22.6.2021 | Svátek má Pavla


RODINA A PŘÁTELÉ: Jaký je váš názor na pasivní odpočinek?

24.11.2005

Řešíme dnes v rodině dotazník na výzkum... bůh ví, čeho ještě. Ljuba je hodná ženská a nedovede poslat dotazníkáře tam, kam patří. A protože já jsem hodný mužský, pomáhám jí s tím dotazníkem.

On je to seriózní dotazník. Ptá se na věci jako: když uvážíte životní zkušenost, co byste doporučili mladému člověku vstupujícímu do života?
Následují příklady: být zaměstnancem, držet se své odbornosti, usilovat o řídící postavení a tak dál, až: žít skromně a šetrně a starat se o sebe a své nejbližší.
Je toho na čtyři stránky. Mám z toho smíšené pocity. Vážím si vědy a tvrdím, že vše, co je na světě dobré, přinesli lidstvu vědci a technici a vše, co je na světě špatné, přinesli politici a humanitní učenci. Takže bych měl podporovat pokusy podobného druhu, jelikož je to věda.
Jenže mi to připomíná "malé velké zprávy", to je moc pěkný rozhlasový pořad, který rád poslouchám. Přináší novinky ze světa vědy a techniky, často i velmi zajímavé. Ovšem taky se tam občas objevují referáty asi tohoto typu:
Španělští vědci zjistili, že lidé, kteří věnují vrtání v nose déle než deset minut denně, mají sklon k zádumčivosti a umírají na celkovou sešlost v průměru o osm let dříve, než většinová populace, která se vrtá v nose o tři minuty kratší dobu.
Když to poslouchám, říkám si: kdopak asi dal peníze na výzkum vrtání v nose? Nebo je to celé blbost a někdo si to vymyslel, asi tak, jako já jsem si tento příklad vymyslel? V dnešní době se skoro nedá rozeznat, co je totální blbost, částečná blbost nebo skutečnost. Navíc, pravda prolíná přes tyto tři vrstvy, takže skutečnost je někdy totální blbost zeslabená částečností, ale jen napůl.
Takže je načase založit vědecký tým, který do toho vnese jasno a pomocí dotazníku objeví skutečnost. Nechtěli byste do toho dát svoje peníze? Nebo aspoň - nevíte o nějakém pitomcovi, který by to chtěl udělat?
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.