30.6.2022 | Svátek má Šárka


POLITIKA: Kterak děláme hanbu šimpanzům

13.4.2010

aneb Jak se Jiřík s Péťou poškorpili

Ve čtvrtek jsem si v Poznani odbyl přednášku o chování šimpanzů, studenti byli nadmíru spokojeni a ptali se také na to, jak se vlastně dá porovnávat chování šimpanzů a člověka. Šimpanzi, například, také mají koalice a aliance, a také své přeběhlíky, kteří zcela pragmaticky mění koalici, pokud jim nevyhovuje. Avšak vše záleží na alfa samci, tedy zda se chová tak, aby svým „členům“ a také členům skupiny náležitě vyhověl, ale také moudře „vládl“. Nevyhoví-li, i svým náročným a emancipovaným samicím, pak prostě končí. Sledoval jsem „Otázky Václava Moravce“. Skutečně, objevili se dva důstojní alfa samci, Jiří a Petr, a zasedli k debatě. Pak jsem si zaběhl pro jídlo. Když jsem se zase začal dívat, nevěřil jsem vlastním očím. Viděl jsem dva škorpící se samečky, alfíky Jiříka a Péťu.

Ve skupině šimpanzů vládnou totiž jasná pravidla. Když se dva alfa samci potkají, nebo níže postavený samec by rád získal postavení vůdce (i tak můžeme takovou diskuzi chápat), začínají se oba předvádět a může dojít i na ostrý střet. Samci jsou obvykle podporováni svými spojenci i svými samicemi, byť jen hlasově. Pravda ovšem je, že takový střet má jasná pravidla a samci se musejí chovat důstojně a mít pádné „argumenty“. Jsou velmi dobře sledováni členy své skupiny a běda, když někdo poruší pravidla. Pak ani když vyhraje nemusí mít vyhráno u samic, a i ani u ostatních členů skupiny. Stává se vlastně dočasným vůdcem a může lehce o vedení přijít, pokud se nechová jak se od něj očekává. Ve skupině lidoopí jsou ale mladí samečci, kteří si „hrají“ na dospělé, dupou, buší pěstičkami do stromů, ale na první pohled je vidět, že i oni z toho mají spíš potěšení, než by to mysleli vážně. Pokud to přeženou, pak je vysoce postavený samec umírní, většinou stačí „napomenutí“.

A přesně tak mi připadala situace před obrazovkou. Seděl tam mírně otrávený alfa samec Václav (tedy Moravec ne já), který se pokoušel dva škorpící se samečky (byť přestárlé) napomínat. Pokud by to bylo v pralese, asi by jim pořádně vyprášil kožich, ale v televizi dělal všem alfa samcům homininů čest a choval se s nejvyšší tolerancí. Některé projevy, jako ukazování „transparentů“ zřejmě měl doprovázet nějaký ráznější projev, například kousnutí, ale dentista je drahý a stav chrupu alfa samce Václava nemusí být pro takové pořádné kousání vhodný. Bohužel herda do zad, další oblíbený projev alfa samce, by mohla být hodnocena jako napadení veřejného činitele, takže nebyl velký výběr. Naštěstí alfíci Péťa a Jiřík se škorpením trochu vyčerpali, takže Václav si občas mohl říci své. No kdyby se takhle chovali naši předci, tak jsme asi rychle vyhynuli. A naši bratranci šimpanzi, inu ti z nás musejí mít tak akorát pěknou bžundu.

Co z této vědbajky (tím myslím bajku opírající se o vědecké poznatky) plyne za poučení? Chovejme se aspoň jako šimpanzi a dejme na vědomí všem politikům, kteří se neumějí chovat a škorpí se jak malí šimpanzi, že máme právo alespoň na důstojné ZOO, kde se šimpanzi chovají tak jak jim příroda káže. Vždyť jim platíme velké výběhy, krásné klece i chutné jídlo. U šimpanzů to funguje, co u lidí????

Se svolením autora převzato z Vancata.bigbloger.lidovky.cz