Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EUROVOLBY: Volby ve Francii a veliké divení se

diskuse (56)
Poté, co volby do Evropského parlamentu, první kolo voleb ve Francii, volební průzkumy v Německu, a dalo by se pokračovat, dopadly a dopadají tak, jak dopadají, jsme vždy svědky velkého divení se.

Poté, co volby do Evropského parlamentu, první kolo voleb ve Francii, volební průzkumy v Německu, a dalo by se pokračovat, dopadly a dopadají tak, jak dopadají, jsme vždy svědky velkého divení se, kroucení hlavami neřkuli nechápavého pokyvování a povýšeného žehrání na účet voličstva ze strany politiků „tradičních“ stran.

Ale zcela upřímně, opravdu se tyto výsledky nedaly čekat, je čemu se tak divit, kroutit hlavou a skuhrat? Pokud přijmeme jako základní postulát, že v demokratickém státě politici mají sloužit svým občanům, snažit se naplňovat jejich zájmy a řešit problémy, které je pálí, jsme na stopě odpovědi.

Pravda je osvobozující, a „tradičním“ politikům by prospělo se jí podívat do očí. Mají opravdu pocit, že naplňují onen výše uvedený postulát? Že slouží svým občanům, a snaží se o jejich blaho a řeší jejich reálné problémy? Mám pocit, že alespoň z velké části ne, a namísto toho povýšeně vnucují občanům své vize bez sebemenší reflexe.

A pokud to „tradičním“ stranám občané dají ve volbách „sežrat“, tak jejich představitelé jako reakci spěchají ty, kteří je v demokratických volbách porazili, pošpinit přídomky „extrémní pravice“ a podobně, a vytahovat na ně různé reálné nebo domnělé hříchy mládí i současnosti. Nebudu zde zabíhat do teorií typu, kde je ta míra, kdy pravice již není „normální“ alebrž začíná býti „extrémní“ či „krajní“, kdo tuto míru stanoví, a kdo konečně posoudí, zda míra byla překročena či nikoliv. To je téma jiné úvahy.

Spíše se zamysleme prakticky. Například proč Němci v eurovolbách zatratili vládnoucí koalici, a kromě CDU/CSU hromadně volili AfD? Opravdu se nedivme a nezlobme se na Němce, že dali hlasy straně, jejíž představitelé sice snad někdy relativizovali německou vinu na hrůzách druhé světové války. Neznamená to, že všichni tito voliči jsou zakuklenými nácky. Podobně současné francouzské parlamentní volby. Voliči Národního sdružení Marine Le Penové nejsou nutně a jen utajenými nacionalisty, xenofoby a jinými -foby. Podobně vítězství Bratrů Itálie, a tak by se dalo pokračovat dál a dál.

Prostě tyto strany dokázaly přesvědčit voliče, že mají vůli se věnovat jejich reálným problémům a jejich obavám, respektive, což je smutné, ale zdá se, že i to stačí, tyto problémy a obavy dokázaly alespoň pojmenovat pravými jmény, a nestrkají před nimi hlavu do písku, nelakují vše na růžovo, neřkuli okřikují občanstvo, že je nevzdělané, zpátečnické, a nechápající výzvy doby.

Lidi opravdu spíše trápí drahá elektřina a plyn a tím upadající průmysl, bojí se hrozby propouštění a možných osobních finančních problémů. Tato rizika ale hrozí ne z důvodů praktických či vyvolaných jevy mimo naši kontrolu, ale z důvodu nesmyslné ideologické na sílu tlačené a technicky nezvládané zelené tranzice. Lidé se obávají zdražení benzínu a nafty a tím potažmo všeho, protože všechno se alespoň jednou sveze náklaďákem, a to z důvodu opět ideologického uvalení kvazidaně (emisních povolenek) na paliva. To vše v situaci, kdy zbytek lidstva pálí a pálí uhlí a všechno co hoří, aby si zajistil dostatek levné energie, zatímco EU chystá ožebračení své populace v naivním očekávání, že strhne příkladem zbytek světa. Lidé nechtějí zákaz spalovacích motorů, protože mnozí tuší nebo ví, že na bateriový elektromobil nebudou mít, anebo jeho provoz organizačně nezvládnou – nebudou mít kde nabíjet, nebude jim stačit dojezd, což vše má potenciál jim způsobit obrovské problémy a de-facto překopat život. A zase, to vše v situaci, kdy třetí svět jezdí starými neekologickými auty ve špatném technickém stavu, a není vůbec realistické očekávat, že se to v dohledné době změní. Lidé nechtějí zdražení kdečeho, protože EU v až svaté prostotě věří, že uvalením ekologického cla přinutí indické nebo turecké ocelárny dekarbonizovat svou výrobu. Je velmi naivní se domnívat, že to udělají, protože by se bez našeho odběru neobešli. Je to přesně naopak, my usilovně pracujeme na tom, abychom neuměli ocel doma v EU vyrobit, takže ji budeme muset dovážet a clem si ji a všechny výrobky z ní sami sobě jenom zdražíme. Lidé vidí, že v jejich druhdy bezpečné zemi roste násilná kriminalita, za kterou ač se to nehodí a skoro ani nesmí říkat, stojí nikoliv starousedlíci. Že se v jejich zemi objevují agresivní skupiny, a to opět ne domácí provenience, které se netají tím, že demokracií pohrdají, nemíní se řídit zákony a zdejšími nepsanými pravidly, a ba naopak nám chtějí neurvale vnutit pravidla svá.

Evropané opravdu nechápou, proč by měli chudnout, a proč by měli tolerovat, nedejbože chápat různá extempore nepřizpůsobivých skupin.

Němcům asi opravdu více záleží na tom, že jejich politik se zasadí o to, že nebude zakázáno v zimě topit plynem nebo topným olejem, protože na osamělém statku někde v Bavorském lese to ani jinak nejde, než na tom, že se snad onen politik někdy dopustil, často domnělého, relativizujícího prohlášení ohledně nacismu.

Francouzům asi opravdu více záleží na tom, aby v jejich městě bylo bezpečno, nebo že jim nikdo nevypálí nebo aspoň neposprejuje kostel, než na tom, že si Le Penová někde někdy „pustila pusu na špacír“ na citlivé téma.

Na rozdíl od „tradičních“ politiků prostě tyto strany hovoří o tématech trápících „obyčejné“ lidi. „Tradiční“ strany na otevření těchto témat reagují od reality odtrženými teoriemi o klimatické změně a o tom, jak ožebračením obyvatelstva a zneschopněním sama sebe EU čítající cca 18% světové populace tuto „změnu“ zvrátí, od reality odtrženými teoriemi o multikulturalismu a o přínosech ilegální imigrace, a tak by se dalo pokračovat dál a dál.

Tito „tradiční“ politikové dnes stojí na rozcestí. Buď se vrátí nohama na zem, anebo je voliči smetou do propadliště dějin. A jestli se kvůli tomu dostane k moci někdo, koho si opravdu nepřejeme, budou hlavními viníky jen a pouze oni. Doporučuji studium meziválečných německých dějin.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Takzvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP), tedy daňově zvýhodněné spoření především na stáří, se...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Turecko brzy ukončí vojenskou operaci proti kurdským bojovníkům na severu Iráku a Sýrie. Turecký...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz