1.12.2021 | Svátek má Iva


GLOSA: Drobilův odchod - krok zpět v ochraně životního prostředí

25.12.2010

Zelená sdružení musejí jásat. První ministr, který chtěl dát ministerstvu životního prostředí rozumný rámec, skončil na přešlapech svých spolupracovníků. Z pohledu rozumného fungování ochrany životního prostředí je však každopádně škoda, že musel odejít.

Proč byl Pavel Drobil dobrým ministrem? Hlavní přidanou hodnotou bývalého ministra byl pragmatický a racionální přístup k problémům životního prostředí a ministerstva. Stejně jako jakákoliv jiná oblast i ochrana přírody potřebuje střízlivé nahlížení, a nikoliv ideologická dogmata. Právě zelené ministerstvo bylo v posledních letech prakticky obsazeno příslušníky ekologických sdružení, kteří k odpovědnému přístupu k ochraně přírody měly daleko.

Často citovanou větou Pavla Drobila při jeho nástupu i po něm bylo, že „bude dýchat pro český průmysl“. Nepovažuji to za nic hanlivého, ani v rozporu s ochranou životního prostředí. Jen v tom případě, že bude průmysl a ekonomika dýchat s přírodou, bude s ní v souladu, jen potom budou zdravé lesy, zelená města a čistý vzduch. Proč by průmyslníci měli mít zájem na špatném životním prostředí?

Ministr Drobil nastoupil na své místo z byznysu. Pracoval v advokacii a coby politik z Ostravska, tedy nejpostiženějšího kraje v republice, měl přehled o hlavních rizicích pro životní prostředí. Právě proto mohl přinést do úřadu mnoho praktických pohledů a také zkušeností z praxe.

V neposlední řadě byl Pavel Drobil dlouholetým komunálním politikem, který svoji funkci nedostal jenom na základě politické loajality (jako například Libor Michálek), ale propracoval se k ní každodenní činností, ať již na moravskoslezském hejtmanství, tak ve strukturách ODS. Z tohoto pohledu je jeho odchod rozhodně škoda.

Autor je výkonným redaktorem CEVRO Revue

Klic.blog.idnes.czAdvantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR 25.500Kč + 30.000Kč NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 500 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.