POLITIKA: Jak ve špatném snu
Patrně největší prezidentova chyba. Omluví se?
Stále se nemohu zbavit šoku z vyjádření prezidenta českého státu na adresu české tajné služby. Kdyby něco takového pronesl šéf nepřátelského režimu, bylo by to pochopitelné. Ale takto?
Miloš Zeman klesl o další level směrem do politického absurdna. Kam se poděla elementární loajalita k pilířům demokratického státu? Tajná služba k nim bezpochyby patří – nechť se pan prezident inspiruje v Izraeli, jehož jsme oba upřímní přátelé. Je představitelné, aby se jakýkoli izraelský premiér či prezident vyjádřil na adresu Mosadu, že jsou to „čučkaři“?
I kdyby měl prezident k činnosti tajné služby výhrady, odkdy se „špinavé prádlo“ tajných služeb pere na veřejnosti? Zjevně od doby, kdy hradním pánem je Miloš Zeman.
Přiznám se: vyděsil mě už nedávný útok prezidenta na ministra zahraničí. Ne šéfa diplomacie nepřátelského státu, ale České republiky. Jenom kvůli přeřazení některých ambasád (mimo jiné v Budapešti) do jiné administrativně-technické kategorie, v podstatě z finančních důvodů, což Hrad, zdá se, vůbec nepochopil. Tato záležitost byla důvodem pro nechutný osobní atak Miloše Zemana na Tomáše Petříčka (a vedle toho Hrad vytvořil pseudoproblém ve vztahu s Maďarskem, za který se pak Zeman Orbánovi teatrálně omluvil, místo aby mu „mezi řečí“ vysvětlil, oč jde).
Jako celoživotní pozorovatel mezinárodního dění vím jedno: kdykoli se v jakémkoli státě objevil byť jen náznak nesouladu, napětí, třenic či špatně skrývaných antipatií mezi nejvyšším představitelem (prezident, premiér) a ministrem zahraničí, působilo to navenek velice špatným dojmem a na daný stát to vrhalo velice nepříznivé světlo. U nás, jak se ukazuje, se toto chování stává pomalu a jistě normou (zásluhou Hradu).
Zpět k BIS. Připadám si jako ve špatném snu. Marně si lámu hlavu, co se to v naší republice děje, co se to děje na Hradě. Je vůbec únosné, aby první ústavní činitel takto ohrožoval skrze dehonestaci tajné služby bezpečnost státu? Není takovéto jednání zralé na ústavní žalobu? Uvědomuje si vůbec pan prezident, když si pouští ústa na špacír v tom trapném lokajském pořadu samozvaného rádoby moderátora Soukupa, co všechno může svým jednáním způsobit? Není to přece tak, jak jsem také zaznamenal, že ze strany prezidenta jde jen o další blábol či hospodský žvást, slova bez dopadu, nad nimiž lze mávnout rukou. Nikoli! Slovo prezidenta by mělo být jako slovo krále.
Nechci spekulovat, jen se ptám: reagoval by prezident stejně skandálně, kdyby BIS varovala ne před ruskými a čínskými špiony, ale před agenty jiných zemí? Těch, kam to prezidentovo srdce tolik netáhne? Jakou roli hraje to, že jde právě o Putinovu Ruskou federaci a kontinentální Čínu strýčka Si?
Ono je to totiž nejen obludné, ale velice vážné. Pokud má BIS pravdu, a proč by měla předkládat pohádky, pak se Miloš Zeman otevřeně postavil proti ní a svým způsobem „zaštítil“ působení agentů cizích rozvědek - Ruska a komunistické Číny – proti státu, jehož je prezidentem. Absurdní? Nejen. Po mém soudu je to fatální, možná největší prezidentova chyba v úřadu!
Proč?
Běhal mi mráz po zádech, když jsem četl větu v článku „Chci důkazy“ (7/12/2018) blogera Jana Andrleho:
A důkazy, jména ruských a čínských agentů také určitě nedodá (šéf BIS prezidentovi – LS), bůhví, kde by tajné informace skončily.
Není děsivé, že musíme takto uvažovat o nejvyšším ústavním činiteli své země?
Pak jsem si přečetl na portálu iDnes rozhovor s Andorem Šándorem. Bývalý šéf vojenské rozvědky k Zemanovu excesu řekl:
Pokud budeme veřejně kritizovat tajné služby, a obzvláště politici, kteří jsou dle zákona příjemci jejich zpráv, tak tím jednoznačně říkáme všem darebáků, lumpům, šmejdům a teroristům, ať na našem území, či na území kteréhokoliv jiného státu: “Pojďte k nám, protože tady se vám bude dařit, nemá vás totiž kdo eliminovat. Protože naše tajná služba, jejímž jedním z hlavních poslání je chránit nás před vámi, nestojí za nic. My to přece víme, protože my jsme jejími zákazníky.“
Víc dodávat netřeba. Snad jen: Prezident se dopustil hrubé chyby. Uzná to? Omluví se?