopnost strhávat davy, ale o srozumitelnou pověst, konzistentní jednání a solidní standard vedení dialogu s občany i dalšími politiky. Mezi spolustraníky vždy vnášela etická témata, a je jedno, zda proto, že je pokládala za podstatná, nebo kvůli své chabé orientaci v záležitostech ekonomických. V její osobě by česká pravice konečně uznala, že byznys není vše. I když i ona byla druhdy drobnou podnikatelkou, dokud živnost knihkupkyně nepověsila na hřebík a nevrhla se naplno do politiky.

Jistá nepraktičnost nemusí být na překážku. Jak by její politickou budoucnost ovlivnila absence vysokoškolského vzdělání, lze odhadnou jen obtížně. Tvrdším oříškem by mohla být tradiční osamocenost uvnitř ODS. Miroslava Němcová za sebou nikdy neměla žádnou klaku, proud či frakci, regionální ani ideovou.

Při troše neúcty by šlo říct, že je modrým Dienstbierem v sukni, který se prostě jen momentálně hodí pro vyspravení pověsti ODS. Na rozdíl od Jiřího Dienstbiera ale paní Němcová zastává už léta nejvyšší ústavní a stranické posty, takže se dá říct, že si na ni kolegové v partaji zvykli. Několikrát ji sice z pánského klubu v grémiu vyšoupli, ale několikrát se též vrátila. Dobrou zprávou o delegátech kongresů ODS je, že ji k tomu mnohdy pomohlo rozhořčení nad vplétáním ODS do různých klientelistických sítí. Kritizovala i loňské rozdávání trafik poslaneckým rebelem, byť dnes zdůrazňuje, že apelovala jen v morální rovině. Tenkrát za to pořádně schytala. Zuby na ni cenili i ti, kdo v Němcové čerstvě našli optimální náčelnici. Včetně úřadujícího předsedy Martina Kuby, který je natolik mazaný, že si uvědomuje, jak je důležité nevysouvat příliš teď příliš okatě dopředu pragmatické šíbry jeho typu. O to víc prostoru bude mít na krocení ODS uvnitř. Zároveň bude sbírat další politické zkušenosti a podaří-li se Miroslavě Němcové vytáhnout partaj zpátky nahoru, může pak převzít otěže.

Handicapem paní Němcové mohou být i její rétorické limity. Umí hovořit naléhavě i vystupovat přísně, leč spíše v kratších útvarech. Ačkoli je léta předsedkyní či místopředsedkyní Sněmovny, moc jejích zásadních projevů nenalezneme. Pouze zcela okrajově se zapojila i do nedávného projednávání návrhu na rozpuštění dolní komory. Interesantní také bude sledovat, jak odolá svým konkurentům v ostrých předvolebních debatách. Chvíli může těžit z výsadního postavení ženy v převážně mužském světě české politiky. Nikdo ale asi nepopře, že talent, jímž se vyznačuje třeba Miroslav Kalousek, nevlastní. Ačkoli v některých ohledech to zase může být její výhodou…

Sázka na Miroslavu Němcovou je sázkou na ODS, jakou ji dosud neznáme. Nebylo by úplně nezajímavé otestovat si její exekutivní schopnosti při případném sestavování zimní pravicové vlády ještě před volbami. Bylo by ale překvapivé, kdyby jí k tomu dal prezident Miloš Zeman vůbec příležitost.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.