28.5.2020 | Svátek má Vilém


VZPOMÍNKA: Elvis Presley

25.8.2016

Skvělý zpěvák, dobrý křesťan, oddaný Američan...

Jedny americké noviny kdysi napsaly: Elvis nemá zájem o politiku, ale kdyby kandidoval na prezidenta USA za jakoukoliv stranu, primárky by určitě vyhrál. Tak velká byla jeho popularita. (Škoda, že nemůže kandidovat v letošních volbách...)

Elvis Presley

Ne každý ví, že Elvis byl vemi spirituálně založený člověk. Miloval spirtuály a gospely. Na této hudbě vyrůstal. Zajímal se o všechna světová náboženství, ale dělal si občas i sám ze sebe legraci. Říkal: „Na krku nosím křížek, ale i židovské chai. Nechci, abych se nedostal do nebe k vůli nějaké technické chybičce.“ (Jeho rodový původ byl složitý - německo/křesťansko/indiánsko/židovský.)

Velikost Spojených států je založena na křesťanské civilizaci. V USA je nespočet různých církví, ale ať už jste členem jákékoliv, všechny jsou založeny na víře, přátelství, ohleduplnosti, pomoci bližním a toleranci (na rozdíl od Islámu). Pokud chcete pochopit Elvisovu spiritualitu, poslechněte si tento nádherný gospel „His Hand In Mine“, tedy česky „Jeho ruka v mojí“. Pro lepší pochopení nabízím i volný český překlad textu:
„Můžeš se mě ptát, jak vím, že můj Pán je skutečný, můžeš pochybovat o věcech, které říkám, a pochybovat o mých citech. Ale já vím, že On je i dnes skutečný a vždy bude. Já cítím Jeho ruku v mojí a to mi úplně stačí. Nikdy nebudu bloudit sám, On mě drží za ruku. Bude střežit každý můj krok a i když klopýtnu, tak On mě pochopí. Až do dne, kdy mě povolá k sobě, bude mě tolik milovat. Cítím Jeho ruku v mojí a to je vše, co potřebuji vědět.“

Nejsem žádného vyznání, do kostela nechodím a jenom věřím, že nad námi je něco vyššího, co neumíme pojmenovat. Ale obdivuji Američany, kteří dokáží vzít si v neděli ráno na sebe to nejlepší oblečení, zajít do kostela, obejmout se se sousedy a společně si zazpívat písně, které už dávno před nimi zpívali jejich předkové. Víra v ideály a v Boha udělala Ameriku tím, čím je dnes. Bez ohledu na to, jaké presidenty si lidé zvolili. Presidenty lepší i horší... ale Spojené státy vždy zůstaly velkými. My jsem národem agnostiků, kteří nevěří v nic. Možná je to naše smůla a chyba, ale vyrostli jsme ve společnosti, která jakoukoliv víru (kromě víry v Marxe, Engelse a Lenina) zatracovala.
Pokud byste chtěli pochopit, jak může láska, přátelství a důvěra spojovat lidi všech věkových kategorií, podívejte se prosím na následující klip. Pak možná pochopíte sílu křesťanství, víru Elvise a cenu slušnosti. Tento úžasný gospel Elvis miloval a dokonce kousek z něj nazpíval kdysi dávno, ve studiu Sun, spolu s přáteli Johnnym Cashem, Carlem Perkinsem a Jerrym Lee Lewisem. Když jsem ten klip viděl poprvé, velmi mě dojal a tak trochu jsem i záviděl:


V těchto dnech vzpomíná celý svět na Elvise, hrdinu našeho mládí.

Stále ho milují lidé nejenom v Americe, ale i v Brazílii, Japonsku, Austrálii, prakticky v celém světě. Byl to Elvis, kdo zahájil novou éru hudby: V jeho stopách šli Beatles, Rolling Stones, Bruce Springsteen a mnoho dalších, do kterých byste to možná ani neřekli. Dnes už asi poslední příspěvek... Technici, hudební fandové, stále remixují jeho historické nahrávky. Jedna z nich se dokonce po desetiletích od Elvisova úmrtí dostala na první místo hiparád (Little Less Conversation). Jak by by to vypadalo, kdyby se Elvis narodil o 40 let později? Poslechněte si Elvise pro jednadvacáté století!

....Obchod, kancelář, Masarykovo nám., Brandýs nad Labem
Obchod, kancelář, Masarykovo nám., Brandýs nad Labem

Masarykovo náměstí, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
9 000 Kč/měsíc


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.