8.12.2023 | Svátek má Květoslava


POLITIKA: Babiš balonek nepustí

7.4.2018

Tak nám zabili koalici, řekla by paní Müllerová, když by se dozvěděla o krachu koaličního jednání ANO s ČSSD. Problémem není to, že každá koalice, kterou by tvořilo ANO, je koalici nesouměrných vah. ANO je těžká váha, amorfní, v názorech „pružná“, jak je pružný Andrej Babiš, tento Pružina Pružinský české „nepolitické“ politiky, a proti němu malé strany.

Všichni se rozčilují nad tím, že Babiš se stále, ač už 4,5 roků je ve vládě, označuje za „nepolitika“. Ale on skutečně není politikem, protože nemá žádnou společenskou ideu, není veden žádnou ideou ve smyslu směřování naší společnosti a tohoto státu. Je to politický byznysmen (robí buziněc), nemá skrupule a je neskutečně impermeabilní. Po něm všechno steče a okamžitě zůstane pokožka suchá. Slibem nezarmoutí a zatímco ve svých firmách na osobních nákladech tvrdě šetří a průměrné mzdy tam jsou leckde i tristní, z veřejného rozdává, protože své sliby musí penězi vyvatovat.

Andrej Babiš privatizuje tuto republiku a pokud ho volič bude volit, nikdo s tím nic neudělá. Ale když se podíváte, kam se řítí EU, kterou řídí leckdy choré mozky, které jen nemají tak podnikatelského ducha jako náš premiér, pak se tady neděje nic zas až tak hrozného. Prostě budeme mít patrně trochu jinak modifikovaný průšvih, než ho bude mít Západ, až se to tam či tady ekonomicky podělá. A že toto rozhazování peněz tady i tam neskončí dobře, je jisté. Prostě když se něco může podělat, podělá se to.

Andrej Babiš se roztomile diví nad tím, proč je ČSSD tak obsesivní při snaze získat post ministra vnitra pro Jana Hamáčka. My se naopak nedivíme, proč tak obsesivně Babiš trvá právě na tomto ministerském postu pro ANO. Já mu rozumím, já ho chápu, je třeba nepustit balónek a držet a držet. Babiš se diví, co všichni mají s tím jeho trestním stíháním, když teď je v rukách státního zástupce, který má rozhodnout o stížnosti obviněných. No co asi s tím můžeme mít - tvrdý postoj Andreje Babiše v tomto punktu definitivně potvrdil jediné: Babiš má strach vnitro pustit a potvrdil tak, že se stíhání docela hodně bojí.

Co jsme tušili, je nyní na jisto postavené a je smutné, že to muselo vyjít na povrch po koaličních jednáních politických trpaslíků ČSSD s ANO. Kdyby ODS předem neavizovala, že s Babišem nikdy, a hned na počátku tvrdě vyjednávala po volbách o koalici, vyjednávala by v jiné situaci. A kdyby to zkrachovalo ze stejných důvodů jako nyní, protože finance (dotace) a vnitro Babiš nepustí, pak by mohla říci: „Udělali jsme vše pro naše voliče i tuto zemi, abychom udrželi na uzdě našeho nájezdníka, ale nejde to.“ Mnozí by to ocenili - já například určitě a říkám to od počátku.

Teď budou zase jen žalovat, jak už žalují od začátku - my jsme vám to říkali. Zato Andrej Babiš už volá v předtuše dalších voleb - my jsme pro to udělali všechno, ale nejde to. Bez vás, voličů, prostě nedokážeme sestavit akceschopnou, funkční a pracovitou vládu. Zlatý Okamura, ještě to leckdo bude muset uznat, protože nebezpečí, pro tuto zemi je predátor, jak víme, a ten číhá jinde.

A včil teprve bude veselo. Osobně bych tipoval, že Babiš vsadil na předčasné volby. Cítí, že má v kartách nabito. A nabito má. Stačí si poslechnout někde v hospodě, jak lidé o politice mluví, a budete doma. A takhle my tady žijeme.