26.1.2020 | Svátek má Zora


GLOSA: Státem nařizované bonzáctví

17.3.2018

Bruselští soudruzi opět rozšiřují bonzácké praktiky po celé Evropské unii

Po mnoha regulačních nesmyslech teď přišli s dalším nápadem, jak podle jejich vlastních slov ještě více posílit daňovou transparentnost v EU. Domluvili se na tom, že daňoví poradci, účetní a právníci budou mít povinnost oznamovat úřadům plány firem, které by mohly vést ke snaze platit co nejnižší daně.

To znamená, že se z těchto profesí ze zákona stanou firmami placení státní udavači a agenti berních úřadů. A samozřejmě, pokud paní účetní bonzovat odmítne, hrozí jí obří pokuta.

Tak si bruselští byrokraté a bohužel i mnozí evropští ministři financí představují budoucnost svobodného podnikání. Nebylo by lepší rovnou znárodnit všechny firmy a nechat je spravovat dosavadními podnikateli za dvacetiprocentní marži?

Už slyším námitky, že přeci poctivá firma se nemá čeho bát a je přeci dobře bojovat proti daňovým únikům. S tím souhlasím. Ale proč bonzáckými praktikami? Proč např. nahrávat zhrzeným zaměstnacům, kteří se budou třeba jen účelově mstít?

Stát má díky čím dál složitějšímu účetnictví, EET, kontrolnímu hlášení a dalším desítkám regulací už tolik nástrojů, jak si detailně rentgenovat všechny firmy a dozorovat jejich daňové povinosti, že státem vynucované bonzáctví zaměstnanců je opravdu nápadem hodně za hranou normálnosti.

PL, 16.3.2018

Autor je slovácký senátor
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.