2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


POLITIKA: Naděje pro pravici

25.7.2009

Před časem jsem psal článek týkající se problému tříštění pravice, a to v duchu, že pokud by se našla opravdu pravicová strana, která splní předpoklady, jako jsou silné osobnosti a nějaký hodnotový obsah, který se v poslední době z politiky absolutně vytratil (mezi ODS a ČSSD se stírají rozdíly čím dál více i po stránce prvoplánového marketingového chování), může to být naopak pro pravici a pro lidi v republice celkově spása před nebezpečným scénářem. A můj předpoklad se začíná naplňovat.

Jaké dosud byly možné výsledky říjnových předčasných voleb?

V případě, že by za pomoci Paroubkova chrapounství přeci jen blížící se parlamentní volby vyhrála ODS, nebude stejně moci sestavit vládu, protože jediné další strany ve sněmovně budou rudí komunisté a rudí socialisté (zelení jsou již pasé a Svobodovi křesťanští socialisté nejspíše také skončí v propadlišti dějin).

Jiří Paroubek by tak určoval pravidla hry. Mohl by sestavit byznysovou koalici s ODS a pokud by bylo potřeba, prohlasovával by zákony s komunisty (což nám už jednou ukázal) nebo by s nimi rovnou vládnul.

Je také bohužel možné, že bude mít tandem Paroubek-Filip ve Sněmovně ústavní většinu. To je vzhledem k přístupu obou pánů k principům demokracie, právního státu a vztahu k Ruské federaci velmi nebezpečná eventualita.

Jediná relevantní naděje, jak těmto scénářům předejít, je výrazný úspěch nové pravicové strany. Nemyslím, že by měli nějaké šance pseudostrany jedné „osobnosti“ bez reálného regionálního ukotvení (Bobošíková, Mach, John atd.).

Naštěstí se odpovědnosti za stát chopili zkušení lidé s jasnou politickou vizí, spojenou hlavně s odporem vůči bezbřehému populismu dnešních stran a nabídkou řešení, která se mohou zdát na první pohled nepříjemná, ale z dlouhodobého hlediska životně důležitá.

TOP 09 je po dlouhé době skutečnou alternativou pro voliče od středu napravo. I díky angažmá skutečných osobností a odborníků z akademického prostředí (Schwarzenberg, Kalousek, Zajac, Heger, Putnová, Drábek ad.) věřím, že přitáhnou k volbám vedle voličů znechucených současnými stranami české politiky i řadu nevoličů. Snad si většina občanů uvědomí důležitost této volby.

Autor je student právnické fakulty UK