6.6.2020 | Svátek má Norbert


POLITIKA: Hledání presidenta

18.12.2017

Zdá se, že naše společnost prostě z voleb neunikne. Ještě doznívá maškaráda z voleb parlamentních a už se na nás sype další show - nejspíše ještě podařenější.

I když lze ještě tu a tam zahlédnout neuklizený billboard po říjnových volbách (některé jsou s ohledem na známé výsledky docela vtipné kouzlem nechtěného), začíná být země olepená tvářeni mužů, kteří chtějí zasednout na hradní trůn.

„Zeman znovu“ - výskytem nejpočetnější, což vzhledem k avizované absenci předvolební kampaně a směšné výšce přiznané částky vzbuzuje u přemýšlivé části populace rozpaky. Podobné to bylo i před pěti lety, kde tehdejší kandidát Zeman visel na každém sloupu pražské magistrály. Že to něco muselo stát a že ne málo, bylo každému jasné, méně pak původ finančních prostředků. Z různých vyjádření se zdá, že jisté části populace onen nezaměnitelný styl vyhovuje. Vulgarity, nezřízená životospráva, stupidní bonmoty, které vyvolávají pozdvižení i v celoevropském měřítku, jsou nejspíše žádoucí manou pro ty, kteří se tak nějak podobají či chtějí podobat hlavě státu. Vždyť je to vpravdě lidový president. Navíc, jak pěkně zatočil se svou původní stranou, jak to vytmavil Sobotkovi - od „Lánského puče“ až po youtubové mávání hůlkou. Pan Zeman vůbec nedělá kampaň, on jenom na náklady krajů jezdí po městečkách, kde udivuje tetky na náměstích, že ho vidí takzvaně naživo.

Je jen s podivem, že jeho zchátralý zdravotní stav jeho příznivcům nevadí. Denně jsou svědky, jak je pošoupáván do schodů, jak je podpírán a zvedán. Ruku na srdce - opravdu byste svého blízkého - třeba starého otce - nechali takto trávit poslední léta jeho života?

Zbylých osm kandidátů je některými bráno jako nezáživný kompars. Jistě, ani jeden z nich zatím nezpůsobil pozdvižení opileckým kymácením či kouřením na místech tomu zapovězených. Dokonce ani jeden z nich zatím neuvedl, že by některou prekérní situaci řešil kalašnikovem. Pokud jsem měl možnost sledovat, tak jejich projevy jsou - až na některé drobné výjimky - celkem slušné, kultivované. Všichni chodí upravení a - světe, div se - nenavážejí se do svých soupeřů. Zatím jsem nezaregistroval, že by některý z těchto osmi kandidátů použil vůči svému protivníkovi vulgární projev či lež.

Z toho plyne, že máme možnost změny. Že onen „kompars“ současného presidenta skýtá docela dobrou možnost výběru dle zvyklých parametrů, které by měl president mít. Tedy opravdu být slušný, občany spojovat a nikoli rozdělovat, vášně tlumit a ne je rozdmychávat, dělat politiku otevřenou a ne pletichařit. Skončit zhoubnou afinitu vůči východním despociím a orientovat se na země, kde je demokracie letitým nástrojem politického dění.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autoraBěžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.