28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


DOKUMENT: Klimatický balíček by měli europoslanci zamítnout

17.12.2008

Vystoupení na plenárním zasedání Evropského parlamentu 16.12.2008

Dámy a pánové,

směrnice o podpoře užívání energie z obnovitelných zdrojů, kterou právě projednáváme, je součástí klimaticko-energetického balíčku. A proti tomuto balíčku budu zítra hlasovat. Jsem totiž přesvědčená, že legislativa, která je nám předkládána jako těžce dojednaná shoda 27 hlav států, je nesrozumitelná, zbytečná a ve svém důsledku nebezpečná. A doufám, že nikdy nebude bezezbytku naplněna.

Dámy a pánové,

vznik celého klimatického balíčku a proces jeho projednávání ze všeho nejvíce připomíná pohádku Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. Členové vlád, kteří nakonec na smršť chaotických předpisů, příkazů, sankcí a pokut jednomyslně v Bruselu kývli, se ve svých zemích mnohdy netají názorem opačným. V soukromých hovorech dokonce vypočítávají negativa proklimatického šílenství a přiznávají, jak tato zelená bublina ekonomiku jejich země poškodí. Bojí se ale využít práva veta a odmítnout legislativu, která nepřinese Evropské unii nic, kromě dalšího poklesu konkurenceschopnosti. Nikdo z politiků zodpovědně neřekl, o kolik nové směrnice a nařízení zdraží teplo a elektřinu. K čemu budou nové rejstříky a výroční zprávy záruk původu, proč má mít rozmarná větrná kilowatthodina v rozvodné síti přednost před spolehlivou jadernou. Kdo z poslanců umí spočítat například normalizační pravidlo pro zohlednění elektřiny vyrobené z vodní energie, které chce tento parlament zítra ve formě složitého vzorce nařídit všem vodním elektrárnám v Unii? A kdo, kromě zpravodaje a několika úředníků, vůbec ví, o čem teď právě mluvím?

Dámy a pánové,

pokud chceme jednat ve prospěch občanů a zajistit trvale udržitelný rozvoj, nemůžeme přece veškerou průmyslovou produkci vyhnat mimo Unii, poroučet větru a dešti, blokovat jadernou energetiku a donekonečna zbytečnou administrativou energii prodražovat. Proto bychom měli celý klimatický balíček zítra odmítnout.

poslankyně Evropského parlamentuAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.