Čtvrtek 3. října 2024, svátek má Bohumil

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

AKTUÁLNĚ.CZ: A Paroubek pochválil Topolánka...

V parlamentní rozpravě před hlasováním o důvěře vlády nazval předseda ČSSD Jiří Paroubek vládu Mirka Topolánka složenou z ODS, lidovců a zelených panskou koalicí.

Sáhnul k vokabuláru první republiky. Připomeňme si, o co ve dvacátých letech skutečně šlo a jestli příměr je přiléhavý. Zda ve skutečnosti šlo o Paroubkovu hanu, či lichotku.

Nejprve si tuto prvorepublikovou vládu určeme časově: úřadovala od 12. října 1926 do1. února 1929 a pak ještě jednou ve změněném složení od 1. února 1929 do 7. prosince 1929.

První vláda s tímto přídomkem byla ustavena jako východisko z politické krize po demisi úřednické vlády zemského prezidenta Jana Černého a v jejím čele stál Antonín Švehla a jeho agrární strana.

Rozdělení moci

Vláda byla výsledkem jednání a reagovala na složitou politickou situaci v zemi, která měla asi tento půdorys: Pravicový proud byl reprezentován nacionálními stranami, které se snažily překonat diferencovanou strukturu společnosti vytvořením nacionálně uzavřených celků. Politicky byly tyto celky v opozici k parlamentní demokracii. Jejich konkrétní podoba byla ovlivněna fašistickým a nacistickým modelem.

Krajně levicový proud tvořilo komunistické hnutí, které odmítalo existenci československého státu jako kapitalistického a bylo i proti parlamentní demokracii.

Mezi těmito krajními proudy se vytvářely strany orientované na podporu systému pluralitní demokracie a, což bylo důležité, bez ohledu na národnostní příslušnost. Tento moment byl důležitý, připomeneme-li, že v Čechách a na Moravě tehdy žilo přes tři miliony Němců.

Němci, a ti druzí

V tomto proudu se od počátku dvacátých let sbližovaly strany české, slovenské, německé, ale i maďarské, které je možné nejspíš dále rozdělit na dvě křídla: konzervativní, reprezentované agrárními a křesťanskými stranami, a socialistické, představované sociální demokracií a československou národně socialistickou stranou.

Ve vnitřní politice si představitelé těchto stran víceméně rozuměli, problém byl spíše v zahraniční politice, kde zvláště Němci kladli větší důraz na spolupráci s Rakouskem a Německem.

Pro přesnější představu si připomeňme výsledky voleb z roku 1925, které ukazovaly na toto rozložení sil: Nacionální proud měl v Čechách a na Moravě 15%, na Slovensku 51%, mezi Němci 24%. Komunisté měli v Čechách a na Moravě 16%, na Slovensku 15% a mezi Němci 7%. Pro střední proud, říkejme mu republikánský, bylo v Čechách a na Moravě odevzdáno 69 % hlasů, na Slovensku 34% a mezi Němci 69%.

Bolševici na vzestupu

Extrémní pravice se počátkem roku 1926 sloučila do jedné strany nazvané Národní obec fašistická a do čela se postavil Rudolf Gajda, jeden z představitelů vojenské intervence legií v Rusku. Zároveň byl náčelníkem generálního štábu ČSR. Tato pravice měla na Slovensku obdobu v Hlinkově slovenské Ľudové straně.

Podobně se přiostřovalo i krajně levé křídlo, v němž komunisté po vzoru J.V. Stalina, který od roku 1924 zaváděl nepokrytě diktátorské metody, vyžadoval i od ostatních tzv. bolševizaci strany, což znamenalo postavit do čela vedení všech komunistických stran lidi, kteří budou bezpodmínečně poslouchat Moskvu. Důsledek: vyloučení umírněných komunistů a nábor mladých revolučních kádrů, mezi něž patřil i delegát slovenské komunistické organizace jistý Klement Gottwald. Naopak vyloučen byl Bohumil Šmeral, který měl blízko k sociálně demokratickým názorům.

V létě roku 1926 se situace vyhrotila a fašisté připravovali v době VIII. Všesokolského sletu puč. Znemožnění puče se stalo východiskem nového politického seskupení. Z iniciativy Hradu, aby se izolovaly fašistické skupiny, byl vytvořen blok českých, slovenských a německých agrárních a katolických stran, který pak vytvořil Švěhlovu "panskou koalici". Většinu měli agrárníci, po jednom ministru měly strany lidová a živnostenská. Zbývající členové byli odborníci, přešli do vlády z předchozího kabinetu a byli to začasté univerzitní profesoři. V opozici byl tzv. socialistický blok.

Zatčeni za bouchání do lavic

Vláda panské koalice se snažila oslabit profrancouzskou zahraniční politiku a orientaci na Rusko (musela vzdorovat i snahám na rozbití Československa) a v průběhu roku 1927 provedla řadu důležitých stabilizačních opatření: daňovou reformu, upevnění státní správy či zrušení volebních práv vojáků, které bylo součástí odpolitizování armády. Vláda ostře vystupovala proti komunistické straně, čtyři komunističtí poslanci byli zatčeni pro obstrukci v parlamentu, když znemožňovali jednání křikem a boucháním do lavic, do čela této strany se postavil Klement Gottwald (pozdější první komunistický prezident) a levicoví spisovatelé proti tomu ostře vystoupili (byli mezi nimi mj. Hora, Majerová, Olbracht, Seifert a Vančura).

K vážnějšímu politickému střetu za této vlády došlo až v květnu roku 1927 v souvislosti s prezidentskou volbou. Tehdy byli jen dva kandidáti T.G. Masaryk a Václav Šturc, navrhovaný komunisty. Jak známo, vyhrál Tomáš Garrique Masaryk. Panské koalice krachly po krachu burzy v New Yorku 24. října 1929.

Mimochodem, tato sestava patřila mezi tři z osmnácti vlád první republiky, které vydržely nejdéle a zemi zajistila klid a prosperitu. Jiří Paroubek de facto Topolánkovu vládu pochválil a přiznal jí důležitou stabilizační roli.

(převzato z Aktuálně.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Ivo Fencl
3. 10. 2024

Zastaví televizi, zavřou knihu a prý: „To vidět nechci a celou tu kokotinu tim pádem taky ne.“

Starý vlk
3. 10. 2024

Na počátku jsme mluvili o domácnosti a pevně připevněném telefonu na šnůře, vraťme se tedy tam.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

do poslanecké sněmovny vrátila „lepší opozice“. Bude údajně „tvrdá, ale konstruktivní“.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

Čím víc budete deprimováni čteným textem, tím blíž budete naději.

Aston Ondřej Neff
30. 9. 2024

Na internetu jsou na toto téma ankety a vyplývá z nich, že lidé jsou tak padesát na padesát pro /...

Aston Ondřej Neff
2. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský podal demisi a premiér Petr Fiala ji nepřijal.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Aston Ondřej Neff
1. 10. 2024

Kolečkem sezení u prezidenta pokračuje výjev, zvaný vládní krize.

Jan Bartoň
30. 9. 2024

Jan Lipavský nesouhlasí s odchodem z vlády a hodlá se zachovat tak, aby ve vládě mohl zůstat.

Lidovky.cz
3. 10. 2024

Plzeňští fotbalisté hrají druhý zápas v Evropské lize. Doma bojují s bulharským Ludogorcem, jenž...

Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Na jezeře Kivu na východě Konga se převrátila výletní loď, zřejmě se 278 cestujícími na palubě....

Josef Kopecký
3. 10. 2024

Tvrdý odpor opozičních hnutí ANO a SPD vyvolal nový návrh vládní koalice, podle nějž by se měl věk...

Karel Oliva
3. 10. 2024

Než se pustím do věci samé, rád bych – pro jistotu – uvedl, že nadpis je aluzí na název fejetonu...

Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Schůzka Blažka a Stanjury s justičními odbory neodvrátila stávku zaměstnanců soudů, ta začne v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz