6.6.2020 | Svátek má Norbert


POLITIKA: Baxa - nový kandidát na prezidenta?

21.1.2019

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa cítí „velké zklamání“ z činnosti prezidenta Miloše Zemana a jeho kanceláře. Zeman mu navrhoval, jak by měla rozhodnutí v některých kauzách vypadat.

Josef Baxa poskytl rozhovor Deníku N a o tomto rozhovoru informuje obsáhle iDnes.cz zde. Pan Baxa popisuje rozhovor, který vedl s Milošem Zemanem. Prezidenta líčí jako člověka, který má „pofidérní informace“ (tj. nedůvěryhodné?) na soudnictví a od toho se pak odvíjejí jeho názory na činnost justice.

Při osobních setkáních mu Zeman jako tehdejšímu předsedovi soudu předložil „seznam hříchů“, tedy některých rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Nereagoval přitom na jeho argumenty, že soudci rozhodují nezávisle a předseda NSS je nemůže a nesmí ovlivnit. Prezident navíc během diskuse o některých soudních verdiktech zmínil i to, že by si Baxu dovedl představit jako předsedu Ústavního soudu. „Odbyl to opakovaně tím, že řekl: ‚Ale vy jste šéf, vy to máte zařídit.‘ Poté mi řekl, že si mě dokáže představit jako předsedu Ústavního soudu. A řekl to opakovaně. Ten rozhovor jsme vedli mezi čtyřma očima. Potom začal mluvit o soudním řízení ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory. A bylo mi jasné, že dává dost jasně najevo, jak má být rozhodnuto,“ prohlásil Baxa.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se k informacím od Baxy vyjádřil až překvapivě „rezervovaně“. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman označil Baxu za důvěryhodnou osobnost, sám by ale na jeho místě jednal mnohem rychleji. To je přímo „neprůstřelná formulace“. O jaké rychlosti a v čem Pavel Zeman hovoří, se můžeme jen s úspěchem dohadovat. Dodává, že i on dostal od prezidenta pozvání na setkání a že se z něj omluvil „neveřejným dopisem“.

Samozřejmě, informace vypuštěná do médií Baxou našla své adresáty. Ombudsmanka Anna Šabatová reagovala slovy: „Je vždy nutné postavit se snahám výkonné moci zasahovat do nezávislosti soudů. Velmi si proto vážím otevřenosti, s jakou doktor Josef Baxa promluvil o svých zkušenostech a informoval veřejnost o skrytých tlacích, kterým jsou někteří soudci vystaveni. Je klíčovou rolí předsedů soudů, aby těmto tlakům odolali a chránili jednotlivé soudce před zasahováním do jejich nezávislosti. Nezávislé soudy jsou jedním ze základních pilířů demokratického právního státu,“ komentuje Šabatová.

Odpor k „ovlivňování soudní moci“ už dali najevo Piráti, STAN - ti naprosto pochopitelně. Ministr spravedlnosti prohlásil, že tlakům na soudce zabránit nelze. Podle něj musí sami dokázat všechny tlaky striktně odmítnout a odolat jim. „Od toho jsou soudci nezávislí, neodvolatelní, proti své vůli nepřeložitelní a mají vcelku vysoký stálý plat,“ podotkl.

Z výše uvedeného se mi jeví jako velmi pravděpodobné, že Josef Baxa nepřišel se svou historkou z jednání s Milošem Zemanem jen tak pro nic za nic. Vidím za tím pokus vytěžit jisté politické body a zůstat v podvědomí veřejnosti jako kritik politiky prezidenta Zemana. Baxovi bude letos šedesát, a je tak v optimálním věku pokusit se v dalších prezidentských volbách „překvapit“.

Jinak platí i to, co naznačil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. I Baxa se měl možnost z jednání s prezidentem písemně omluvit a nemusel k němu vůbec chodit. Ostatně si mohl velmi dobře spočítat, co po něm prezident může chtít. Vydávat dnes jakési „svědectví o Zemanovi“, naprosto nepřekvapující jak pro obdivovatele, tak pro odpůrce českého prezidenta, je nošením dříví do lesa. A toho nás mohl Josef Baxa ušetřit.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.