1.12.2021 | Svátek má Iva


KORONAVIRUS: Zruší soud zákaz cestování do Tuniska?

2.7.2021

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o zákazu cest do Tuniska. Zákaz se dotkne tisíců českých turistů, kteří plánovali dovolenou v Tunisku.

Ministr Adam Vojtěch ale plánuje i další zákazy: Jedna ze zemí je bezesporu Spojené království, kde situace bohužel není dobrá. Hovořil jsem o tom dnes i s panem britským velvyslancem. Chápu, že to představuje diskomfort pro každého, kdo cestuje do, nebo z té země, ale situace tam objektivně není optimální. Ve Velké Británii je nejvíce případů tuším od února, takže na to musíme reagovat. Bude to předmětem zítřejší debaty na vládě.

Pokračuje tak „řešení“ problému formou zákazů cestování. Nabízí se samozřejmě žaloba na tyto další zákazy, rozhodně bych ale očekával zcela jiný přístup správních soudů. Zatím totiž soudy včetně Nejvyššího správního soudu vydávaly zamítavá stanoviska k opatřením ministerstva zdravotnictví vesměs ex post, tj. po skočení jejich platnosti. Tento přístup je velmi alibistický, jako by soudy sice říkaly, že zákazy jsou protizákonné, ale nechtěly být odpovědny za důsledky jejich zrušení. Vesměs proto rušily zákazy, které už mezitím přestaly platit.

Přesto ale v atmosféře dnes již nesmyslných zákazů a omezení zaznívají i hlasy rozumu. Zatímco řada zemí opět zavádí přísná opatření ve snaze potlačit koronavirovou mutaci delta, Singapur představil svou vizi návratu k normálnímu životu. Místní zákonodárci chtějí upustit od uzávěr a trasování kontaktů a umožnit lidem cestování i shromažďování. Podobný přístup plánují i v Británii, kde nebude nutné prokazovat se potvrzením o očkování...

Síngapur má již vysokou proočkovanost populace, kolem 70 %, plánuje ukončit sledování a trasování kontaktů a chce se ke covidu-19 začít chovat jako ke klasické chřipce. Podobně i Velká Británie nebude vyžadovat covidpasy pro vstupy na různé akce, kterých se zúčastňují tisíce lidí. Tyto plány dávají smysl, protože i Británie má již vysokou proočkovanost. Z mého pohledu je jakýkoliv jiný přístup zmatečný a diskriminační vůči neočkovaným. Navíc situace není stejná jako před rokem, ačkoliv si to i Vojtěch myslí. Existují již prokazatelně účinné léky, které pomáhají vyhnout se těžkým průběhům infekce. Je prokázáno, že očkovaní lidé mají většinou jen lehký nebo bezpříznakový průběh nemoci. I v Česku máme dnes nadpoloviční proočkovanost generace 60+.

Strašení novými mutacemi je navíc bezperspektivní z hlediska návratu k normálu. Je to podobné jako u chřipky, kde každý rok existuje nová vakcína uzpůsobená předpokládaným typům chřipkového viru. Budeme-li se neustále strašit novými a novými mutacemi a jejich výskyt budeme „řešit“ zákazy cest a kontaktů, žádnou normalitu to do našeho života nepřinese. Slovenská vláda dokonce zavádí opětovnou karanténu pro návštěvníky Slovenska a vůbec se netají, že tím chce „motivovat“ k očkování. Maďarsko naproti tomu nechalo věcem volný průběh a na stadion v Budapešti při utkání Česko-Holandsko umožnilo vstup každému bez omezení.

Odvážil by se pan ministr oznámit zákaz cest do Chorvatska, kam se letos chystají stovky tisíc Čechů? To by zřejmě Andrej Babiš řičel a Vojtěcha by smáznul. A sotva se bude tento stát chlubit „indickou mutací“, protože letos chce turistickou sezónu ve vlastním zájmu zachránit. Pochlapí se tak české správní soudy a zruší zákaz cestování do Tuniska z pera ministerstva zdravotnictví tentokrát dříve, než má vstoupit v platnost?

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czSOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.