12.7.2020 | Svátek má Bořek


POLITIKA: Název strany

4.5.2019

aneb Tip pro Václava Klause mladšího

Dočetli jsme se, že Václav Klaus mladší vyzval prostřednictvím facebookového účtu své příznivce, aby mu posílali tipy na název strany, kterou zakládá, resp. zakládají. Prý „klidně i blbosti“.

Že se těch blbostí ale sešlo, jen co je pravda. Inu, co jsme čekali. Jaká je úroveň české internetové diskuse, takové návrhy. Díval jsem se dnes ráno (2/5) před sedmou SELČ, komentářů je tam na sedm tisíc. Jestli z toho VK ml. něco vybere, těžko říci, budu tu věc po očku sledovat.

Minimálně jeden z přispěvatelů (nečetl jsem všechny posty) mu navrhl, aby se inspiroval v Izraeli, jmenovitě u Ariela Šarona, který se kdysi trhl od Likudu a založil stranu Kadima, tedy Vpřed.

Na izraelskou inspiraci mohu navázat - a protože nemám aktivní Facebook (před lety jsem účet na této síti, kde „všichni sdílejí všechno se všemi“, zatím tedy bez vlastních žen, dýmek a kartáčků na zuby, horko těžko deaktivoval a k tomu, co z něj zbylo se nehlásím), musím použít tento internetový kanál.

V Izraeli vznikla na konci minulého roku strana NOVÁ PRAVICE (angl. New Right, hebrejsky v přepisu Hayamin Hehadaš). Nikoli na zelené politické louce, nýbrž odchodem šéfa strany Židovský domov Nafatliho Bennetta a jeho „pravé ruky“ Ayelet Šakedové – oba byli (a formálně ještě jsou dosluhujícími) členy kabinetu Benjamina Netanjahua – z jejich původní partaje. Důvody nechme stranou, těch se tento článek netýká. Bennett a Šakedová dali své formaci zmíněný název NOVÁ PRAVICE, který považuji za velice výstižný. Kdybych nebyl několik desetiletí sympatizantem Likudu, patřilo by mé srdce právě NOVÉ PRAVICI.

Kampaň této formace jsem s velkým zájmem sledoval: NOVÁ PRAVICE měla jednu obrovskou marketingovou výhodu. Ayelet Šakedová je mimořádně půvabná mladá žena; díky své kráse mohla vystupovat v přitažlivých videoklipech, které měly podobu reklamy nebo „politického“ hitu. Byl to jakýsi „sexy bonus“, který, jak jsem byl přesvědčen, se dal ve volbách velice dobře zúročit.

Jistě, není to to nejpodstatnější, klíčový je program – ale co naplat, i dárek k narozeninám působí lépe, je-li náležitě atraktivně zabalen. Prostě: bonus.

Osobně jsem byl přesvědčen, že Bennet a Šakedová se do parlamentu a posléze i do vlády dostanou, leč mýlil jsem se – a se mnou všichni kdo věřili předvolebním průzkumům, kde o nějakém debaklu nebylo ani řeči.

Přesto k němu došlo.

NOVÁ PRAVICE obdržela 138 598 hlasů, což je 3,22 procent. Pro vstup do Knesetu je ovšem potřeba mít o tři setiny procenta lepší výsledek, což podle dostupných pramenů představuje necelých 1500 hlasů. NOVÁ PRAVICE tak v izraelské sněmovně zastoupena nebude, zatímco strana, kterou Bennett s Šakedovou opustili, ano. (Židovský domov vytvořil předvolební koalici s dalšími formacemi a tato Unie pravicových stran získala pět mandátů.)

Václavu Klausovi ml. tedy navrhuji: Pojmenujte vaši stranu NOVÁ PRAVICE, ale mějte přitom na mysli výsledek stejnojmenné partaje v posledních volbách v Izraeli – s přihlédnutím k tomu, jak dopadli v posledních volbách do české PS (2017) Realisté nebo Svobodní.

(PS: Pokud by NOVÁ PRAVICE nevyhovovala, třeba proto, že nejde o originální nápad z českého Facebooku, je tu ještě varianta NOVÁ DEMOKRATICKÁ PRAVICE; koneckonců pravice nemusí být jen demokratická, že?)

Toť vše. (Rum nepiji, ale dobrým ročníkem takového cabernet sauvignonu bychom si připít mohli ...)

xxx

Ayelet Šakedová

Ayelet Šakedová v jednom z volebních videoklipů Nové pravice.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.