1.12.2023 | Svátek má Iva


POLITIKA: Jiří Drahoš rozpuštěný a vypuštěný

13.4.2019

Dne 30. ledna 2018 jsem po volbách presidenta v NP trochu mudroval nad povolebními slovy zklamaného Jiřího Drahoše, že „sice neuspěl, ale bojovat bude dál“. Nechápal jsem sice, za co má bojovat, ale vzal jsem to na vědomí. A závěrem jsem si neodpustil poznámku, že jestli nechce být Jiří Drahoš za exota, neměl by se choval jako kdysi prof. Švejnar, který si vždy jednou za pět let vystřihl kandidaturu na presidenta, ačkoli v ČR neudělal v politice ani čárku. Mudroval jsem, že by si to měl v politice odmakat v komunálu na krajské úrovni nebo v politické straně, tak jako Miloš Zeman (i když tehdy podmínky krátce po plyšové revoluci byly přec jen odlišné).

A copak nám předvedl Jiří Drahoš? Jede jako Švejnar. Tu energii, jak říkal při rozlučce, nevěnoval boji, který slíbil (ač nespecifikoval, za co vlastně hodlá bojovat), ale celou energii napřel do toho, že se nechal napsat na kandidátku do voleb do Senátu v Praze (na Moravě by mu to neprošlo na sto procent) a využil toho, že Pražáci prostě milují čisté intelektuály, kteří nemají přece žádné postranní úmysly, ale jde jim jen a jen o věc - a je v Senátu.

A teď kontrolní otázečka: čím se předvedl pan profesor v Senátu, aby to vůbec stálo na řeč? No opravdu ničím, je zajištěn, spokojen, dosáhl svého, výborně se adaptoval, svědomitě čerpá náklady na jízdné Lysolaje - Praha - Lysolaje, ale jinak je neviditelný. Je také téměř neslyšitelný, ale hlasitě přiložil polínko ke kritice té drzosti, že sněmovna zvolila Ladislava Jakla do velké mediální rady. Rozpuštěný a vypuštěný Jiří Drahoš by si mohl odpustit tyto hlouposti, už kvůli věku a kvůli tomu, že by jej jeho životní zkušenosti měly držet v trochu uměřenější poloze. Nazvat Ladislava Jakla konspirátorem je opravdu hloupoučké. Komu není shůry dáno...., anebo jinak, víme, jak a komu se zalíbit, aby to bylo později přičteno k dobru, ať třeba vypadáme jalově. V Praze to funguje a Jiří Drahoš se to jako pilný žáček znamenitě naučil.

Už se těším, až náš dynamik do další presidentské volby vlétne se svojí pověstnou energií jako Rambo do ringu, tentokrát posílen podřimováním v Senátu, a bude nás přesvědčovat, že je opravdu tím nejlepším z nejlepších. Jsem zvědav, jestli jeho dřívější sponzoři udělají tu chybku a vsadí opět na mizerného koně, anebo si Skupové najdou jinou figurku, kterou si trochu povodí ve světle ramp a vyzbrojí ji do diskusí ještě lepšími šrapnely, než jakými vybavili pana JD. Bůh ví, koho bude mít proti sobě. Jak koukám, tak mám strach, aby to nebyla třeba Miroslava Němcová anebo nějaká vypadačka v roli čestné ambassadorky OSN. Ale proč ne, ať tak či onak by byla konečně na Hradčanech opravdová prča. Čekají nás věci, říkám prorocky.

A takhle my tady žijeme.