19.6.2021 | Svátek má Leoš


GLOSA: Nepsaná pravidla

16.8.2007

Martin Komárek, komentátor MfD, si všímá dnešní snahy předsedy sociální demokracie stát se šéfem Poslanecké sněmovny:

„…V každé slušné zemi, která se řídí nepsanými pravidly politického džentlmenství, by byl Jiří Paroubek předsedou Sněmovny. O to, že nejsme (alespoň v politice) slušnou zemí, se přičinil předseda sociálních demokratů lví silou…“

To jak se pan Jiří Paroubek choval po loňských parlamentních volbách si většina z nás stále pamatuje, takže jeho koňskohandlířské chování nebudu rozebírat. Jen bych chtěl připomenout jednu zcela zásadní věc, kterou pan Komárek opomenul.

Tím kdo se přestal řídit „nepsanými pravidly politického džentlmenství“ byl všemi novináři označovaný jako „slušný“ dnešní eurokomisař a tehdejší předseda ČSSD Vladimír Špidla. To on a jeho koaliční kolegové, předsedové KDU-ČSL „slušný“ Cyril Svoboda a „slušná“ Hana Marvanová a její US-DEU, nejenom, že do čela sněmovny v červnu 2002 společně s komunisty navolili sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka, ale poprvé po roce 1989 zvolili do vrcholné ústavní funkce komunistu – Vojtěcha, krycí jméno Falmer, Filipa. Právě tato koalice nejenomže pozvala bolševiky do salonu, ale ještě je uvedla na čestné místo. Z oficiální vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, udělala tehdejší volba komunisty Filipa neoficiální Národně Frontovní širokou hlasovací koalici ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU a KSČM. Kde nestačily hlasy lidovců a unionistů nastoupili soudruzi z levice – komunisté.

Fakticky správné znění věty o nepsaných pravidlech by tedy mělo znít nějak takto:

„…Jak se stalo u sociálních demokratů počínaje Vladimírem Špidlou zvykem, nepsaná pravidla politického džentlmenství nedodržuje ani jejich dnešní předseda Jiří Paroubek…“

Že se stejným způsobem chovala v letech 2002 – 2006 ČSSD ve spoustě jiných případů – například v mediálních radách – je zcela v logice sociálně demokratického chování. Soudruzi přece slušnost vždycky považovali za slabost. Když už ne přímo za hloupost.

předsednictvo PS 2002-06

 

 TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.