11.7.2020 | Svátek má Olga


DOKUMENT: Klimatický balíček by měli europoslanci zamítnout

17.12.2008

Vystoupení na plenárním zasedání Evropského parlamentu 16.12.2008

Dámy a pánové,

směrnice o podpoře užívání energie z obnovitelných zdrojů, kterou právě projednáváme, je součástí klimaticko-energetického balíčku. A proti tomuto balíčku budu zítra hlasovat. Jsem totiž přesvědčená, že legislativa, která je nám předkládána jako těžce dojednaná shoda 27 hlav států, je nesrozumitelná, zbytečná a ve svém důsledku nebezpečná. A doufám, že nikdy nebude bezezbytku naplněna.

Dámy a pánové,

vznik celého klimatického balíčku a proces jeho projednávání ze všeho nejvíce připomíná pohádku Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. Členové vlád, kteří nakonec na smršť chaotických předpisů, příkazů, sankcí a pokut jednomyslně v Bruselu kývli, se ve svých zemích mnohdy netají názorem opačným. V soukromých hovorech dokonce vypočítávají negativa proklimatického šílenství a přiznávají, jak tato zelená bublina ekonomiku jejich země poškodí. Bojí se ale využít práva veta a odmítnout legislativu, která nepřinese Evropské unii nic, kromě dalšího poklesu konkurenceschopnosti. Nikdo z politiků zodpovědně neřekl, o kolik nové směrnice a nařízení zdraží teplo a elektřinu. K čemu budou nové rejstříky a výroční zprávy záruk původu, proč má mít rozmarná větrná kilowatthodina v rozvodné síti přednost před spolehlivou jadernou. Kdo z poslanců umí spočítat například normalizační pravidlo pro zohlednění elektřiny vyrobené z vodní energie, které chce tento parlament zítra ve formě složitého vzorce nařídit všem vodním elektrárnám v Unii? A kdo, kromě zpravodaje a několika úředníků, vůbec ví, o čem teď právě mluvím?

Dámy a pánové,

pokud chceme jednat ve prospěch občanů a zajistit trvale udržitelný rozvoj, nemůžeme přece veškerou průmyslovou produkci vyhnat mimo Unii, poroučet větru a dešti, blokovat jadernou energetiku a donekonečna zbytečnou administrativou energii prodražovat. Proto bychom měli celý klimatický balíček zítra odmítnout.

poslankyně Evropského parlamentuAdvantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ PROJEKTANT MOSTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.