1.10.2023 | Svátek má Igor


POLITIKA: Ekotendr bude testem vládní koalice

20.9.2011

Obrovská veřejná zakázka na odstranění starých ekologických zátěží, tzv. ekotendr, bude podle všeho testem soudržnosti této vládní koalice. Jestli bude nakonec zakázka udělena jedné ze tří firem, které podaly své nabídky, ukáže, co ve skutečnosti leží našim vládním představitelům na srdci nejvíc: zda péče o transparentnost a úsporné nakládání s veřejnými prostředky, nebo udržení se u moci za každou cenu.

Ministr financí Kalousek, který za obří zakázku již více než tři roky bojuje a ještě ve vládě premiéra Topolánka její paušální podobu prosadil, je přímo zodpovědný za hrozbu pojmenovanou organizací Transparency International jako „největší jednorázový korupční obchod v historii naší země“.

Zatímco nevládní neziskové organizace odhadly cenu obří zakázky na 25 až maximálně 30 miliard korun, tři firmy, které podaly své nabídky, začínají na 56,8 miliardách korun! Odborníci přitom dodávají, že se jedná o domácí hráče, tedy oproti původním Kalouskovým slibům nejde o veřejnou soutěž s účastí zahraničních společností a navíc existuje podezření, že zmíněné firmy při kalkulaci spolupracovaly.

Již nějakou dobu se zdá, že TOP 09 cítí příležitost převálcovat ODS jako hlavní politickou sílu na pravici. Proto by se jí možná hodily předčasné volby. Není tedy náhodou, že se poslední dobou staly hrozby odchodem z koalice běžným vyjednávacím nástrojem komunikace ve vládě. Prezident Klaus je sice aktivistickým prezidentem až hrůza, ale dokud sedí na Hradě, nemůže politicky bojovat zcela otevřeně. Jeho politický potenciál po skončení prezidentského mandátu by mohl být nezanedbatelný. To ví jak Kalousek, tak Nečas, ovšem posledně jmenovaný má momentálně v ruce daleko horší karty.

Pokud současná oslabená ODS a Věci veřejné sklánějící se nezadržitelně do svého politického hrobu nakonec kývnou na dosavadní půdorys obřího ekotendru v režii Miroslava Kalouska, dávají veřejnosti jasný vzkaz: udržení u moci do konce volebního období jim stojí za hrozící tunel za více než 25 miliard korun. Ulpí na nich zcela jistě podezření, že se o zisk z neregulérní zakázky hodlají podělit. Potom i všechny řeči o vládě rozpočtové odpovědnosti, o protikorupční vládě, o nutnosti utahování opasků dokonale ztratí věrohodnost.

Autor je místopředsedou Evropského parlamentu

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora