Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Miloš Zeman for president?

Ohlášení možné kandidatury Miloše Zemana v presidentských volbách v roce 2013 nepřišlo v těchto dnech náhodou. Načasování takové zprávy je hodné zdatného mediálního borce. Předně je okurková sezóna, a to se média nalepí na každou zprávu, která jen trochu může vyvolat čtenářské endorfiny. Dokonce i když je to v pořadí snad dvacáté ohlášení možnosti Zemanova návratu na politické výsluní.

Zeman se tak paradoxně stal obráceným následovníkem Jana Rumla, který při každé příležitosti oznamoval svůj odchod z politiky, ale držel se jí jako vosa povidel až do poslední chvíle. Zeman neodchází, nýbrž odešel. Také sám svůj comeback neohlašuje, to za něj dělají druzí. Zeman svůj návrat většinou vyvrací, ale jeho "Ne" zní vždy takovým způsobem, který je možné interpretovat jako "Možná ano".

Dalším důvodem, proč se téma příštího presidentství dostává na stůl právě nyní, je skutečnost, že na podzim budou volby. Lze očekávat, že pro všechny zúčastněné strany přinesou lecjaké překvapení. S možnou porážkou se už nyní pokoušejí vyrovnávat občanští demokraté. Zelení si nejdřív musí rozdat karty na svém sjezdu. Lidovci ještě nesetřásli Čunkův syndrom - může jim i ve volbách vydatně podrážet nohy. A sociální demokraté namnoze uvažují, co dělat s Jiřím Paroubkem, kterého jen málokdo opravdu chce mít předsedou. Jen se neví o alternativě. Zemanovo vystoupení tuto předvolební bramboračku může notně promíchat - nejspíše k neprospěchu právě Jiřího Paroubka. A konečně třetí důvod načasování možného Zemanova presidentství hledejme v události minulého týdne. Lidový dům svolal stranický tribunál nad Miroslavem Šloufem. Ten se provinil tím, že v době presidentské volby, letos na jaře, vyjednával za zády ČSSD s Klausovými lidmi. ČSSD usoudila, že Šlouf tak poškodil kandidáta Švejnara a přispěl ke Klausově zvolení. To je samozřejmě komické.

Šlouf není poslanec ani senátor, nebyl vázán při žádném hlasování stranickými direktivami, jednal jako soukromá osoba. Jestli jeho jednání s kancléřem Weiglem mělo či nemělo nějaký reálný dopad, by tedy měli spíše říci ti zákonodárci za ČSSD, kteří pro Švejnara nezvedli ruku. Šlouf tuto trapnou a do ztracena jdoucí historku vrací Lidovému domu přes síť a organizuje sdružení Přátelé Miloše Zemana, kde najdeme třeba exministra Miroslava Grégra či šéfa Jazzové sekce Karla Srpa. Sdružení má program jediný: vrátit Miloše Zemana na piedestal. A protože Zeman už byl prvním mužem ve všech myslitelných pozicích - byl šéfem strany, Sněmovny i vlády - a také proto, že Zemanova povaha a dispozice prostě nedovolují, aby byl druhý - za kýmkoli, pak může být jedině presidentem. Otázka ale zní: může jím být?

Odpověď je dvojí - vnitřní a vnější, subjektivní a objektivní. Subjektivně vzato Miloš Zeman je osobnost natolik výrazná, nezaměnitelná, konzistentní a svým osobitým způsobem i důstojná, že si jej lze jako presidenta představit docela dobře. To ostatně potvrdil i dnešní president Klaus. Svým způsobem tak gentlemansky vrátil Zemanovi jeho kladná vyjádření na Klausovu adresu v průběhu Klausova mandátu. Oba tak prokázali, že jsou nejen disponovanými politiky, ale hlavně velkorysými státníky. Každý jinak, ovšem, ale oba na úrovni. Garnitura, která přišla po nich, je - málo platné - druhou a další politickou ligou.

Václav Klaus vydal v roce 2000 knihu Země, kde se již dva roky nevládne. Šlo o souhrn chyb Zemanovy vlády, politické gesto, připravující druhé dějství opoziční smlouvy, toleranční patent, kterým ODS přitvrdila své podmínky pro toleranci Zemanově vládě. Klaus tehdy v tom titulu oné knihy pravdu neměl. Éra opoziční smlouvy, tedy smluvního ujednání, podle něhož jedna silná strana vládne a druhá zhruba stejně silná strana jí v tom vládnutí kontroluje a koriguje, nebyla ničím jiným než zakuklenou velkou koalicí. A troufám si tvrdit, že to bylo jediné období, zejména ve srovnání s dalšími vládami Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka, kdy se v Česku doopravdy vládlo. Jistě ne dokonale, ale aspoň nějak. A toto vládnutí stálo na fenoménu partnerství Klaus - Zeman. Zeman se tehdy ukázal jako konsensuální, racionální politik, který dodržuje dohody a drží čestné slovo. Takový člověk by mohl být hlavou státu.

Objektivně vzato to zatím moc pravděpodobné není. Sociální demokraté jsou velmi poslušní stranických direktiv, což předvedli v obou dosavadních prezidentských volbách. Nejprve na tichý pokyn Špidlův houfně nevolili Zemana, a podruhé na hlasitý pokyn Paroubkův většinově hlasovali pro Švejnara, ačkoli první zjevně byl a druhý zjevně nebyl optimálním sociálně-demokratickým kandidátem. Překonat tento komplex by sociální demokraty stálo nesmírné úsilí. Musel by nastat například v podzimních volbách totální debakl ČSSD, aby strana prošla jakousi sebereflexí. K té by ale potřebovala nějakou hodně charismatickou osobnost, která by přetlačila Jiřího Paroubka. Ale takovou strana nemá.

Zeman by možná mohl počítat s nějakými hlasy z ODS. Jak řekl Petr Bendl, za Zemana aspoň platilo, co se řeklo. Ale početnější podpoře Zemana brání nejen pravděpodobná kandidatura Přemysla Sobotky, ale také dnešní mocenské uspořádání v ODS. Hegemonii Severočechů a Severomoravanů pod křídly premiéra Topolánka by opět musel narušit značný volební neúspěch, který by rozpohyboval vedení strany a otevřel dveře nové krvi. Ale má ji ODS?

O příštím presidentovi, zvláště pokud by jím měl být Miloš Zeman, se tak možná začne rozhodovat už letos na podzim.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Konzervativní noviny
2. 12. 2024

V Evangeliu svatého Marka je popsán jeden z mnoha biblických příběhů.

Konzervativní noviny
2. 12. 2024

Strana Právo a spravedlnost (PiS) si v neděli vybrala historika Karla Nawrockého.

Milena Kozumplíková
2. 12. 2024

Státní rozpočet je v deficitu a shání peníze, kde se dá.

Ladislav Jakl
2. 12. 2024

Pryč se zahrádkami a pejsky. Bude to stačit?

Aston Ondřej Neff
29. 11. 2024

Petr Fiala by se měl modlit, aby mu voliči neskočili na špek s německými platy.

Aston Ondřej Neff
30. 11. 2024

V Česku vyrostl v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání orgán, který má ambici stát se cenzurní...

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Tomáš Fürst
29. 11. 2024

Prestižní německý institut se stěhuje do propadliště dějin

Marian Kechlibar
29. 11. 2024

Za posledních pět let vzrostl počet Indů přistupujících na internet zhruba tak „o půlku celé...

Martin Rychlík
2. 12. 2024

S profesorem Zdeňkem Strakošem o slabinách české vědy, nedostatku získaných grantů, potřebě...

elh Eliška Hovorková
2. 12. 2024

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce na jednání Rady ministrů zdravotnictví EU prosadit...

alis Sabina Ali
2. 12. 2024

Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl z říjnových 200,7 miliardy korun na 259,2 miliardy...

tami Tamara Pospíšilová
2. 12. 2024

Tomáše Jílka, největšího favorita na post generálního ředitele pražského dopravního podniku, podle...

Lidovky.cz, ČTK
2. 12. 2024

Německý kancléř Olaf Scholz v pondělí po dvou a půl letech přijel na návštěvu Kyjeva a sejde se tam...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz