RODINA A PŘÁTELÉ: Maškary na Královské cestě
Co to bylo? Oficiální zpráva: maškarní karneval, masopust, masopustní hudební průvod masek, maškar a šašků v krásných kostýmech benátského stylu (samozřejmě se zahraniční účastí). Festivalu v Praze se zúčastní celkem 46 souborů, téměř 1500 hostů z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie a Lichtenštejnska. Průvod se pokaždé koná v jiném městě, volba padla na Prahu po pěti letech, což prý nebývá zvykem, aby to bylo tak často. Z maškar bývám vždycky trochu rozpačitý, snad ve mně zůstal dětský strach z čerta (vy jste se nebáli Mikuláše?).
Z internetu se dozvídám, že v Německu, Švýcarsku, Rakousku a Francii je přes 600 skupin Guggenmuzik. Co je to? Něco jako pochodová dechovka, ale pořádně rytmická, veselá, ryčná, hodně bubnů, pojízdné bicí soupravy tam hrají velkou roli. A samozřejmě masky. Všelijaké: od pirátů, vodníků, krav přes majské kněží po ruské bojary a letadýlka, lze si zřejmě vymyslet cokoli, fantazii se meze nekladou. Viděl jsem tyhle Guggenmuzik v Praze už před pěti lety a měl jsem radost, že tu jsou znovu. Jen to mi bylo líto, že se mezi nimi neocitla jako novinka žádná česká skupina.
Asi na to nemáme náturu. Ono to chce určitý exhibicionismus, ale taky kázeň: především tu kostýmovou kázeň (kostýmy jsou mnohdy velice výpravné a jistě i nákladné), no a samozřejmě kázeň hudební. Zájem Pražanů byl velký - a mám-li mluvit za sebe, pak nemohu než účastníkům festivalu vyjádřit dík! Průvod maškar zakončil festival - táhnul ze z Hradčan na Staroměstské náměstí po Královské cestě. Šli jsme s Ljubou z Malostranského náměstí až k radnici s nimi a řeknu vám, je ta Praha krásné město a ten maškarní rej jí dával zvláštní, trochu neskutečně historický ráz, musel jsem myslet na veselice, které se tu odehrávaly v minulých stoletích, na lidi ztřeštěné a opilé a zpívající a hrající. Snad je ten jejich smích ještě aspoň trochu zakletý do kvádrů kamenného mostu.