16.1.2021 | Svátek má Ctirad


POLITIKA: Dávám Zemanovi za pravdu

26.6.2019

Protesty nestačí, s Ruskem jednejme tvrději

Komunističtí poslanci ruské státní Dumy připravili novelu zákona, který uráží Českou republiku a Slovensko. Tato novela by bývalým sovětským vojákům, kteří se zúčastnili se vpádu do Československa v srpnu 1968, přiznala statut veteránů ozbrojených sil, což by pro ně znamenalo různé benefity a sociální příplatky.

Nedávno do tohoto sporu vstoupil razantně prezident Miloš Zeman, který tento pokus označil za drzou provokaci a pokud by zákon nakonec ruským parlamentem prošel, vzal by to jako osobní urážku. V drtivé většině věcí s ním nesouhlasím, ale tentokrát mu dávám za pravdu. I když, nejsem si úplně jistý, zda se u něj nejedná o účelové jednání, aby dokázal, že není tak proruský, jak se o něm tvrdí.

Zdůvodnění zákona je opravu skandální, píše se v něm mimo jiné, že sovětská armáda u nás zabránila státnímu převratu a kontrarevoluci. Jedním z překladatelů návrhu je i komunistický zákonodárce Jurij Sinělščikov, který se okupace v srpnu 1968 sám zúčastnil a opakuje nyní bohužel v Rusku opět často šířené lži o tom, že sovětští vojáci u nás našli sklady zbraní určené kontrarevolucí, střílelo se po nich z kulometů ze střechy Národního muzea atd.

Je dobře, že v této kauze postupovali čeští politici s výjimkou komunistů shodně a tuto ruskou troufalost odsoudili. Uvědomme si, že jen do konce roku 1968 bylo okupačními vojsky Varšavského paktu zavražděno více než 100 československých občanů.

Domnívám se však, že vůči ruské straně je nutné postupovat daleko razantněji, pouhá slova nestačí. Všechno totiž nasvědčuje tomu, že v současném Rusku je bagatelizace vpádu sovětských vojsk do Československa v roce 1968 běžnou normou. To dokazuje mimo jiné i dokumentární film odvysílaný už dříve ruskou státní televizní stanicí Rossija1, v němž se s rozporu s fakty tvrdí, že sovětští vojáci u nás zabránili vpádu armád NATO apod.

Je pravdou, že ruští představitelé se od komunistického návrhu distancovali, ale jedná se o to, jak moc jim máme věřit. Když se tato právní norma projednávala na schůzce představitelů politických stran zastoupených v Dumě, tak nebyl nikdo proti, ani zástupci vládnoucí putinovské strany Jednotné Rusko.

Takže bychom měli zvažovat, zda Rusko nezasáhnout poněkud citlivěji, protože naše protesty jej zase tolik bolí. Jednou z možností, která se nabízí, je vyřazení společnosti Rosatom z dostaveb českých jaderných elektráren.

Je také pro nás štěstím, že jsme členy Evropské unie a Severoatlantické aliance, které zajišťují naši bezpečnost a pevné zakotvení v západoevropských strukturách.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODSAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.