Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Jeho knížecí pako

diskuse (6)
Opět se potvrdilo, jak se mýlí ti, kteří se vysmívají Karlu Schwarzenbergovi za jeho špatnou češtinu. Možná ne úplně dobře artikuluje, ale jeho cit pro jazyk je dokonalý.

Vždyť se podívejme, jak například umí své oponenty elegantně urazit, aniž by byl hrubý a vulgární. A je celkem jedno, jestli jsou to rakouští odpůrci jádra, Vít Bárta nebo teď naposled koaliční politici. Karel Schwarzenberg je mistr v tom, jaký tón zvolit a po kterých slovech sáhnout. Jako třeba ona teď populární "paka".

Podle slovníku cizích slov je pako jihoamerická lama, tedy zvíře vyznačující se stádností a nepříliš velkou inteligencí. Mimochodem, shodou okolností je právě "lama" i ve slovníku českých teenagerů, byť v tomto případě pochází etymologicky z anglického "lamer", tedy člověk, který přesně nechápe, co dělá nebo proč to dělá. Užívá se nejčastěji v souvislosti s počítačovou či technologickou zdatností, "lamer" je třeba člověk, který udělá nějakou hloupost při používání počítače.

Z hlediska významu se však hodí i na české politiky. Jsou zkrátka "paka", případně "lamy", a kdo má cit pro jazyk, tak je mu jasné, že je to označení přesné, a přitom nikoli zlé a záštiplné. Toť ovšem jen jeden rozměr Schwarzenbergova výroku proneseného na zahraniční cestě.

Dalším rozměrem je dar ministra zahraničí vyvolat těmito v pravý čas a správným způsobem pronesenými výroky veřejnou debatu. A tak se označení "pako" dostalo do politického jazyka, to třeba když ministr Kalousek zažertoval na účet reportérů "Kdo čeká na paka, sám je pako" nebo když šéf opozice Sobotka přispěchal s výrokem, že i Schwarzenbergovi hrozí, že se z něj stane pako. I v tomto výroku si povšimněme respektu, vždyť předseda ČSSD klidně mohl říct, že Schwarzenberg jako ministr a vyjednávač za TOP 09 už pakem dávno je.

Dá se očekávat, že i v tak nesourodé a bublající kaši, jakou je český politický život, se termín "pako" určitě pár týdnů udrží. Výrok Karla Schwarzenberga má ovšem i další rozměry a tady se už dostávám na půdu, která mi je nepříjemná, protože ho mám osobně rád a považuji ho za jednu z nejdůležitějších osobností polistopadové éry. Tím spíš mi vadí, že zejména v posledních několika letech projevuje nejen cit pro jazyk, ale také pro mínění široké veřejnosti a ochotně vychází tomuto mínění vstříc. Což je vlastnost obecně známá jako populismus.

Jakkoliv je označení "paka" v zásadě laskavé, nezní ze Schwarzenbergových úst dobře. Ministr připomíná čuníka, který je o něco elegantnější než ostatní v chlívku a ve svém růžku má o něco lépe podestláno, ale stejně zní nepatřičně, když pochrochtává, že mu tam něco smrdí.

Není zas tak podstatné, že to umí udělat roztomile, takže se za to na něj smradlavější čuníci nezlobí. Čekal bych, že šlechtic (ducha i dle rodokmenu) bude uctívat jako jednu z nejcennějších vlastností loajalitu. Neplést s lokajstvím, které my v neklidném středu Evropy známe tak dobře a ke kterému jsme byli mnohokrát historickými okolnostmi donuceni. Srazit podpatky a uctivě se uklonit, a v závětří či za dveřmi bytu se uzurpátorovi tajně vysmát.

To je lokajství. Je vztahem nedobrovolným, na rozdíl od loajality, která je dobrovolná. Spočívá v projevu úcty či aspoň tolerance vůči tomu, s kým jsme nebo s kým jsme byli na jedné lodi. Ze srdce nesnáším, když někdo s někým nebo někde prožije dlouhé roky a když vztah pomine (může to být manželství i zaměstnanecký poměr), pak teprve všem odhalí "pravdu". To obvykle ukáže, že v daném vztahu nebyl rovnocenným a loajálním partnerem, nýbrž jen lokajem.

Předpokládal bych od Karla Schwarzenberga určitou loajalitu k vysoké české politice. Ne proto, že by byla pěkná či kultivovaná, ale protože je to tahle politika, která jemu osobně umožňuje dělat práci, o kterou usiloval, která ho baví a kterou snad dělá dobře. Zdá se mi nepatřičné, že získává laciné body od svých příznivců tím, že své koaliční partnery nazývá paky. Chápu, že je samotné to asi neuráží, ostatně na poměry české politiky je to spíš pochvala. Ale já mám zkrátka na Schwarzenberga jiné nároky než na ostatní.

Pokud se chce vysoké politice vysmívat (a já si myslím, že by mu to šlo dobře), může současnou vládu opustit. Jenže jak se už ukázalo před lety v kauze Jiřího Čunka, ministr Schwarzenberg na svém úřadu lpí pravděpodobně mnohem víc, než jsme si mysleli a než si je i on sám ochoten přiznat. Což je smutné zjištění, ne-li dokonce pěkná pakárna.

LN, 7.6.2011

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

hej Adam Hejduk, bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Cestující pražskou městskou dopravou už více než tři čtvrtě roku nenastoupí ve stanici metra Zličín...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz