Pondělí 16. září 2024, svátek má Ludmila
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Jen je nechte, ať si žvaní

diskuse (13)

Jára Cimrman dospěl k poznatku, že lidská řeč nevznikla ze snahy dorozumět se, ale z potřeby vykecat se (vyžvanit). Poslanci ji patrně pociťují stejně naléhavě jako zbytek populace. Proč jim tuto potřebu upírat?

"Příšerná žvanírna" a samé přestávky, lamentují poslanci z hnutí ANO nad poměry ve Sněmovně. A hned mají po ruce řešení: Do jednacího řádu se pokusí prosadit zásadu "dvakrát deset minut a dost" omezující příspěvky poslanců. K tomu plánují další zlepšováky – zkrátit přestávky a zrušit právo předsedů klubů (vůdců opozice) přednostně vystupovat na plénu.

Fabrika na zákony

Jenže parlament není fabrika na zákony. Zástupci lidu se potřebují blýsknout, vystavit na odiv své námitky, názory a nápady, musí ukázat, jak je dokážou hájit a prosazovat a jaké intelektuální schopnosti v nich dřímají. Žádají dostatek času k tomu, aby mohli pronášet projevy a aby se na ně mohli připravovat. Nebo aspoň na to, aby se mohli vyžvanit.

Zdůrazňuji však, že žvanivost v parlamentech je běžná věc a nemusí být projevem chorobné vady jedince. Může být součástí taktiky parlamentní menšiny, jejímž cílem je zdržovat jednání, zablokovat je a zmařit přijetí nějakého návrhu, případně přimět většinu ke kompromisům.

Novopečení poslanci a poslankyně ze společenství velkouzenáře Andreje Babiše to nechápou, pochopit nechtějí nebo se prostě snaží umlčet opozici (nejspíš je v tom od všeho trochu). Jejich postoj ale bylo možné předvídat. Pracanty z tohoto protestního hnutí vyneslo do poslaneckých křesel heslo "nejsme jako politici, makáme". Nemůžou se proto nechat rozptylovat, natož zdržovat, protože by "nebylo líp".

Podnět na zvýšení produktivity Sněmovny podpořil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ekonomickými argumenty. Vyčíslil náklady na platy poslanců na půl milionu korun denně a k tomu přičetl náklady na provoz Sněmovny 150 tisíc korun denně.

Makat, nebo nemakat?

Porovnávat produkci parlamentu s jeho náklady je však pitomost. Parlament prostě není Babišův masokombinát v Kostelci. Nevycházejí z něj uzeniny, které se prodávají na trhu.

Ostatně pochybuji, že výkonný parlament, jinými slovy rychlá legislativa je to, co tato země potřebuje. Spěch byl možná opodstatněný počátkem století, kdy Česko přebíralo evropskou legislativu a bylo s ní pozadu. Od té doby není k žádné legislativní smršti důvod. Tím spíš, že po smršti často zůstává spoušť.

Vlády v minulých letech přesto v chvatu protlačily parlamentem stovky zákonů. Mnohé z nich se krátce nato opravovaly.

Měnilo se kdeco a často opakovaně – například daně. Důsledkem je nestabilní podnikatelské prostředí.

Politické reprezentace se také trumfovaly v zavádění a rušení poplatků ve zdravotnictví či sKaret. Prosadily a poté zavrhly superhrubou mzdu. Spustily druhý pilíř důchodové reformy, který se teď chystají zastavit.

Mám za to, že český parlament až příliš často funguje podle následujícího schématu: Většina přehlasuje (umlčí) menšinu a za čtyři roky (nebo i dřív) to nová většina (většinou bývalá menšina) i s úroky vrátí nové menšině (někdejší většině).

Bylo by zajímavé spočítat, kolik času, peněz a energie se za poslední roky spotřebovalo na změny změn zákonů, případně kolik stálo to, aby nedávno pozměněné zákony byly uvedeny do výchozího stavu.

Jsem přesvědčen, že mnohdy by "bylo líp", kdyby poslanci víc žvanili, dopřávali si delších přestávek a méně hlasovali ("méně makali").

Trpělivost s potížisty

ANO ztrácí trpělivost s opozičními potížisty už po třech měsících. Přitom se ještě s pořádnou obstrukcí vypořádat nemuselo. Ty koalici teprve čekají.

Jednací řád Sněmovny stejně jako jednací řád Senátu ale dává poslancům i senátorům možnost, aby se s obstrukcemi vypořádali. Prostou většinou se mohou usnést na tom, že počet příspěvků a jejich doba budou omezeny. Proč tedy ještě víc utahovat šrouby?

Domnívám se, že bychom je naopak mohli povolit a dát obstrukčníkům víc možností, jak se bránit většině. Američané mají v senátu pojistku proti válcování opozice, které říkají Filibuster Proof Majority. Nemůžou nikomu zatnout tipec jinak, než že se na tom usnesou třípětinovou většinou. Tuto většinu ale vládní strana zpravidla nemá, a tak je motivována, aby s opozicí vyjednávala a nesnažila se ji přetlačit.

Pro zajímavost: Rekordmanem disciplíny nazývané filibuster je Strom Thurmond. V roce 1957 žvanil v americkém senátu nonstop 24 hodin a 18 minut!

Chraňme své žvanily!

Opozice, ať už v Americe, nebo v Česku, vládu zdržuje, hází jí klacky pod nohy a často je nepřístupná kompromisům. Leckomu leze na nervy. To však není důvod k tomu, aby její mluvčí byli okrouháni.

Kdybychom měli dobré vytrvalé žvanily a jednací řád jim dával (nikoli bral) možnost účinně blokovat parlament, mohli bychom se leckdy vyhnout cik-cak legislativě. Nemuseli bychom po každých volbách měnit tolik zákonů.

Proto se přimlouvám za to, aby žvanilové byli v parlamentu chráněni.

Převzato z magazínu Finmag.cz se souhlasem redakce

Zdeněk Lanz
16. 9. 2024

Staletá voda? Paměť politiků stačí jen na dobu jednoho volební období.

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

David Floryk
16. 9. 2024

Liberalismus se zrodil jako vzpoura proti nedostatku osobní svobody v časech, kdy státní moc...

Ivo Fencl
16. 9. 2024

Hodně se změnilo a dnes se místo čtení spíš kouká na televizní seriály.

Milan Smutný
16. 9. 2024

Energetika Německa sedí na mrtvém koni, Česko si ho chce také osedlat.

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Chechtavej tygr
14. 9. 2024

Chlapec z intelektuálské moskevské rodiny hrál s chlapci na dvoře fotbal.

Josef Gabzdyl
16. 9. 2024

Povodňová situace v Ostravě se v pondělí dopoledne nečekaně zkomplikovala. U soutoku Odry a Opavy...

Valentýna Bílá
16. 9. 2024

Marian P., jehož partnerka minulý týden zemřela po domácím porodu v domě náboženské sekty v Plasích...

Linda Kholová
16. 9. 2024

Gabrielle Coco Chanel otevřela svůj první butik v roce 1912. Netrvalo dlouho a přišla s jedním ze...

Josef Kopecký, dhh Dominika Hejl Hromková
16. 9. 2024

Při pohledu na zaplavené oblasti to musí napadnout každého. Tady mají být už v pátek a sobotu...

Josef Kopecký
16. 9. 2024

Do povodněmi zasaženého Jeseníku zamířili v pondělí premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz